heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 29 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

TEMPERATURA układów zasilania na płycie


217.113.226.* napisał:
Szukałem cośtam na temat chłodzenia układów zasilania procesora na płycie głównej, jednak nadal mam pewne wątpliwości. W mojej płycie ABIT KV7 przy chłodzeniu wodą układy zasilania (6 trójnóżkowych tranzystorów i 3 jakieś indukcyjne elementy wyglądające jak miedziany drut nawinięty na nieprzewodzący pierścień) osiągają bardzo wysokie temperatury! Przy podkręcaniu w granicach 2,4GHz odczyt temperatur układu zasilania z płyty pokazywał nawet 80 stopni!. Standardowo (bez O/C) jest 55-60 w IDLE i jak się dotknie układy paluchem to czuć nawet więcej. Co robi się aby z temu zaradzić? Czy wystarczą radiatorki na tranzystorach? A co z drucianymi elementami? W budzie mam w sumie cichutko i nie chcialbym pakować tam jakiegoś dodatkowego wentylka. Płyta jest owiewana ogromnym wenylatorem z zasilacza fortron ale to jak widać nie wystarcza. Jak rozwiązuje się taki problem przy waszych megagigahertzach i meganapięciach na procach? Zwykłe AC na procu wystarcza aby utrzymać układy w niskiej temperaturce.

212.160.188.* napisał:
Sprawe chlodzenia na mosfety przyblizy Ci http://forum./viewtopic.php?t=48479 watek.
Zawsze lepiej jakies radiatorki zalozyc niz jakby nie mialo byc nic.

62.233.163.* napisał:
zrób radiatory na mofsety i po sprawie - one najbardziej sie grzeją icon_biggrin3.gif

ja mam coś takiego

user posted image

80.55.38.* napisał:
Zrób tak jak ma to Raptor rozwiązane. To jest najlepsze wyjście. Ze względu na bardzo małe rozmiary tranzystory mają małą powierzchnie chłodzenia przez co się grzeją a takie radiatorki wszystko załatwią.
Co do cewek/dławików (miedzianego drutu) to on się nagrzewa właśnie od tych tranzystorów oraz możliwe że od tego że są wykonane ze zbyt cienkiego drutu co prowadzi do ich nagrzewania.

80.54.112.* napisał:
Zwroce uwage, ze radiatory na pamieciach powinny byc ustawione finami pionowo!

Na fotce sa poziomo, a sensu takiego rozwiazania nie rozumiem wogole.

62.233.169.* napisał:
Pamięciach? icon_wink2.gif

A co do samego ułożenia radiatorów:
1. Skąd wiesz, czy to nie obudowa desktop? ;]
2. Chyba ciut przesadzasz, radiatorki są pomiędzy coolerem proca a wciągającym zasilacza, ruch powietrza jest tam spory, IMHO nie ma znaczenia, jak finy ustawione.

62.233.163.* napisał:


Są tak z dwóch powodów - po pierwsze - przecięcie zalmana NB32J brzeszczotem do metalu bez uchwytu w ten sposób było łatwiejsze, po drugie takie wycięcie umożliwiło mi zrobienie 6 radiatorów a nie mogę ich inaczej ustawić (cewki i kondensatory).

Miejsce w którym się znajdują radiatory obsługiwane jest przez 4 wentylatory - 3 wyciagają (obudowa 2 i zasilacz 1) i Zalman 7000 dmucha też troche.
user posted image
Temperatura mofsetów przy procku pobierającym 132W obciązonym w 100% spadła z 55-60 st.C (pomiar z płyty) do 40-45 st.C

80.54.112.* napisał:
1. Kurde, jakich pamieciach. Mosfetach oczywiscie.

2. Kazdy overclockowiez ma teraz towery icon_smile3.gif

3. Faktycznie przy takim dmuchawcu pewnie wiekszej roznicy nie ma.

4. Nie mniej jednak przy bloku (lub w miejscach gdzie nie ma wymuszonego ruchu powietrze) finy powinny isc w plaszczyznie pionowej.

80.54.127.* napisał:


Witam!
Niech mo ktos wyjasni dlaczego pionowo. Mysle, ze ustawienie "finow" nie ma najmniejszego znaczenia, ale to tylko moje prywatne zdanie.

80.54.112.* napisał:
Bo cieple powietrze unosi sie do gory. Mocujac finy pionowo zapobiegniesz temu, ze jego plaszczyzna bedzie blokowala/spowolniala ten proces.

80.49.217.* napisał:
no tak... ale z tego co widze na fotach to te radiatory sa ponacinane rownomiernie we wszystkich kierunkach... wiec IMHO w tym wypadku to bez znaczenia...

217.113.226.* napisał:
Dzięki za rozwianie wątpliwości łącznie z fotkami. Ten link do chłodzenia tranzystorów wodą potraktuję z przymróżeniem oka icon_wink2.gif. Jest jeszcze jedna wątpliwość.

Jasne jest to - bierzemy stary radiator, brzeszczot i imadło - tniemy wszystko na optymalne kawałki mierząc wszystko tak, aby ustawienie finów było zgodne z wymuszonym przepływem powietrza/względnie z dołu do góry zgodnie ze zjawiskiem konwekcji. Teraz co do mocowania samych radiatorów:

Spotkałem na forum kilka rozwiązań z czego najpopularniejsze to:

Taśma 3m
klej (Thermopox/zalman)

W związku z tym:

Czy klej thermopox przyklei radiatory na amen? Co będzie w przypadku oddania płyty na serwis? Czy będzie możliwość odklejenia radiatorów?

Taśma 3m to jakiś specjalny termoprzewodzący i termoodporny wynalazek? Czy po prostu zwykłą biurowa taśma dwustronna?

Mam termoprzewodzący klej thermopox ale obawiam się trochę zalewać nim tranzystory. Jak rozwiązać problem taśmą? I gdzie taką dostać (czy może być to zwykła taśma biurowa/techniczna?

62.233.163.* napisał:


3M jest specjalną taśmą dwustronną o podwyższonej przewodności cieplnej - sam na takiej zamocowałem te radiatory i trzymają sie dobrze.

212.160.188.* napisał:

Tak. Raczej bardzo trudno jest odkleic potem radiatory.
Lepiej uzyc tasmy 3M, co pozwoli Ci w latwy sposob zdemontowac radiatory jakby trzeba bylo reklamowac plyte.

80.54.226.* napisał:
CO DO MOSFETOW - ja qpilem TO:

http://www.4max.com.pl/produkt.asp?g=25&gg=19&id=247

Pocialem i zalozylem na mosfety i trzyma sie dobrze no i zawsze troszke chlodzi... A kostowalo 8 zlotych i jeszcze zostalo icon_smile3.gif Polecam [na epoxach spokojnie wchodzi]

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.40 | SQL: 1 | Uptime: 56 days, 6:54 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl