heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Co jest nie tak?


217.99.226.* napisał:
Mam problem otóż zlutowałem sobie malutki układzik do manualnej regulacji obrotów wentyla i owszem działa ale tylko do około 30% obrotu potencjometrem potem wentyl staje. i jeśli przekręce na najmniejszy opór to znowu chodzi. teraz to około 30% obrotu potencjometrem odpowiada za regulacje obrotów od zera do maxa a ja chce aby cały obrót powodował ten sam efekt. Czy winą tego może być zbyt duża wartość tego opornika (2,7 ohm) zmniejszyć jego opór czy może wywalić całkowicie?
Schemat tego układziku zamieszczam poniżej i drugie pytanie jak uruchomić sam zasilacz AT bez podłączania do niego płyty?



user posted image

212.160.133.* napisał:
Zasilacz AT uruchamia sie normalnie bez podlaczenia do plyty..
Jesli chodzi o oporniki to moj regolator wygladal troszke inaczej,a oporniczek mialem 240R. Ale ja robilem na LM317T. Jak chcesz schemacik czy cos to napisz na PW. Dziala fajniutko, regulacja od 6 do 12V

Pozdrawiam

213.76.235.* napisał:
glupie pytanko ale po co jest ten LM317t icon_question.gif be niego uklad by nie dzialal icon_question.gif

212.160.188.* napisał:

W zasilaczu AT masz wyprowadzone dodatkowe kable do przelacznika i tym przelacznikiem go uruchamiasz. Plyta nie ma mozliwosci uruchomienia zasilacza AT.
A jesli chodzilo Ci przypadkiem o zasilacz ATX to trzeba bodajrze zewrzec zielony kabelek z masa, czyli czarnym. Poszukaj na forum, bylo ostatnio o tym.

217.99.228.* napisał:
to wiem że przełączam przełącznik od zasilki AT i ja tak zrobiłem ale słychać tylko że cos wewnątrz zasilki buczy ale wentyl nie chodzi ani nie ma napięcia na kablach więc myślałem że coś treba jeszcze "zewrzec" - w takim wypadku oznacza to że zasilka po prostu padła.

80.50.74.* napisał:
Czesc, podpinam sie pod ten wątek bo tez mam maly problem. Zrobilem sobie kontroler predkosci obrotowej wentylatora w oparciu o schemat z chip.pl:
user posted image

Kontroler dziala, daje sie regulowac w pelnym zakresie obrotu ale wentylator nie startuje z najbliżych obrotow wbrew temu, co piszą w chip.pl

Tak się nie dzieje i tu moje pytanie, jak ten problem wyeliminować? Może zmiena rezystorów coś da?

80.54.220.* napisał:
TO JA MAM TAKI POMYSL:
Moze jakis elektronik wypowie sie jaki uklad bedzie najlepszy i najlatwiejszy do zrobieniea opiszemy go,przykleimy i wszyscy beda szczesliwi icon_biggrin3.gif

62.111.251.* napisał:
Ten na LM317 to stabilizowany regulator napięcia. Jeśłi wentyle Wam nie startują od najmniejszych ustawień, to zamiast opornika 430 podajcie potencjometr 2K i nim wyregulujcie najmniejszą prędkość. MAm takie 3 w kompie, ale są mało praktyczne. Lepszym rozwiązaniem według mnie jest przełącznik trójpozycyjny: 5,7,12V albo inaczej według uznania. Mniej roboty i większa użyteczność. Polecam Onsemi.com, jest tam w specyfikacjach wszystko czego Wam może być trzeba i znajomość angielskiego na poziomie podstawowym wystarczy by się rozeznać.

80.50.74.* napisał:
Przełączniki 5-0-12 V mam do wentylatorów na obudowie, ale do tego na procesorze wolę mieć płynna regulację. Pozatym panel z pokrętłem lepiej wyglada od panelu z samymi przełącznikami : )))

Aha, jeszcze czy zmiana rezystora 430ohm na mniejszy może mieć wpływ na zakres regulacji? (sorx że pytam o takie być może podstawowe rzeczy ale... niestety kończyłem liceum ; )

80.50.74.* napisał:
Czy ktoś mógłby jeszcze wytłumaczyć mi, biednemu misiowi, jaki wplyw na dzialanie tego układu z chip.pl mialoby zastąpienie rezystorów mniejszymi?

P.S. Ten uklad jest b. prosty w budowie i sprawdza się, więc może można by go wrzucić do FAQa?

62.121.106.* napisał:


WRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR icon_evil.gif

http://forum./viewtopic.php?p=216520#216520

80.50.74.* napisał:


No dobrze, jest tam link do schematu z bit-techa ale to jest kombajn w porównaniu z układzikiem z chip.pl...

62.121.106.* napisał:

o co Tobie wreszcie chodzi - masz tam przykladowe rozwiazanie oparte na referencyjnym schemacie dla LM317T, masz wzor na liczenie zaleznosci rezystorow/potencjometrow, masz przykladowe wartosci i czego Ty jeszcze chcesz icon_question.gif przeciez nie da rady zamiescic wszelkich mozliwych rozwiazan dla LM317T bo te ograniczaja tylko umiejestnosci i wyobraznia tego ktory robi dany uklad (chcesz miec uklad zalezny od temperatury to np w miejsce rezystora 200 z "Twojego" schematu mozna dac/dobrac termistor NTC albo w miejsce potencjometra dac/dobrac termistor PTC, itd) - rozwiazan/ulepszen jest nieskonczenie wiele (powiedzmy)

masz opisane zasady - sciagnij sobie specyfikacje (jest link) i modyfikuj wedle wlasnego uznania (i wiedzy) icon_exclaim.gif

80.50.74.* napisał:


Ok, ok, rzecz w tym, że jak osatnio czytałem faqa to nie działały DNSy tepsy i jakoś tak mi sie utrwaliło ; ) że linki do specyfikacji nie działają : )
Mimo wszystko jestem pewien, że jest mnóstwo użytkowników, (do ktorych sam sie zaliczam) którym przydałoby się właśnie kilka prostych schematów a nie specyfikacje techniczne regulatorów...

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 5.15 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 11:22 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl