heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Nagrzewający Się Potencjometr.


80.51.255.* napisał:
Witam wszystkich.
Zrobiłem prostu układ do sterowania wentylatora przy pomocy tego http://www.wazwa.faith.pl/schemat
Wiatraka chodzi, ale jak zmniejszam napięcie na potencjometrze to się nagrzewa, nie wiem czy cos źle połączyłem czy potencjometr jest nie właściwy.
http://www.wazwa.faith.pl/uklad
Za odpowiedź z góry dzięki.




195.82.184.* napisał:


jak dla mnie to normalne chyba ze cie pali w łapy icon_biggrin3.gif

83.16.192.* napisał:
Nie jestem elektronikiem ale z tego co pamietam z lekcji fizyki potencjometr jest opornikiem wiec musi sie nagrzewac gdy ustawiasz wiekszy opór icon_wink2.gif Nie martw sie ;p

80.51.255.* napisał:
Niestety ja tez nie jestem.. icon_wink3.gif
Robiłem cos takie go pierwszy raz i byłem zdziwiony, że to działa! icon_biggrin3.gif

83.31.224.* napisał:
Niestety ale nic na to nieporadzisz. Zwiekszająć opór (wiatrak zmniejsza prędkość) potencjometr napiecie wtedy przyjmuje na siebie i musi gdzieś ta energie uwolnić czyli w temperature. Im wolniej bedzie sie kręcił wentylator tym bardej bedzie sie nagrzewał potencjometr.

83.23.46.* napisał:
Witam.

Kol. Maker ma rację - potencjometr będzie sie grzał -w szczególnosci gdy pracuje w takim własnie układzie. gdzies ta moc musi się niestety wydzielić.
Postaram się pokrótce opisac ten problem.

Najczęsciej spotykane wentylatory 8X8 (np SUNON KD1208PTS1-6) są zasilane napieciem stałym o wartości 12V. PObór mocy - wg. danych producenta - wynosi ok 3W (dokładnie 2,6W- przy tym modelu). Prosto więc mozna wyliczyć - iz przy takiej wartości napięcia zasilania pwentylator będzie pobierał prad o wartości ~0,22A. Wentylatory te "startuja" juz przy napięciu ~5-6V. W swoim układzie zastosowałes potencjometr o stosunkowo niewielkiej dopuszczalnej mocy strat. jest on przeznaczony do regulacji raczej w układach sygnałowych - a nie wysokopradowych. jezeli chcialbys zostawic tylko potencjometr i nie komplikowac układu - nalezałoby się zaopatrzyć w potencjometr drutowy najlepiej o mocy 2-3W - niestety wiekszy i znacznie droższy.
(odpowiada to schematowi na rys a) - czyli jak obecnie)
Obecnie zastosowany ulegnie wkrótce spaleniu.
Mozna tez zastosować inny sposób - pokazany na rys cool.gif.

W tym przypadku sam potencjometr pracuje wjuz w bardziej "komfortowych warunkach" - natomiast zdecydowana większość mocy wydziela sie na tranzystorze - pracujacym tutaj jako "regulowana rezystancja".
A zatem teraz bedzie się grzał sam tranzystor - a nie potencjometr. To jest juz znacznie lepsza sytuacja.

Proponowane tranzystory(BD911,BD281,283,285) produkowane sa w obudowach TO220 - ktorych sprecyfikacja dopuszcza wydzielanie sie mocy na poziomie 2-2,5W - przy pracy bez radiatora.

Pamiętać jednak nalezy ze im niższ temp. pracy - tym dłuzsza zywotnośc elementu półprzewodnikowego (to podobnie jak z prockami)
Wskazane byłoby więc zastosowanie jakiegoś niewielkiego radiatorka chłodzącego na tranzystor.

nie jesteś elektronikiem -widząc płytkę mysle jednak ze powinieneś sobie poradzic z modyfikacja tego układu i zaadaptowaniem swojej płytki do potrzeb.

opisany układ umozliwia regulacje napiecia w granicach od 1/2 Uz do ok Uz-Ube - czyli jakieś 6 do 11,4V (pi razy oko : ) )
Nalezłoby go wyposazyć w kilka elementow jeszcze - ale myśle że nie powinno byc problemu.
Potencjometr - bez zmian.
nalezy dokupić tranzystor i rezystor 1k/0,25W

to chyba wsio.


Pozdrawiam.




153.19.211.* napisał:
Jak podlaczysz mocniejszego wentyla, to Ci sie wrecz spali... Zaleznie od modelu potka moze sie na nim zazwyczaj odlozyc o,5W, czasami 1 (no chyba, ze kupisz o wiekszej dopuszczalnej mocy). Zrob sobie lepiej uklad na tranzystorze albo lm317 Schemat ten kiedys byl na BitTech
[attachmentid=1886]

A tak to wglada u mnie od srodka:
user posted image
Ino pamietaj, by uzyc LM317T.

83.23.7.* napisał:
najbardziej mi się podoba ten drewniany radiator ma LMach zonk.gif ciekawe czy sprawdziłby się podobny na CPU ?!

PS
zmniejsz fotkę, bo sie forum rozjeżdża

212.182.122.* napisał:
Nie rozumiem po co na tym schemacie dioda LED wpieta jest pod potenciometr ? moze mi ktos to wytlumaczy ? podepnij ja bezposrednio pod przelacznik zeby dodatkowo nie obciazac potencjometru. Wg schmeatu dioda bedzie sie swiecic w obu pozycjiach przelacznika a w jednej z uzyciem potenciometra bedzie go dodatkowo obciazac, po co ktos to tak robil to nie wiem...




80.51.250.* napisał:
zwykły LM ma wydajnosć 1.5A więc spokojnie pociągnie nawet 5 wiatraków icon_smile3.gif

z takich małych potencjoemtrów (na śrubokręt) to pamiętam że jak się podłączyło go pod 12 V i zaczeło kręcić na minimum to unosicł się fajny dymek o fajnym zapachu... icon_biggrin3.gif palonych części elektronicznych icon_biggrin3.gif.. można tak było kogos wystraszyć że mu się komputer pali.. podgrzewając taki potencjometr baterją czy akumulatorkiem u kogos w domu icon_lol.gif

80.51.255.* napisał:
Kupiłem potencjometr drutowy (telpod SP-1,2 1ka 2w) i tranzystor (BD911).
Podłączyłem potencjometr i wszystko gra, jeszcze sprawdzę jak będzie chodzić z tym tranzystorem.
Ten schemat, co podał 'Sarenka' jest dla mnie zbyt skomplikowany.
Dzięki 'Jarek K' za obszerne wytłumaczenie.

153.19.211.* napisał:


Jak siem mu dobrze przyjzysz, to w sumie sa tam 4 elementy do wentyla i dolozona dioda wskazujaca swieceniem poziom napiecia icon_smile3.gif

A co do drewna - sie sprawdza - to plyta wiorowa wysokotemperaturowa - wytrzumuje podobno do 300st. a w praktye zelazko ustawione na ***, co testowalem (ale tego lm juz nie wytrzyma).

83.23.10.* napisał:




buehehehehe icon_smile3.gif - zaje.... tekst -msyalem ze padne ze smiechu icon_smile3.gif laugh.gif

80.51.250.* napisał:


no dobra.. a czy zauważyłeś SUFIXY z tyłu oznaczenia LMa? zwykły LM317 ma 1,5A każdej firmy... sufix M (Miniatured).. i ma mmniejsza obuddowę, L ma 1 Amper. Sam to z resztą zauważyłeś... Więc jesli producent Samsung wypuszcza kostke LM317 która ma prad dopuszczalny 1A to doda na końcu literkę L...

PO to są te ozanczenia żeby w każdym przypadku mówiły o parametrach elementu

153.19.211.* napisał:

Fajne, ale tylko teoretyczne icon_sad2.gif
Uklady, ktore widzisz na foto, maja jak byk oznaczenie LM317T..
Np. http://www.national.com/pf/LM/LM317.html w ogole nie robi czegos, coby sie nazywalo tylko LM317 - kazdy ma swoje oznaczenie (A, L, E, AH, T itp.)

83.23.2.* napisał:
nie ma problemu wazwa - w razie problemow mozna walic smiało z pytaniami icon_smile3.gif

jeżeli chodzi o smazenie sie potencjometrow w układzie z tranzystorem - to się zgadza (zalezy to od obciążenia tranzystora oraz jego współczynika wzmocnienia)
Bywały przypadki ze czasem nawet w tym układzie usmazył sie potencjometr.
(żle dobrany, zbyt mała rezystancja, kiepska jakość )

Potrzebny prąd płynący w obw. bazy mozna wyliczyc z dobrym przyblizeniem za pomoca wzoru:

Ib=Ie/beta

a zatem jesli podłączamy do niego wiertalot pozerający prad 0,2A - to przy danych katalogowych B=40 - prad w obwodzie bazy musi miec wartośc ~5mA


to nie powinno usmazyć potencjometru icon_smile3.gif (nlaezy mieć na uwadze że włączony jest miedzy +12V a masę -1k to mało- drugi r=1k dodatkowo ogranicza prąd)

80.51.255.* napisał:
I tak to wygląda po złożeniu http://www.wazwa.faith.pl/panel/panel.htm
Jest to mój pierwszy panel, jaki zrobiłem a wiec ma wiele niedoskonałości, i na razie mi wystarcza. icon_biggrin3.gif

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 5.37 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 11:29 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl