heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Taki pomysł na plexe, nietypowe chłodzenie...


62.111.251.* napisał:
Zaczynam od zdjęć, jesli duże, to dajcie znać, jeszcze poobcinam.
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
I teraz proszę bez komentaży "to nie będziedziałać", bo i tak mnie nie stać na budowę. Cały pomysł polega na tym, że woda spływa grawitacyjnie przez blok i tylko pompka zapewniająca odpowiednią wydajność powrotną, umożliwiającą blokowi na procu bycie mokrym. W górnym zbiorniku są takie przegródki zabezpieczające przed wylaniem całej wody do wnątrza.
Zaletą otwartości budy w górnej części na wiatr jest fakt, że woda parójąc odda więcej ciepłaniż w jakiejkolwiek chłodnicy.
Jako MB użyłem zdjęcia mojej płytki icon_razz.gif
Zasilacz to ten srebrno/czarny prostopadłościan na dole, pod płytą. Kabli już mi się nie chciało rysować.

Nieco zostawiając całą budę z boku, proszę o opinie o bloczku, bo zamierzam taki zmontować. Wlot 18mm, wyloty 2x12mm, finów ile wlezie, pewnie bedzie 1mm fin i 1,2mm przerwa. icon_arrow.gif Tu prosze o twórcze komentarze icon_exclaim.gif

213.76.173.* napisał:
nie chcial bym sie wttacac ale to chyba mialo byc tak:
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image


hyhyhh

217.96.229.* napisał:
hmm.. problem bedzie z ciaglym dolewaniem wody.. przy tak duzej powierzchni arowania conajmniej raz dziennie

62.111.251.* napisał:
Ale właśnie o to chodzi. Nie istnieje problem glonów, bo można założyć lampkę UV pod górnym lub dolnym zbiornikiem, nie ma kapiącej chłodnicy (chyba powinienem go zatytułować "frustracja kapiącej chłodnicy"), a co za problem wody dolać przed włączeniem komputera?

A JAK OCENIACIE BLOK:?:

213.25.221.* napisał:
A jak coś wpadnie do środka tego otwartego zbiornika? Znajomy wrzuci peta, dziecko "nakarmi" komputer płatkami kukurydzianymi albo mamusia zaczerpnie wody do podlewania kwiatków?

217.96.229.* napisał:
rozumiem ze te alufelgi to sa wentyle? jesli tak to odradzam.. woda parujac bedzie sie skralac na gornej plycie plexi.. i jak splynie na wentyl...

co do chlodzenia.. nie lepiej zey pompa wlewala wode na proca z dolu a do zbiornika plynela woda z gory?
bo woda na gorze bedzie cieplejsza dlatego mysle ze lepiej zassac na proca wode z dolu. i wtedy ogrzana woda leci wprost do miejsca parowania



UPDATE:
aaa.. i co do wody.. wiesz ze bedziesz musial kupowac wode destylowana? bo przeciez kranowa nie jest czysta i po jakimsc czasie na rurkach i wewnatrz bloku bedzie ci sie osadzac syf... juz nie wsominajac ze przez gorny otwor bedzie wpadac duzo kurzu itp.

62.111.251.* napisał:
Zróbcie proszę mały postuj w swoich potokach myśli. To tylko idea, nie bedzie zakończona realizacją, choćby ze względów finansowych. Chodzi tylko o pomysł, a już czy ktoś go jakoś przerobi po swojemu, zrealizuje i zdjęciami sypnie, to ZUPEŁNIE inna sprawa.
Prosiłbym o skupienie uwagi na bloczku, bo to jest bardziej realne. Zarobię pieniążki, kupię pożądną, nową chłodnicę, sprawię sobie pompke z prawdziwego zderzenia, i będę miał typowe, szare chlodzenie wodne. Pomysł z wodoaspadową obudową chodził długo za mną, więc go zrobiłem w komputerku, gdzie nikomu nie zaszkodzi i się nie zakurzy. Arealizować go można na przykłąd robiąśc mokry bok: Między dwie płyty plexy wpewamy wodę (np górne/boczne/dolne) i jest to na przykład odpowietrzacz: na górze woda est wlewana, na dole odbierana wężykami, lub front obudowy ze zbiornikiem na pompkę (zintegrowany). Mamy szczelne połączenie wody widocznej dobrze, zbiornika na powietrze i dolewajki - nic się nie kurzy, nikt peta nie wsadzi (palaczy to ja do domu natet nie wpuszczam) i jest do realizacji zdatne.
Tu o ogólną ideę chodzi, a nie o konkretny projekt!!!

80.50.47.* napisał:
w jakim programie stworzyles ten projekt?

157.158.187.* napisał:
Ryba_8 - renderki wcale zgrabne musze przyznac icon_biggrin3.gif
ale kompletnie nie przekonuje mnie jednak idea zastepowania chlodnicy czyms takim. powierzchnia parowania bedzie malutka (gdyby tak nie bylo to po co ludziska bawili by sie w bongi?) i wydajnosc imho znacznie mniejsza od chlodnicy. podobnie sprawa sie ma z grawitacyjnym przeplywem - pompka produkuje wieksze cisnienie niz grawitacja (a to akurat zalezaloby od ilosci wody u gory). wiec prawdopodobnie pompka czesto pompowalaby powietrze=zatarcie (a jesli dobralbys za slaba pompke, to z kolei wyleje ci sie woda z pojemnika dolnego (no chyba ze jest szczelny i wtedy wytworzy sie podcisnienie, ktore sobie zassie z gory przez blok wode). tyle o ukladzie.
a bloczek to miedziany radiator wsadzony w plekse? mogloby to chyba dzialac, ale staralbym sie umiescic odplywy jakos symetrycznie - np. na srodku pozostalych dwoch scianek tych teraz nieuzywanych (w koncu po co woda ma krazyc po pleksie niczego juz nie chlodzac) albo przynajmniej w takie N czyli po przekatnej.
pozdrowka

62.111.251.* napisał:
EZ_lo, przyjrzyj się obrazkom: woda w bloku wpada na finy i wypływa od razu na boki, potem w dół dwpma kanałami poza blok. Mały opór i duża powierzchnia.
Co do grawitacji, to jeżeli pompka więcej wody zapoda na górna półkę, to więcej dostanie się do koór przelewowych i więcej spłynie blokiem. Jeżeli mniej, to mniej spłynie blokiem. Słowem, im mocniejsza pompka, tym lepiej. Ale przypominam, nikt tego nie zamierza budować. To, co będzie budowane, wkrótce. Jutro egzam, więc najwcześniej w niedzielę zapodam co chcę zrobić.

157.158.187.* napisał:
przyjrzalem sie dokladnie i doskonale sobie zdaje z tego sprawe icon_biggrin3.gif po prostu wydaje mi sie, ze jak woda wyplywajaca z radiatora nie musi zakrecac o 90' to jest lepiej. i rowniez wydaje mi sie - ze jesli wyplywy sa oba na jednej sciance bloku to w przeciwnej jego polowce woda bedzie nieco stac (bo nie ma dokad uciec).
a z pompka widze to tak:
jesli wywalimy pompke z ukladu i tylko napelnimy gorny pojemnik to woda bedzie splywac na dol z pewna predkoscia. stabilna i niezmienna pomijajac obnizanie cisnienia na skutek malejacej jej ilosci u gory. wiec jesli bedziesz dolewal wody szybciej niz ona splywa to jest problem. i o to mi wlasnie chodzi - tak zadziala za mocna pompka. a za slaba nie zdazy wpompowac wody na gore i masz chlodzenie powietrzem icon_biggrin3.gif oczywiscie wszystko to dotyczy sytuacji, w ktorej dolny pojemnik nie jest szczelny, ale chyba wlasnie taka jest koncepcja.

80.54.81.* napisał:
ponawiam pytanie: w jaki programie został naszkicowany ten projekt??? Czy jest to Maya (bo ze strony producenta nie można jeszcze jej ściągnąć)/

62.111.251.* napisał:
Obrazki są made in Cinema 4XL8, bo takie demo obecnie posiaduję. Maya jest już ściągnięta ze strony (dostęp po rejesracji, 890MB pakiecik i jeszcze coś przy instalce podciągnęła, ale na książkę do obsługi to ja się dopiero zapisałem.

Co do wydajności pompki, to tam są takie mało widoczne kieszonki. Im więcej wody w górnym zbiorniku tym więcej przeleje się przez krawędź kieszonki i tym więcej spłynie na blok. Ale jeszcze raz zaznaczam, że to koncepcja bardziej stylistyczna niż chłodnicza, bo do budowy będzie coś innego (do budowy !może!, bo brak szmalcu na plexe mnie powstrzyma. Niewiasta jest tego przyczyną i drogie wino w Warszawie;))
Buda którą planuję będziemiała uczciwą chłodnicę.

Co do bloku, to chodzi głównie o to, żeby chłodzone z największą wydajnością były finy nad jądrem (athlonik oczywista), a pozostałe traktuję po macoszemu. Cztery wyloty odpadają. Te dolne i te górne, z poza światła wlotu są mniej namaczane niż te w centrum uwagi. Są też znacznie mniej istotne. Są jakby dla towarzystwa, bo symulacja pokazuje, że gdyby ich nie było, to woda tam mogła by dopiero uciekać (nad obrazkami z symulacji jeszcze pracuję na razie mam cyferki i na nie patrze w MS Pie excelu pszonym.

157.158.187.* napisał:
hmm no nie widze zadnych kieszonek, ale jedno jest pewne. woda nie zna litosci icon_biggrin3.gif
i uwazam, ze grawitacja moglaby sie sprawdzac przy fi 50mm hehe. a w bloku absolutnie nie mialem na mysli 4 wylotow. 2 po przekatnej - uklad N (czyli jeden tak jak proponujesz a drugi na przeciwko tego istniejacego drugiego) lub 2 rownolegle do finow na srodkach przeciwleglych scianek.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 5.74 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 10:05 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl