heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Dwa wentyle podłączone szeregowo???


80.48.1.* napisał:
Witam, mam pytanie: czy jeśli podłącze dwa wentyle z obudowy [oba 80x80] szeregowo do molexa w celu zmniejszenia ich obrotów, to czy grozi to w jakiś sposób zasilaczowi lub samym wentylom?
Czy jest to bezpieczne?

62.69.194.* napisał:
Nie nic nie grozi. Tak to jest bezpieczne. tylko czy wentyle ci wystartuja icon_lol.gif

216.233.74.* napisał:
Jak sie jeden zepsuje (spali) to przerwie wtedy obwod i drugi tez nie ruszy. Zalezy co tym chlodzisz, jak proca to ryzykujesz jego awarie.

80.48.1.* napisał:
Chłodzę nimi tylko budę.

81.210.9.* napisał:
Jest to bezpieczne pod warunkiem że wentylatory pobierają tyle samo prądu np: 0,2A. Jeżeli któryś z nich ma większy pobór prądu to przy połączeniu szeregowym taki wentylator wymusi też przepływ prądu o takiej wartości przez ten drugi wentylator (który jest na mniejszy prąd). Wiąże się to ze zwiększonym grzaniem się uzwojeń wentylatora i możliwością ich przepalenia. Pozdro.

80.48.1.* napisał:
Jeden z wentyli ma 0,18A, a drugi 0,12A - czy ta roznica jest za duza?

213.186.79.* napisał:

a nie lepiej je roznolegle puscic na 5 v i bedzie jeszcze ciszej ?

83.26.34.* napisał:
O ile zmniejszy się napięcie, jeśli puszczę 2 wentyle równolegle z jednego Molexa?? Standardowo są na 12 V - o ile się zmnieszy napięcie na każdym z nich?

80.48.1.* napisał:
Już 6V to mało, a nie wiem czy przy 5V będą wogóle startować icon_smile3.gif

Rivam, jeżeli włączysz wentyle równoległe to nie zmieni się ich napięcie - oba będą miały 12V, jeżeli włączysz je szeregowo, to każdy z nich dostanie 6V.

81.210.9.* napisał:


Nie podłączał bym ich tak, ale eksperymentów nie robiłem więc Ci nie powiem czy ten słabszy wytrzyma czy nie. Podepnij je równolegle pod molexa na 7V (kabelek żółty i czerwony). Po co Ci 6V i niepotrzebne ryzyko?

Zdecydowanie polecam łączyć wentylatory równolegle a nie szeregowo. Większość podpina je pod molexa na 7V i nie narzekają.

80.48.1.* napisał:
Czytałem, że jeśli spali mi się wentyl podpięty na 7V to przez chwilę 12V idzie na 5V i dopiero wtedy zaczną się schody - może się zjarać znacznie więcej niż sam wentyl.
A czym ryzykuję teraz? Tylko spaleniem wentyla, czy czymś jeszcze?

81.210.9.* napisał:
Gdzie to czytałeś? To jakieś bzdury. Jak Ci się spali wentyl (co jest niemożliwe, jeżeli pracuje na obniżonym napięciu z 12V na 7V i nominalnym prądzie) to stanowi on przerwę w obwodzie i nie płynie przez niego żaden prąd dokładnie tak jakby przepaliła Ci się żarówka.

EDIT
I jeszcze jedna rzecz. Nie pisz że przy połączeniu dwóch wentyli szeregowo pod 12 V każdy z nich dostanie 6V bo jest to prawdą tylko i wyłącznie gdy są to identyczne wentylatory (ten sam prąd i napięcie). To jakie napięcie odłoży się na każdym z nich zależy tylko od ich impedancji (stosunek napięcia do prądu). Nie wprowadzaj w błąd tylko dlatego że tak Ci się wydaje.

213.186.79.* napisał:

to tez nie tak do konca , bo nawet identyczne wentyle nie beda dzialac tak samo , to znaczy 1 bedzie dziala dobrze , natomiast drugi juz jako to ujac skokowo , spowodowane jest to impedancja tego 1 icon_rolleyes.gif

81.210.9.* napisał:


Nie kumam. Chcesz powiedzieć że ten drugi będzie się zatrzymywał i ruszał icon_lol.gif czy o co Ci chodzi? Impedancja nie ma tu znaczenia. Gdyby były tu jakieś pojemności to być może były by jakieś impulsy prądowe związane z ładowaniem i rozładowaniem tych pojemności ale na impedancję wiatraczka składają się głównie rezystancja i indukcyjność.

80.48.1.* napisał:
Chłopaki ja i tak tej waszej gadki o prądach nie rozumiem icon_smile3.gif
Sorry za błędy i thx za wyjaśnienia. Co do 7V i spalenia zasilki - oto http://www.ilubek.republika.pl/wstemp.html do strony, gdzie to przeczytałem, tylko że jak teraz to czytam, to widzę, że chodzi o awarię wentylatora [nie jest sprecyzowane jaką] - a nie o jego spalenie. Nie wiem czy coś to zmienia, bo jak już powiedziałem nie znam się na tych sprawach.
To jest zaleta profilowanego liceum które skończyłem [dokładniej ekonomicznego] - zero fizy, chemii, a mata taka, że pożal się Boże. Na studiach podobnie - kierunek taki, że też za wiele się w tej kwestii nie dowiedziałem.

213.186.79.* napisał:

zle myslisz .. nie chce mi sie tego tłumaczyc najlepiej podłącz sobie i zobacz na własne oczy , i chodzi tu nie tylko o cewke , ale i o magnes w 1 wiatraku , a chyba wiemy co to jest magnes i cewka ( poplynie sobie pradzik zmienny wyindukowany przez ta ceweczke ) icon_cool3.gif

80.48.1.* napisał:
zrobiłem tak jak radziliście - podłączyłem pod 7V równolegle. jest różnica- wydajniejsze, ale niestety już je słychać - gdy były podłączone szeregowo wogóle ich nie słyszałem, teraz trochę buczą :/

213.186.79.* napisał:

a probowales na 5 v , ewentualnie na 7 i zbic ten 1v przy pomoce zenera ?

81.210.9.* napisał:
Pietia(lania). Sprawdziłem. Co prawda nie na identycznych wentylatorach ale na 2 takich o bardzo zbliżonym amperażu. Jest nieprawdą to co mówisz, że będą jakieś pulsacje i któryś z wentylatorów będzie pracował skokowo. Bardzo często stosuje się połaczenie szeregowe wentylatorów np w chłodnictwie czy klimatyzacji. Nie ma nigdzie mowy o pulsacjach spowodowanych indukowniem się. Nawet gdyby takie miały miejsce to przecież musiałyby mieć częstotliwość około 1Hz aby były one widoczne w prędkości obrotowej wentylatora. Chyba nie uważasz że wiatrak kręcący się z prędkością 2500RPM (42 obroty na sekundę) lub więcej generuje pulsacje o takiej wykrywalnej przez wiartraczek częstotliwości? Tak samo nie zobaczysz mrugnięć żarówki podłaczonej do sieci o częstotliwości 50Hz. Pomyśl o tym.


R to opór wewnętrzny wentylatorka (stosunek nominalnego napięcia do nominalnego prądu)
Łączny opór przy 2 wentylach połączonych szeregowo wynosi:
Rs = 66,7Ohm + 100Ohm = 166,7Ohm
Stąd liczymy prąd płynący w obwodzie z prawa Ohma
I = U/Rs = 12V/166,7Ohm = 0,072A
I teraz liczymy napięcie jakie odłoży się na poszczególnym wentylatorze
U1 = R1 * I = 66,7Ohm * 0,072A = 4,8V !!!!! <---- napięcie na wentylu 1
U2 = R2 * I = 100Ohm * 0,072A = 7,2V !!!!! <---- napięcie na wentylu 2
Mam nadzieję że już wszystko jasne.
Tyle odemnie. Pozdrawiam.

80.48.1.* napisał:
zdarzyło mi się coś dziwnego - gdy wpiąłem wentyle na 7V na osobnym kablu, który miał dwa molexy (nie było podpięte do niego nic innego) przestały mi działać napędy CD (które są na jednym kablu) - gdy zmieniłem tylko wtyczkę [znaczy się kabel ten sam, ale inny molex] wszystko wróciło do normy - tak sobie myślę - czy na cd też przypadkiem nie poszło 7V, ale czy to jest wogóle możliwe?

81.210.9.* napisał:
To nie jest mozliwe. Pamiętaj że jeżeli podłaczasz coś do molexa to tak aby nie wystawały żadne metalowe końcówki bo przy kontakcie z obudową komputera mogą powodować zwarcie.

Jeszcze raz:
W wiatraczku masz 2 lub 3 kabelki. Czerwony i czarny odpowiadają za zasilanie wiatraczka. Czasami jest żólty który odpowiada za kontrolę obrotów wiatraczka.

W molexie masz 3 kolory kabelków. Żólty to 12V, czerwony to 5V, czarny to masa. Gdy podpinasz wiatraczek pod 7V to czerwony kabelek wiatraczka łączysz z żółtym w molexie, a czarny z wiatraczka z czerwonym w molexie.

80.48.1.* napisał:
tak, to wiem, wszystko jest zaizolowane, wiatraczki są podłączone dobrze, nie rozumiem tylko dlaczego przestały działać CD

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.94 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 10:50 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl