Temat
Połączyć miedź z aluminium
62.179.20.* napisał:
Temat w sumie przydałoby się dodać do FAQ.1. Nie łączyć, to chyba najłatwiejsze wyjście.
2. ....
Właśnie wróciłem z OBI i ledwo się powstrzymałem. Były tam takie fajne kształtki. Idealne do chłoszenia tranzystorów na zasilaczu czy HD, ale miały podstawową wadę - były aluminiowe. Była np. kształtka z 2 rurek połączonych płaskownikiem (taka rozciągnięta czy taki kwadrat z przedłużoną jedną ścianka - idealne do przykręcenia tranzystora i inne cuda.
Czy wystarczy Copal albo inny cud, żeby po kilku miesiącach czy latach nie trzeba było wymieniać wszystkiego? Jakaś alektroda w zbiorniku??
Co pozwoli bezpiecznie połączyć miedź z aluminium??
217.97.156.* napisał:
Jak dobrze pamiętam należy aluminium poddać anodowaniu (czyli ultenianiu anodowemu), tworzy się wówczas warstwa tlenku glinu o dużej odporności chemicznej i fizycznej.81.15.164.* napisał:
i termicznej.217.97.156.* napisał:
fakt, pisząc posta myślałem o aluminium jako materiale na topy bloków.
195.114.160.* napisał:
No, to jak nic nowego (w porównaniu do tego co było na forum) nikt nie podpowie, to pewnie w weekend zakupię literek Copalu (jak będą w Wawie chętni, to większości chętnie się pozbędę), te dziwne "rurki" w OBI i skomponuję "blok" na PSU i HD - nawet jak cały Copal mi zostanie, to i tak wyjdzie taniej, niż gdyby udało mi się znaleźć gdzieś gotowe, miedziane bloki.Chętnie też bym wrzucił jeszcze trochę magnezu - nie wiecie, gdzie można dostać taką elektrodę? Do czego to się stosuje?
I tak zrobię przyłącza do tych aluminiowych bloków z miedzi. Czy wtedy w razie czego skorodują te rurki (które stosunkowo łatwo i tanio wymienić) a bloki pozostaną nietknięte??
BTW. Przy okazji wizyty w OBI poraziła mnie różnica cen - w jednym kupowałem zaciski po 1,49 PLN/szt, w innym, takie same, tylko pakowane po 2 kosztowały 6PLN/2szt
80.49.217.* napisał:
Ile płacisz za ten Copal?213.76.98.* napisał:
A nie można by miedzią galwanicznie pokryć?? Tydzięń pod małym napięciem (>~7V) w towarzystwie płytki miedzianej oddającej atomy i całkiem ładnie się pokrywa. Sprawdzałem z dużymi prądami, ale wtedy ujawniły się wszystkie wewnętrzne skazy alu z ciągnięcia. Pokazała się brzydka fala i bąble. Ale z prądem <300mA po tygodniu kilka godzin dziennie warstewka miedzi była już elegancka. I !0! korozyji. Tylko w tym momencie odpada klejenie. Mocowanie tego tylko wiertłem, nazyankiem i śrubami najgęściej jak się da. Niestety takie połaczenie miedzi z alu nie jest zbyt odporne na fizyczne uszkodzenia.Mam taką myśl, może wogóle blok cały z miedzi wytrawić zamiast frezować? Ogromna dokładność i można zrobić dokładnie co się chce. Jak odwakacjuję swoje to potrenuję. Dobry pomysł przed egzaminemdo przemyślenia...
Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.88 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 21:21 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl