Temat
CopperShim - dlaczego z miedzi??
195.114.160.* napisał:
Tak się zastanawiam i jak zwykle nie idę utartymi ścieżkamiJakie zadanie ma CS?? IMO podstawowe i w sumie jedyne, to ochrona jądra. Przewodzenie ciepła - bez sensu, przecież nie dotyka rdzenia a podstawka której dotyka nie nagrzewa się. W związku z tym może odbierać ciepło co najwyżej z bloku/radiatora i ogrzewać bliższe okolice rdzenia.
IMO lepiej, żeby CS nie ogrzewał okolic rdzenia. Dlaczego więc jest wykonany z miedzi lub aluminium?? Dlaczego nie jest wykonany z jakiegoś izolatora?? Wtedy mniej ciepła uciekałoby z bloku inną drogą, niż wraz z wodą.
213.76.177.* napisał:
to jest dobre pytanie!! nigdy sie nad tym nie zastanawialem, ale to brzmi logicznie
212.182.122.* napisał:
były też shimy wykonane z aluminum i były sporo tańsze od miedzianych. późnej jednak zniknęły. a swoją drogą, gdyby copper shimy były dokładnie dopasowane do kształtu jądra proca to mogłyby bardzo pomagać w odprowadzaniu ciepła. j się zastanawiam czy nie napchać białej pasty pomiędzy coppera a jądro (kupiłem taki nieźle dopasowany, tzn nie jest to ramka z wielką dziurą wewnątrz ale jest wycięty kształt na jądro, te gumiaki i mostki). może pomóc, nie ? zawsze to większa powierzchnia styku jądra z czymś odbierającym ciepło.212.160.3.* napisał:
Moim zdanie jeśli byłby wykonany nawet z jakiegoś izolatora to temperatura podejrzewam nieznacznie tylko by spadła.Jedyne co mnie skusiło do zainastalowania Copper Shima to mniejsze prawdopodobieństwo ukruszenia rdzenia.
195.114.160.* napisał:
Tylko, że miedź jest dosyć drogim materiałem, a jej specyficzne właściwości nie są przydatne przy takim zastosowaniu. IMHO tańsze, lepsze i łatwiejsze w wykonaniu byłyby CS choćby z dobrego plastiku.Wygląda mi to na chwyt marketingowy, że wszystko co dobre do chłodzenia musi być z miedzi albo przynajmniej z aluminium (a bajerful to musi być srebrny).
212.182.122.* napisał:
dokładnie. ale nie wiem dlaczego zniknęły aluminiaki ?może aby każdy mógł za te 10zł mieć w chłodzeniu coś miedzianego, nawet gdy go nie stać na cooler z miedzi.
80.50.45.* napisał:
eh te twoje teorie WawelskiNie przesadzaj, miedz kosztuje w okolicach 16PLN/kg netto. Taki shim to groszowa sprawa, jedynie obrobka miedzi jest trudna, bo tu trzeba dobrac bardzo dokladnie wysokosci. IMHO zgadzam sie, plastik bylby tanszym wiec i lepszym rozwiazaniem, ale wtedy odpada chwyt reklamowy, ktory mimo wszystko dziala
80.50.146.* napisał:
Boki jadra to 1/3 gory. Mogloby cos dac.
Moze dlatego CS nie sa idelnie wycinane, bo na jadrze jest jakas oslonka (taka zielona warstwa) i byc moze po bokach nie jest zawsze idealnie rowna.
Ciekawe jakby to wygladalo jakby polaczyc jadro z CS'em.
62.121.68.* napisał:
Nierozumiem.
Copper shim wcale nie ogrzewa rdzenia tylko powoduje co najwyzej wieksza powierchnie oddawania ciepla. Przeciez on nie wytwarza ciepła tylko przejmuje z radiatora który jest nagrzany ciepłem z rdzenia. To co napisałes jest nielogiczne pozdro
62.179.1.* napisał:
Owszem, nie wytwarza ciepło. Ale odbiera ciepło z bloku, przez co obiża jego temperaturę, a tym samym mniejsza będzie różnica pomiędzy blokiem a wodą, czyli woda odbierze mniej ciepła z bloku.Więcej za to zostanie w obudowie, do tego w pobliżu rdzenia procka, bo od CS ogrzeje się powietrze dookoła i podstawa procka.
Gdzie tu brak logiki??
Fakt, że wpływ będzie marginalny, ale na pewno nie będzie pozytywny.
62.121.68.* napisał:
No to jest bez sensu co powiedziales Brak logiki tkwi w tym ze copper nie wytwarza ciepła tylko pomaga poprzez swoją powierzchnie w odprowadzaniu jego na zasadzie radiatorka No inaczej jush chyba nie wytłumacze. Owszem podniesie temp. w budzie o okolo 0,01 C i to bardzo dobrze bo o to chodzi gdyz im wiecej ciepła zostanie odberane z cpu tym w budzie jest cieplej a co za tym idzie mniejsza temp procka. Pewnie zaraz powiesz ze w budzie jest ciepło i sie bedzie nagrzewał procek. Do tego słuszy wentylacja obudowy i problem z głowy62.121.68.* napisał:
Jakies pytania62.179.1.* napisał:
Tym samym zmniejszy wydajność bloku - i to jest bez sensu.62.121.68.* napisał:
JAk gdzie kiedy? Niewazne czy blok czy radiator zawsze wydajnosc sie zwiększa przy zastosowaniu cs. pozdro217.96.63.* napisał:
Właśnie z tym napchaniem pasty to dobry pomysł. Wówczas copper shim odprowadzałby ciepło z boków samego jądra przez co temp. spadłaby.
Ale to tylko teoria i trzeba to sprawdzić.
Pozdro
62.121.68.* napisał:
To jest proste prawo fizyki. CS poprawiał by odprowadzanie ciepła z całego procka do bloku czy radiatorka. Z drugiej strony to napchanie pasty spowoduje podniesie go ciutke w góre a to oznacza inna wysokosc wzgledem jądra. Niech ktos nie smaruje całego procka pastą oparta na srebrze, bo moze go pozniej nie uruchomic217.96.63.* napisał:
Oczywiści, że tam pasta silikonowa, ale myślę że to podniesienie copper shima nie miało by chyba większego wpływu na wydajność - pasta na górze rdzenia "wyrównałaby" poziomy - IMHO62.21.42.* napisał:
Ale się czepiacie jak dla mnie to cs jest dobry, bo nie dosyć, że mam bezpieczeństwo jądra to i temperatura jest w normie62.121.68.* napisał:
hehe masz racje212.182.122.* napisał:
ja chcę tak : boki jądra i wnętrze coppera (ale tylko idealnie dopasowanego do rdzenia, czyli mało powycinany) posmarować pastą silikonową. spód coolera (oprócz okolic rdzenia) i górę coppera także silikonem a rdzeń sreberkiem. wtedy procek oddaje ciepło nie tylko górą jądra, ale także bokami (co przy wymiarach jądra stanowi spory procent powierzchni - ok 10%). a całość trzeba smarować idealnie cienko i wiele razy obracać żeby pasta wyszła bokami, warstewka musi być niesamowicie cienka.ale dostałem już coppera i jest sporo powycinany, na zdjęciu był inny . trudno, projekt poległ w gruzach. mam nadzieję że ktoś ma mało wyciętego coppera i mój pomysł pomoże zbić temp o te 2*C. powodzenia
62.121.68.* napisał:
troche nie moge wyobrazic sobie takiego cs bo naobkolo jadra są tranzystory213.76.11.* napisał:
Pierwszy raz nie zgodzę się z tobą:
1. Miedź kosztuje ok. 7,30PLN/kg.
2. Schim jest zrobiony z blachy walcowanej CU lub CU/AL a otwory są wybijane na jakiejś prasie.
3. Łatwiej jest sprzedać kawałek miedzi za ok. 20PLN niż taki sam kawałek tworzywa, marketing.
Pozdr.
62.121.68.* napisał:
U mnie miedz to kosztuje 22 zł / kg Ten sklep przy torach kolejowych dw. centralnego217.96.63.* napisał:
Witek_p Biore 3kg
Jakby tyle kosztowało to się odezwe
Pozdro.
62.121.68.* napisał:
Ja biore 10 kg A tak na marginesie to moze kosztowac te 7,3 zł/kg bo to sa Katowice a nie takie zadupie jak Warszawa ( troche geografi sie zawsze przydaje80.50.74.* napisał:
peltier shim - to jest cos - jakby zrobic cos takiego to by byla jazda - wiecie przynajmniej o co mi chodzi?80.50.54.* napisał:
1. Coz ci moge powiedziec, w hurtowni w 3city miedz kosztuje od 15-17PLN netto za kg (rozne dla roznych plaskownikow), blacha miedziana 0.55mm natomiast to koszt 16PLN/kg netto, skoro masz taniej, ciesz sie
2. No wlasnie, obrobka jest drozsza od ceny materialu bo tak jak wybijania otworow mozna przyblizyc do 1mm tak grubosci nie bardzo
3. a tym przeczysz ktorej mojej wypowiedzi dokladnie
212.14.0.* napisał:
Hey that was my idea Tyle że rdzeń będzie srebrny
62.121.106.* napisał:
IMO CS jest robiony z miedzi - bo miedz jest miekka/elastyczna (w przeciwienstwie do Aluminum) , tansza niz Srebro lub Zloto, latwa w obrobce ale mniej podatna na uszkodzenia mechaniczne niz plastik itd - jednym slowem idealny material - moze sie troche skrzywic a i tak radiator docisnie ja zeby przylegala jak nalezy i zeby radiatror przylegal do rdzenia CPU ... bla, bla, bla
a co do bardzo "dopasowanego" CS to (co prawda na Kopperku ale jest)
62.21.13.* napisał:
Ja proponuje tak nie zdejujcie tej foli z CS i będzie ona izolowała ciepło . Ale pamiętam ze kiedyś czytałem gdzieś ze jak był założony cs z foliom to były wyższe temp niż bez cs a jak założył cs to temp nieznacznie spadły ~1°C213.76.205.* napisał:
ami cs przykleil sie do procka62.93.98.* napisał:
a może dobrze że ciepło z bloku rozchodz sie na całym procesorze bo on i tak sie nie nagrzeje a odbierze troche czyli pare stopni mniej i dlatego miedź212.182.122.* napisał:
nie no, to mi się bardzo podoba. super sprawa i tylko połaczenie copper-rdzeń przesmarować sreberkiem, całość sreberkiem i na pewno temperaturka spadnie.
tylko co to za procek że w przelotce siedzi ?
62.21.13.* napisał:
Pewnie jakiś celeron
62.121.68.* napisał:
Nie czepaijać sie jak to napisałeś, to jest normalne
195.114.160.* napisał:
A jak gruba jest ta folia??
62.21.13.* napisał:
Mówe o tej foli co jest założona na cs fabrycznie
195.216.101.* napisał:
1. Ja mówię o cenie jaką dostają producenci różnego rodzaju wyrobów prosto z huty, a nie z hurtowni. Jak chcesz ok. 1 tony płaskownika na. 40, 50, 60, 80, 100x10 to mogę Ci załatwić po 12,5PLN, ale w tej cenie liczony jest tzw przerób + cena miedzi (obecnie 7,34PLN) + moja marża.
2. Jak to grubości nie bardzo ? Nie rozumiem, w dzisiejszych czasach urzywa się pras walcowych które są naprawdę bardzo dokładne.
3. Niczemu nie przeczę, tak sobie dopisałem i pokrywa się to z twoją wypowiedzią.
Pozdr.
80.50.54.* napisał:
195.216.101.* napisał:
1 i 2. Może przesadziłem że przy kupnie tony, powiedzmy 200-300 kg też można taką cenę utrzymać. A ten kto produkuje te SC zamawia tego podejrzewam że znacznie więcej (inne wyroby). Ale faktem jest że cena wyprodukowania może być wyższa od ceny miedzi która na niego została zużyta.
3. Zostawmy już.
Pozdr.
217.99.12.* napisał:
w warszawie przy hucie na bielanch cena za kilogram miedzi wynosi 20zl.co do wykonania cs to moj na przyklad nie jest z miedzi (czystej miedzi) tylko z mosiadzu(mosiadz to stop miedzi z innymi metalami)- dla niepoznaki pomalowali go czyms co w 100%wyglada jak miedz.aha i wczesniej ktos napisal ze aluminium jest twarde, , duzy lol . aluminum jest mega miekie , patent tylko polega na tym ze czystego alu praktycznie sei nie uzywa , a to co jest dostepne na rynku poprostu stopy - czasami bardzo drogie i do tego wlasnie twarde
62.121.106.* napisał:
dobrze wiesz ze jako pierwiastek okresla sie jako GLIN a gdy mowa o ALUMINIUM to mowa o stopach w ktorych sklad wchodza nastepujce pierwiastki (nie zawsze wszystkie na raz)
- glin
- krzem
- miedz
- nikiel
- zelazo
- magnez
- mangan
caly watek o tym (tak od polowy) http://forum./viewtopic.php?t=24641
sokro porownywalem MIEDZ z ALUMINIUM to napisalem ze to 1 jest bardziej miekkie/elastyczne niz to 2 i tyle chcesz mozesz sie nie zgdzac Twoja sprawa - powiem tylko ze jak bawilem sie blacha miedziana i aluminowa obie 0.5 to miedz latwiej bylo wygladzic a w aluminium zawsze pozostawaly jakies zalamania a konkretna proba ich wygladzenia konczyla sie zazwyczaj peknieciem/ukruszeniem
PS co do tego procka w przelotce http://www.benchtest.com/images/wc7-8.jpg to zapomnialem wrzucic link (choc IMO malo wazny) ale teraz wrzucam dla tych bardziej leniwych http://www.benchtest.com/wcooler7-2.html
217.99.12.* napisał:
nei moge sie zgodzic do konca z toba bo chociaz "alu" moze byc twarde to w zasadzie potocznie mowi sie na to twarde jeszcze aluminium , ale im ono jest bardziej wytrzymale , twarde , itp to zatraca wlasciwosci pierwotene(glinu) wlasnie przez te domieszki uzyskuje sie pozadane efekty sztywnosci. miedz jaka sei kupoje jest bardzo czysta , a ty porownywales stopy alu z czysta miedzia , wiec z tad moje zdanie o nieprawidlowosci w twoim mysleniu. swoje doswiadczenia o aluminum czerpalem przez dlugie lata ,jezdzac na rowerze gorskim ,w ktorym znakomita wiekszosc elementow jest wykonana ze stopow alu.dodam ze nawet ramy magnezowe i tytanowe maja domiszki glinu ale nazywaja sie tak ,jakiego materialu procentowo maja naj weicej.212.182.122.* napisał:
Kurde tak się zastanawiam czy nie kupić sobie tego Copper Shima.Jaki spadek temperatury to może dać?? (aktualnie mam 51C stopni)
Pozdr.
212.182.122.* napisał:
nic nie da, ja kupiłem właśnie i zerowy spadek, przynajmniej niezauwazalny. ale czuję się pewniej że jak coolerek zmieniam to nic nie pierdyknie. tylko musiałem sticker gwarancyjnu usunąć.na szczęście żyletkę miałem i teraz przykleiłem go z drugiej strony procka
62.21.13.* napisał:
Kiedyś na allegro odrwałem 2 takie żeczy:SilverShim ze srebra jeszcze lepiej niż miedź przewodzi ciepło, co o tym sądzicie ??
BlueShim to jest "normalny" miedziany shim tylko został anodyzowany tlenkiem aluminium, co o tym sądzicie ??
212.182.122.* napisał:
oba mają szansę obniżyć temp bo są mało wycięte. ten srebrny to do starszych athlonów chyba, sądząc po wycięciach. ale może akurat się nada ? w każdym razie dobrze że jest blisko rdenia bo można go zaprzęgnąć do odbierania ciepła.ten drugi podobnie, kolor ma dla picu, ładna ozdoba jesli jest widoczny (np pod zalmanem 7000).
taki jak ten niebieski chciałem kupić ale przysłali inny :/
62.21.13.* napisał:
Anodyzowany (niebieski) zeby miedż nie śniedziała212.182.122.* napisał:
a no tak, racja. i ładny jestja mam czysty miedziany, zobaczymy jak będzie się spisywał.
62.21.13.* napisał:
Nie zyskasz więcj jak -2°C217.96.85.* napisał:
Doskonale
Ja sam nei rozumiem pewnej rzeczy.. jjesli jądro nagrzew sie do tak wyslkich tempertur to i ta cała obudobwa pewnie niezle sie grzeje.. CS wykonany z miedzi na pewno ułatwia odprowadzanie nadmiaru tej teperatury do bloku.. TAk mi sie zdaje
A z peltierem to było by własnie bardzo dobre rozwiazanie.. Wystarczyło by umiescic go wogoło rdzenia i na ewno temperatura by spadła. nie musiał bo to byc "mocny" peltier.. bo jak wiadomo sam tez sie nieco grzeje..
212.182.122.* napisał:
nic nie syskam, to tylko i wyłącznie ochrona. na spadek temp nie liczę nawet.spadek temp mają tylko ci, którzy sprzedają coppery na allegro
i to 10*C kit wciskają lamom.
62.21.6.* napisał:
Na allegro zawsze kit wciskają ale 1°C zyskasz
Podobne tematy
połozenie coppershima VS tempertaura proca
Zbyt niska temp po dolozeniu coppershima
Thermaltake CopperShim rev. 2.0 a AMD Athlon XP-M 2500+
Zbyt niska temp po dolozeniu coppershima
Thermaltake CopperShim rev. 2.0 a AMD Athlon XP-M 2500+
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.91 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 11:19 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl