heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Srebrzenie DangerDena


213.25.196.* napisał:
Cześć,

Dzisiaj napisałem do Dana o pomyśle posrebrzenia moich Maze'ów:

Hello Dan,

I have an idea about putting the thin layer of silver on my Maze 3, Maze Gforce and Z-Block with galvanization.
My fellow is pretty experienced chemist so technically is not a problem.
What do you think about it?
Maybe you have any experiences with it and you can tell me is it make any sense to do this?

Regards,
Mateusz


A oto odpowiedź:

Hi Mat,

Give it a go, Silver conducts better than copper. We ourselves have not played much with silver so let us know how it goes. Is this going to be silver plating? or a a thin metal sheet?

Regards
Dan


62.233.194.* napisał:
fajnie ale podaj poznie dokladny przepis na to srebrzenie. chyba ze idziesz do galwanizerni...

80.50.45.* napisał:
Nie bardzo rozumiem po co chcesz to zrobic? Mimo ze srebro przewodzi TROCHE lepiej od miedzi, to mimo wszystko, tak samo jak miedz, jest takze izolatorem, wiec nie wiem czy dobrym pomyslem jest zwiekszanie ilosci owego izolatora. Czy twoje bloki maja problemy z oddawaniem ciepla? Bo to jest sensowne tylko jesli jestes pewien, ze zwiekszajac powierzchnie oddawania ciepla (bo cieplo sie wowczas rozejdzie po wiekszej powierzchni) polepszysz osiagi bloku (np. optymalizacja pod katem mniejszych przeplywow). No chyba ze chcesz usunac czesc miedzi i zastapic ja srebrem icon_rolleyes.gif

62.233.194.* napisał:


nie czaje tego. imo poprawienie odbioru ciepla wynikajace z roznic we wspolczynniku byloby znaczne wlasnie w przypadku gdyby srebra bylo na tym bloku sporo (coj jak heatplate), cienka warstewaka da imo niewiele, ale generalnie jest to ciekawe. Sam mam zamiar srebrzyc bloki (w fazie projektowania) tylko na styku proc-blok, oraz na calej powierchni (dla bajeru) ;D

w kazdym razie nie wiem czemu nagle po galwanicznym polozeniu cieniutkiej warstwy srebra mialoby byc gorzej...

80.50.45.* napisał:
z uwagi na bardzo prosta rzecz, podczas gdy w niemodyfikowanym bloku cieplo gdy dotrze do skraju miedzi jest oddawane do wody i na zewnatrz, to jesli posrebrzysz, to tam gdzie poprzednio bylo juz oddawane wodzie, teraz zostanie przekazane tej srebrnej warstwie i dopiero pozniej wodzie, a co za tym idzie szybkosc oddawania owego ciepla nieco zmaleje, wiec wydajnosc tez spadnie (choc prawdopodobnie nie stwierdzi sie tego - zalezy od warstwy) CHYBA, ze robi sie to z zamyslem ukierunkowania bloku na konkretne zrodla ciepla (TECi) albo przeplywy.

62.233.194.* napisał:


absolutna racja
ale ja zrozumialem ze blok srebrzyc bedziemy na zewnatrz, w srodku oczywiscie jest to bezcelowe.
stad moja poprzednia watpliwosc.

zakladajac ze cieplo przeplywa przez kolejne warstwy materialow zgodnie z cytowanym juz na forum wzorem, to w zasadzie jedyne zmiany wywolane przez wedrowke ciepla wynikac moga z grubosci warstw. jesli wiec srebra bedzie malo (a galwanicznie to meda mikrony) to spokojnie mozna sobie darowac takie rozwazania - podobnie jak i srebrzenie.
niemniej zastosowanie hetplate z Ag moze dac jakas poprawe wydajnosci, ale szczerze powiem ze pomysl poza bajerem nie ma chyba zadnego wymiernego znaczenia.

coz - wychodzi na to ze i moje bloki beda AgFREE icon_biggrin3.gif:D:D

213.25.196.* napisał:
Witch - wiedziałem, że się odezwiesz icon_smile3.gif
Słuchaj. To co piszesz to jest teoria. Ciekawa, ale jednak teoria. Ja lubię wszystko sprawdzić. Jeśli wszyscy by podchodzili do tematu tak jak Ty, to po pierwsze nie mielibyśmy tych bloków (przecież paru pisało, że się nie uda, więc po co próbować?) a może nawet siedzielibyśmy na drzewie.
Jeśli się okaże, że to nic nie da, to OK. Ja będę wiedział, Ty będziesz wiedział, i (co może najważniejsze) Dan będzie wiedział.

mosciak - oczywiście, że zamierzam go srebrzyć na zewnątrz. Metody nie będę wybierać sam, tylko zrobi to kumpel który się zna na takich wynalazkach.

M.

157.158.187.* napisał:
a myslalem, ze chcesz go srebrzyc tez od wewnatrz - siakas walka z korozja albo cos. ale planujesz tylko na zewnatrz?

212.160.53.* napisał:
Z tego co wiem srebrzenie innych metali w formie galwanizacji odbywa sie w kapieli cyjankowej... i winno przebiegac w odizolowanych wannach galwanizacyjnych, ze wzgledu na to iz podczas galwanizacji wydzielane sa do otoczenia zwiazki cyjanopochodne w postaci oparow o cholernej toksycznosci...

Innym sposobem jest pokrywanie srebrem w kapieli plynnego metalu co tez z wiadomych powodow jest niewykonalne w warunkach domowych.

Inne sposoby srebrzenia daja nietrwale powloki....

80.50.45.* napisał:
mate76
Gdyby ludzie tylko eksperymentowali, a olewali teorie, wowczas na pewno siedzielibysmy jeszcze na drzewach i probowali bananami scinac galezie icon_rolleyes.gif
Eksperymentowanie jest jak najbardziej wskazane, ale kazdy eksperyment trzeba najpierw przemyslec i przeanalizowac (czyz nie po to ten topic) = teoria icon_wink3.gif
Wyszedlem z zalozenia, ze posrebrzysz wnetrze, co jak dla mnie jest troche bez sensu jezeli nie optymalizujesz bloku na okreslone warunki. Z zewnatrz to ci sie to jeszce moze jakos oplacic, aczkolwiek nie sadze zebys to odczul przy zwyklym procesorze <100W ciepla. Jakkolwiek, w tej kwesti trzymam lapy przy sobie i sie nie odzywam, bo sprobowac moze i warto, szczegolnie jesli masz mozliwosci icon_wink3.gif

PS. A bloki bysmy mieli, bo w teorii to zamowienie by sie powiodlo icon_wink3.gif Nie chodzi o bezsensowne gadanie, a konstruktywne wypowiedzi (pare osob mowiacych ze sie nie uda to bezsensowne gadanie laugh.gif )... i czy ja wiem czy takie wazne zeby Dan wiedzial, moj ty altruisto icon_razz.gif

80.144.165.* napisał:

a gdyby tylko teoretyzowali, to by ciagle debatowali czy wyjsc z jaskini

213.25.196.* napisał:
ez_lo - chcę posrebrzyć spód

deadman - wiem jak to wygląda, bo kumpel chemik mi o tym opowiedział. Na szczęście nie chcę tego robić sam bo nie bawię się w partyzantkę. Albo pójdę do zakładu galwanizacyjnego albo do jubilera. Ostatnią ewentualnością będzie wykonanie tego samemu jeśli będę na 100% przekonany, że wiadomo co robić i przetrenujmy sprawę na jakimś innym kawałku miedzi.

witch -
- wg mnie też srebrzenie wnętrza jest bez sensu
- mój procesor ma 130W
- wypowiedź na temat warstwy izolującej jest ciekawa, tylko że z niej by wynikał fakt, że blok CPC jest lepszy od Maze'a, bo jest zrobiony z cienkiej blachy do konserw a nie z grubego klocka miedzi. Zgadzasz się z tym?
- co powiesz wtedy kiedy się okaże, że Maze 5 ma srebrny spód?

M.

80.50.45.* napisał:
mate76
icon_arrow.gif CPC
Nie chcialo mi sie rozwlekac tamtej wypowiedzi, chodzi o cos innego. Mianowicie sadze, ze maze3 jest konstrukcja zopotymalizowana, tzn dden dobral tak grubosc dna, zaglebien scianek itd zeby bylo w miare wydajnie, a co za tym idzie dodajac warstwe pogorszymy blok. Gdyby bowiem bylo inaczej, to jaki jest sens dluzszego frezowania i zostawienia mniejszej ilosci miedzi, podczas gdy wieksza sobie lepiej radzi (i mniej kosztuje robocizna). Nie prawda jest, ze cienki blok to dobry blok (w ogolnosci oczywiscie), nic z tych rzeczy...
icon_arrow.gif srebrny spod:
powiem, ze to marnotrwastwo srodkow, albowiem srebro jest sporo drozsze i wcale nie az tak lepsze (no sorry, roznica w przewodzeniu jest znikoma). Ale musisz jeszcze zauwazyc, ze produkcja bloku ze srebrnym spodem to nie to samo co posrebrzenie gotowego. Albowiem w gre wchodza zalozenia konstrukcyjne, czyli takie dobranie grubosci miedzianego dna, zeby po nalozeniu na to warstwy srebra osiagniac najlepsza wydajnosc. Nie ma wtedy mowy o warstwie izolacyjnej... jakkolwiek, zysk bedzie second to none icon_razz.gif

217.97.10.* napisał:
zamiast bić piane podajcie lepiej sposoby na srebrzenie
może nie poprawi to wymiany ciepła ale wygląd tak icon_biggrin3.gif

62.233.194.* napisał:


nawet pogorszy bo srebro bedzie czernialo i to szybko w takich warunkach. podobnie jak miedzi wymaga stosowania dodatkowych warstw zzabezpieczajacych.

217.97.10.* napisał:
to wiem
mam fajną srebrną plakietke też śniedziała
ale mam też taki syf do czyszczenia sreber (wali jak niewiem icon_confused2.gif )
i po nim nie śniedzieje (ma jakiś wosk czy cuś )

157.158.187.* napisał:
tylko ze ten srodek czysci i zostawia warstewke zabezpieczajaca przed utlenianiem. dla nas jest ona jedynie warstwa izolujaca (kto wie czy nie gorzej niz warstwa tlenku) wiec chyba sie nie nadaje icon_confused2.gif

195.136.50.* napisał:
No cóż, nasi rodzimi znawcy stwierdzili, że to bez sensu (jak wszystko...)

Zatem małe info ze strony DangerDena:

The rumors of a Silver Danger-Den RBX block are true...a few have been made up. We are still evaluating the feasibility of this block. If produced for the public, it will be a limited item. In initial temperature comparisons, the Silver RBX significantly outperforms the Copper version.

Pozdrawiam,
Mateusz

157.158.187.* napisał:
mate76 - jest zasadnicza roznica miedzy blokiem ZE SREBRA (tak wnioskuje z podanego cytatu) a miedzianym blokiem o POSREBRZONYM spodzie. w pierwszym przypadku masz jednolity blok z materialu o lepszych parametrach niz miedz (cene na razie zostawmy) a drugim - miedziany blok, do ktorego dodajesz kolejna warstwe (nawet jesli z materialu o lepszych parametrach to niepotrzebna)

wiec niepotrzebne sa te docinki o znawcach.

80.55.38.* napisał:
Posrebrzanie ci nic nieda.
To co zyskasz na przewodnosci (badz co badz znikomej) to stracisz na laczeniu materialow. Nie zapominaj ze kazde polaczenie zawsze daje strate w przewodnosci.

Jezeli takie gadanie cie nie przekona to moze cie przekona cos co juz instnieje.
Jak powleczesz bloczek srebrem to jakiej grubosci ono bedzie?? <1mm??
Pewnie tak. Jezeli bedziesz to uzywac do AMD to przy takich grubosci cieplo nie zdola sie rozejsc w srebrze.
Zobacz sobie jak sa zrobione radiatory z miedziana podstawa. Albo maja plytke o grubosci ok. 5mm albo caly rdzen z miedzi.

Jak narazie to wszyscy odradzaja ci taki pomysl. Lepiej juz jak chcesz miec cos ze srebra to zbierz duzo srebra i zrob sobie srebrny bloczek. Wtedy bedziesz miec lepsza wydajnosc napewno icon_wink2.gif

217.97.171.* napisał:


Discotech miał swego czasu bloki ze stopu CU-Sil - wyszło drogo i bez widocznych różnic w wydajności...

80.54.115.* napisał:
Moje trzy grosze:
Poszukajcie porownan zalmana 3000 miedzianego i pokrytego zlotem- zerowa roznica wydajnosci, biorac pod uwage pomiar z plyty ktory jest malo doskonaly:))

Za to zaleta- miedz nie sniedzieje + bardzo ladnie wyglada.

Ja bym pokryl bloczek zlotem. Warstwa rzedu mikronow nie zmieni wydajnosci w jakis tragiczny sposob a wyglad i owszem.

Srebro niestety sie utleni, a raczej powstana zwiazki siarki z srebrem, srebro nabierze czarnego, brzydkiego koloru.

Teoria i praktyka pwoinny sie uzupelnic, tak wiec teoretycy powinni napisac ze to nie przyniesie prawie zadnej zmiany osiagow blokow, a praktycy ze srebrzenie lub zlocenie to nie taka prosta zabawa. Reszta niech pozostanie milczeniem:))

158.75.203.* napisał:
w TV mango jest taki plyn co soe go wciera i sie srebrne wsyzstko robi icon_smile3.gif

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.94 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 21:23 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl