heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Jakie Diody Pod Lpt


83.26.86.* napisał:
Witam!

Ostatnio postanowiłem podłączyć diody pod port LPT. Dlatego mam 2 pytania:

1. Jakie powinny być te diody (mogą byś http://allegro.pl/show_item.php?item=58221194) i czy są potrzebne do nich jakieś oporniki?

2. W jaki sposób można wyłączyć port LPT, aby przy włączaniu komputera diody sie nie paliły?

Z góry dziękuje!

82.210.143.* napisał:
Potrzebujesz sterownik na LPT i jakis najprostszy program, np. w visual basicu do sterowania.

EDIT: Przejżyj to: http://www.rafal.waw.pl/wynalazki/

83.26.61.* napisał:


Ja myslałem że diody się tylko wsadza i świecą. Ja tak miałem jak wsadziłem jakąś czerwoną icon_wink3.gif

A co do programu to mam. Właśnie z tej strony co mi podałes icon_wink3.gif



82.210.143.* napisał:
Mozesz sobie zrobić diody z USB icon_biggrin3.gif 5V płynie i tylko az prosi się zeby to wykorzystać icon_biggrin3.gif ja własnie zrobilem wlacznik synchroniczny na USB i spisuje sie swietnie icon_biggrin3.gif polecam icon_biggrin3.gif

83.26.80.* napisał:
Nie zły pomysł! A możesz nimi sterować w jakiś sposób (chodzi mi szczególnie o to)? Mozesz jeszcze zapodać jakiś schemacik i fotke?

82.210.143.* napisał:
sterowanie moglbys zrobic jedynie jakims wlacznikiem...

rozcinasz kabel usb, na czerwonym i czarnym masz 5V, wstawiasz tam wlacznik i dalej podlaczasz rezystory i diody...

gdy komp dziala na usb masz 5V i gdy zamkniesz uklad diody swieca icon_razz.gif proste icon_biggrin3.gif

83.26.58.* napisał:
Spoko cool.gif Zastanowie sie nad tym ale wolałbym pod LPT.
Powraca więc moje pytanie:
Czy do diodek podłączonych pod LPT są potrzebne jakieś oporniki? Jeśli tak to jakie?

80.55.235.* napisał:
Na tym schemacie :
user posted image
jest napisane, że oporniki nie są konieczne. Ja zrobiłem bez oporników i działa.

83.26.75.* napisał:
Chodziło mi właśnie o taką odpowiedz! Rzeczowa i konkretna! icon_biggrin3.gif Wielkie THX icon_cool.gif

83.24.174.* napisał:
Na moje oko to tylko 20mA które pobierają te diody z allegro to za dużo i można LPT spalić (i ewentualnie do tego jeszcze COM i PS2, jak sie ładnie trafi icon_biggrin3.gif ). Wg. mnie powinne być max 10mA, a wtedy to sie ciut słabo świecą i funkcje jedynie informacyjną mogą pełnić, a nie oświetleniową.

Cała sprawa nie warta wg. mnie jest zachodu, mozna LPT zniszczyć a ewekt znikomy.

A i jeszcze są takie programy do sterowania diodami na LPT w rytm muzyki itp.

http://www.elektroda.net/dla_kompa/discolitez.html tu dokładniej o podłączaniu diód i żarówek do lpt. Polecam jednak te układy z większą ilością elektroniki, ten 2 jest całkiem ok.

81.219.225.* napisał:
od biedy mozesz dac 1 rezystor w linie GND wpiąć.. co prawda im wiecej diod sie bedzie swiecic tym słałbiej będą swiecic... ale ja już cos poodbnego robiłęm.. niedawno z mikrosterownikiem atmel i wyswietlałem w powietrzu napisy i wzorki icon_biggrin3.gif.. za pomoca 8 diod led + 1 rezystorek zamiast 8 i dało rade... pokaże zdjęcia jak bede w domu...

83.26.87.* napisał:
A czy mógłbym na linii GND dać włącznik, aby przy starcie komputera diody sie nie paliły?

80.51.250.* napisał:
teoretycznie tak.. jednak wg zaleceń znawców do portu LPT NIE powinno sie podłaczać urzązdeń w czasie pracy, ze względu na ładunki elektrostatyczne i możliwość uszkodzenia obwodów wejściowych portu. Jeśli nie zależy Ci tak bardzo na płycie to możesz kombinować. Jednak sporo ludzi traktuje sprzęt komputerowy jak relikwię i broń Boże zrobić coś zanim gwarancja się skończy icon_smile3.gif (poniekąd jest to zrozumiałe...)

83.26.67.* napisał:
Dobra udało się zrobiłem cool.gif teraz potrzebany mi jest jakiś progamik. Ma ktoś może jakiś program do sterowania tymi ledami? (coś oprócz DISCOLITEZ'a)

83.23.172.* napisał:
Witam.
Sorki za odkopanie tamatu ale po co zakładać nowy skoro jest jużtemat o takim temacie?.. :/
A więc mam pytanie, czy takie diody się nadzadzą? (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=66077016) czy może lepiej takie? (http://www.allegro.pl/show_item.php?item=66077214)
chodzi mi w szczególności o napięcie ich pracy.. poza tym mam do każdej z nich po rezystorku na 12V i czy to coś zmienia? tzn czy mógłbym dać po rezystorku o tej wartości do + każdej diody? czy lepiej zaryzykować bez oporników?
A tak wogóle to dobrze to obrysowałem? unsure.gif user posted image
Pozdrawiam.

83.26.66.* napisał:
Ja mam zrobione z podobnych diód. Staram sie jednak aby za długo się nie świeciły. (jeszcze cos spale icon_razz2.gif ) Diody podłączyłem bez oporników ( nie wiem czemu ale odrazu spaliła mi się 8 blink.gif )
Schemat jest O.K

81.219.231.* napisał:
co za róznica jakie diody , skoro na LPT i tak jest wystawiane napiecie bodajże 5V o ile dobrze pamietam. Bez rezystorków to bardzo domagasz sie uszkodzenia delikatnuch obwodów wyjświoych LPT.. Musisz pamietać ze to nei jest wyjście strujące (mocowe) tylko wyjście sygnałowe.. to służy do pzresyłąnia danych a nie do zapalania diod.. dlatego bez rezystorów ja bym tego nie podłączał...

83.23.153.* napisał:
A czy mógłby mnie ktoś naprowadzić na jakiś inny program do sterowania diodami prócz "Discolitez"? Niestety po zainstalowaniu go Winamp od razu po uruchomieniu sie zawiesza.. :/ Zresztą z Winampem mam zawsze jakieś problemy..
Jakiś czas temu znalazłęm na jakimśforum spis takich programów i były tam między innymi programy do sterowania diodami pod dowolnym programem muzycznym..
Z gór dzięki za pomoc.
Pozdrawiam.

83.23.159.* napisał:
Witam.
Po pierwsze sorki za to że pisze post pod postem, ale nikt przez dłuższy czas nie odpisał na tamto zapytanie :/
A więc mój problem tkwi w tym że.. podłączyłem te 8 diód pod port LPT według schemaciku.. dodałem do każdej z diod po oporniczku...
i teraz tak, gdy włączam PC, nie świecą.. Zainstalowałem plugina do Winampa (Discolitez i także nie świecą... (wgrywałem także do tego pluginu "schematy migania" innych użytkowników (ze stronki http://www.discolitez.com/cgi-bin/showrigs.cgi ale także nic z tego.. na jednej stronce (http://www.rafal.waw.pl/wynalazki/) znalazłem programik "Monitor portu LPT" i gdy w nim zaznacze opcję "auto" wtedy diody się zapalają.. (czyli jest pewność że je dobrze podłączyłem oraz że port LPT jest włączony..) a także przy przesówaniu tego suwaczka diody zapalają się w w różnych kombinacjach, sprawdzałem też tego Discolitez'a przy włączonych diodach poprzez ten "monitor portu LPT" ale wtedy także nie migają.. :/
A zatem chciałem sie dowiedzieć od bardziej wtajemniczonych o co mogłoby tu chodzić..? A tak wogóle to ponawiam pytanie o to czy są jakieś inne programy do sterowania diodami pod LPT prócz Discolitez'a??, czytałem że jest "CMK ledcontroller" ale nie mogę się na niego natknąć w internecie icon_neutral3.gif )
Bardzo zależy mi na tym aby te diody wreszcie migały bo nie po to sie napracowałem dla mnie to był duży wysiłęk przy liczbie moich zajęć lekcyjnych :/ ) aby teraz z tego zostały nici :/(
Z góry dziękuje za odpowiedzi.
Pozdrawiam.

80.55.235.* napisał:
Antek_pl CMK ledcontroller wrzuciłem na swoje konto, także ściągaj szybko, bo nie gwarantuje, że będzie on tam cały czas:)

http://www.republika.pl/serwer_lio/cmk_ledcontroler.rar

83.23.159.* napisał:
dzięki wielkie icon_smile3.gif
teraz diody migają icon_biggrin3.gif chodź przyznam że przy tym VUMeter'ze jakoś tak monotonnie ale jeszcze coś pokombinuje icon_smile3.gif
dzięki jeszcze raz.
Pozdrawiam.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.82 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 21:06 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl