heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 30 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Budowanie Peltiera


62.93.87.* napisał:
Witam. Mam takie pytanie, czy ktoś już może próbował budować ogniwo peltiera? Bo bym się w coś takiego pobawił. Nie chodzi mi wogóle o stosowanie tego do kompa, tylko o zbudowanie jakiegoś najprostrzego ogniwa, które by po prostu działało, jego moc może być minimalna, żeby tylko czuć że zjawisko zachodzi. Próbował już ktoś?

80.50.229.* napisał:

idziesz do sklepu , kupujesz tec'a , podlaczasz , lapiesz palcami z obu stron
i....
...czujesz ze zjawisko zachodzi :)))

169.254.12.* napisał:
a co to jest icon_eek2.gif ... zapodaj jakies foto...

217.96.217.* napisał:
to taka pytka :] jak jom podlonczysz pod pornda to sie robi z jednej ztrony zimna z drugiej goronca , roznica temperaturek moze wynosic do kilkudziesieciu stopni miedzy obiema stronami , pisalem to bez zasad orthografii :]

217.96.85.* napisał:
p3dzi0r, wiesz ja sam nei jestem jakis mistrzem orografi ale gdy ppatrzy sie na takie coś to az mdleje z przerażenia icon_wink2.gif

213.76.177.* napisał:


nie tylko TY, az mi sie objad zaczal przewracac w jelitach

80.55.59.* napisał:



Jacek com siem czempiasz kolegim icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif


Nie tylko Ciebie to drażni.


A peltka trzeba ochłodzić (odebrać ciepło z gorącej strony), bo inaczej zjarasz proca, czy karte icon_sad2.gif

62.93.87.* napisał:
No panowie a jakieś konkrety? Da się coś takiego zbudować w domku?

217.30.133.* napisał:


pelta ?? raczej nie...

62.233.163.* napisał:
Oczywiście że się da ... wystarczy poczytaćs kąd wogóle bierze się to zjawisko i możesz budować- tylko że małe (bo im większa powierzchnia tym ciężej Ci będzie zapewnić styk między warstwami ) Są nawet takie ćwiczenia z fizyki ....Życzę miłej lektury....

212.244.190.* napisał:

Zapytaj Berkuta. Jak On powie że się nie da to się nie da icon_wink3.gif

62.87.199.* napisał:
A po drugie nie to forum icon_wink2.gif

80.50.133.* napisał:
Peltiera jest latwo zbudowac

Potrzebujemy paski z miedzi i zelaza, odksztalcamy je na ksztalt 2 literek U i laczymy koncowkami (tak by sie z soba stykaly) i 1 literke przerywamy i podlaczamy prad... miejsce gdzie sie styka miedz z zelazem i jest podlaczony do tego punktu - bedzie sie robilo zimne a tam gdzie jest + bedzie sie robilo cieple... mamy peltiera ;] Cos takiego ma bodajze 30% sprawnosc i mozna zrobic samemu, przy odpowiednio duzej cierpliwosci mozecie sobie zrobic peltiery ^^

62.93.87.* napisał:
No proszę, teraz się tylko zabrać do roboty... dzięki Berkut.

P.S.
Pocahontas wg Ciebie na które forum?

217.30.155.* napisał:

,

mozesz zobrazowac to na rysunku jakims ??? bedzie latwiej icon_wink2.gif icon_cool3.gif

62.87.196.* napisał:


Ojjaaa, grandzu , sorry, nawet nie wiedziałem że jest na forum chłodzenia, myślałem że jest topic na oślej łączce icon_mrgreen.gif Jeszcze raz sorry. icon_redface.gif icon_redface.gif

217.98.43.* napisał:
Z tego co wiem to na jakichś laborkach na MEL'u robią peltiery.
Ja sie zorientuje bo to by stwarzało super możliwości.
Podłużne peltiery na pamięci RAM choćby nawet 5W.

62.93.87.* napisał:
Hmm było na oślej, sam się zdziwiłem że został przeniesiony. Bo nie dotyczy w zasadzie komputerów... A ja się boje Reeda, on budzi grozę icon_smile2.gif A jego obrazek "szukaj" jest straszny... icon_wink.gif Pozdrawiam

62.87.198.* napisał:
Dokładnie, "straszny" Pełen agresji i przemocy do innych forumowiczów icon_wink2.gif

80.48.144.* napisał:
Berkut, mógłbyś to jakoś rozrysować, bo czytam i nie umie zajarzyć jak to połączyć. (może jestem za glupi? icon_wink3.gif )

157.158.187.* napisał:
Dolaczam sie do prosb kolegow, bo brzmialo to niezwykle interesujaco. Ale tylko brzmialo ... icon_biggrin3.gif Wyobrazni zabraklo.
Nawet znalazlem http://www.eisystems.be/astronomy/peltier_device_uk.html ale dalej srednio to widze.

62.87.139.* napisał:
Ja sie tam na fizyce nie bardzo znam, ale moglbys Berku zapodac jakis rysunek lub schemat.

80.50.49.* napisał:
http://www.uni-konstanz.de/physik/Jaeckle/papers/thermopower/node2.html
http://www.uni-konstanz.de/physik/Jaeckle/papers/thermopower/node3.html

Przeczytajcie sobie DOKLADNIE, zanim ktos powie ze czegos nie rozumie icon_wink3.gif [/u]

80.48.144.* napisał:
Bardzo fajna lektura, tylko czy w środku (pomiędzy blaszkami) ma być izolator jakiś?

217.99.110.* napisał:
Tu jest dosyc ciekawy artykul na temat montazu ogniwa peltiera

http://www.overclockers.pl/txt.php?id=peltier_install

Mam w zwiazku z tym pytania. Czy wiecie moze czy jest jakas bardziej pospolita uzytej tam pianki neoprenowej bo chodze po sklepach i pytam o to to wszyscy robia karpia i nic nie wiedza ??

Czy jestescie w stanie podac nazwe tego silikonu, jaki to ma byc ??

I jeszcze jedno . Mam dwa peltiery i jeden chce dac pod blok i bedzie to tak. Płytka miedziana + peltier + na to blok do okoła silikon aby szczenie wszystko wypelnic - czy to bedzie spox ??

Drugiego pelta chce dac na chipset dlatego chce go umiesic albo dwoma miedzianycmi blaszkami i zasilikonowac i na to dobry radiator z wentylem ( albo blok ale jeszcze go nie mam ) - czy to bedzie dobre rozwiazania aby uniknąć kondensacji pary wodnej ??

81.15.164.* napisał:
ogniwo pelteira to odwrotnosc ogniwa cieplnego( róznica temp przy róznych stopach metali potoduje przeplyw prądu) a co do pudowy ogniawa to raczej mija sie z celem slaba wydajnosć. choć z czystej ciekawosci można zrobic.

213.76.98.* napisał:


Jeśli jesteś w stanie rozebrać diody, poprzecinać je pomiędzy warstwą n i p, poukładać to na miedzianych płytkach w odpowiedni sposób i nie będziesz się bał, to spoko.
Peltier to kanapka z krzemu typu n i p ułożona w taki sposób, żeby kiedy prąd płynie "do góry" płyną przez krzem n, a kiedy płynie "w dół" to przez p. Wtedy występuje transport ciepła z jednej strony na drugą.
(w krzwemie n jest odwrotnie niż w p i dlatego się udaje)

Fizyka ciała stałego, 6 semestr Fizyki Technicznej na PW, gorąco zapraszam;) icon_lol.gif

81.15.164.* napisał:
heh wybiram sie wlasnie na Pw i fizykę techniczną( na 3 miejscu, ale brzmi ciekawie)

194.29.130.* napisał:

ciekawie to lekko powiedziane
mnie osobiscie malo ciekawi jechanie nonstop na warunkach ,ale powodzenia

80.50.62.* napisał:


Albo 5 minut na google.com icon_wink3.gif

To o czym ty mowisz jest ogniwem takim, jakie je obserwujemy w technice (wydajnosc), ale mozna z powodzeniem zrobic cos *podobnego* bez uzycia polprzewodnikow (hehe, domieszkowanie domowymi sposobami icon_lol.gif ), tyle ze do chlodzenia czegokolwiek to sie raczej nadawac nie bedzie icon_cry.gif

213.76.98.* napisał:
No chyba że chłodzisz nic przy poborze prądu 100A przez układ chłodzący.
A dla fanatyków podrzucę "Chłodzenie laserem". A bawcie się, może wam się uda;)

80.48.144.* napisał:
Chlodzenie laserem? WTF is this?

217.99.114.* napisał:
mam jedno pytanie dotyczace peltiera - mianowicie jaka on ma sprawnosc w przenoszeniu ciepla - bo jezeli ma np 72W to to nie oznacza ze przeniesie max 72W, tylko, ze taka jest moc pompy cieplnej - tak jak jest w klimatyzacji - klimatyzacja ma np moc chlodzaca 2200W a pobiera przy tym tylko 800W - co daje sprawnosc: 2200/(2200+800)*100%=73,(3)% - jezeli mamy moc pompy i sprawnosc to ze wzoru Pc=Pp*S/(1-S) ( gdzie Pc moc chlodzenia, Pp moc pobierana, S sprawnosc w ulamku (nie razy 100%)).

217.99.114.* napisał:
bo chodzi mi o to, ze gdzies w szafie sie kurzy 72W ogniwo ktorym sie bawilem za dzieciaka icon_smile3.gif i chcialbym sie dowiedziec (bo teraz bede robil moje trzecie chlodzenie wodne do kompa icon_biggrin3.gif) czy warto zalozyc pod blok tego peltierka - bo jak nie to pewnie pojdzie na grafike...

80.50.62.* napisał:
Zalezy co to jest to 72W. Jezeli bowiem jest to Qmax, bo wlasnie tak przyjelo sie oznaczac TECi (np. TEC 226W - Qmax = 226W), wowczas jest to maxymalna ilosc ciepla, jaka jest w stanie odprowadzic modul, przy zasilaniu napieciem Vmax. COP (Coefficient of Performance) wowczas wynosi kolo 0.6 (czyli powiedzmy sprawnosc, rozumiana jako: ilosc_energi(cieplnej)_przepompowanej / ilosc_energi_pobranej_z_sieci). To dla tego konkretnego przypadku, natomiast przy zasilaniu coraz mniejszym napieciem COP sie zwieksza (nawet > 1)

217.99.113.* napisał:
ok czyli znaczy to ze ten peltier bedzie mial roznice temp miedzy stronami rowna Tmax*(1-Po/Pp)? Tmax stala roznica przy idle, Po moc obciazenia Pp moc peltiera - z tego wynika ze dla mojego XP'ka jest on za slaby i najwyzej moge go sobie na grafe zalozyc? Czy sie myle?

80.50.45.* napisał:
dT = dTmax * [ 1 - (Q_load/Q_max)]

To samo tylko troche czytelniej icon_wink3.gif
Wszystko sie zgadza, grafika to max jak dla ciebie icon_wink3.gif

213.76.98.* napisał:

Wybijasz wysokoenergetyczne atomy z chłodzonego obszaru a niżejenergetyczne jeszcze bardziej zwalniasz (zderzenia czołowe).

Podrzucę jeszcze jeden ciekawy motyw - kryształy chłodzące. Jeszcze nie załapałem jak działa, ale w pracowni 60Co chłodzi nieźle. icon_biggrin3.gif

217.99.114.* napisał:
tak sie wlasnie zastanawiam - bo niedlugo kupuje ten najbardziej wypasiony zestaw na silicon valley (nukleon i duza miedziana chlodznica) - i sie zastanawiam czy nie zainwestowac tez w 144W peltiera i na to 50x50 cold plate - ladnie przykrecic, osilikonowac - jakies mikroprocesorowe sterowanie sobie sklece i powinno smigac - czy i tak ten peltier bedzie za slaby?

81.15.164.* napisał:

z tego co pamietam to dzieki temu osiągnieto zero absolutne- poprawcie mnie jaksie mylę.

194.29.130.* napisał:


Niestety, nawet lasery nie zrobią Ci zera "absolutnego". Jest taki mały niuans jak drgania zerowe, paprzą wszystko. Ale kilka setnych kelwina ponad <B>0<B> to da się zrobić.

Lepiej poszukajcie tych kryształow, bo wygląda mi to na jakiś przemysłicon_wink2.gif

80.48.99.* napisał:
fajnie mowicie odnoscnie chlodzenia laserem, ale reali wygladaj tak ze nie jest to takie proste, lasery musza miec wiazke skupiona w jedym miejscu w doswiadczeniach laboratoryjnych jakie zrobiono w stanach (no gdziezby indziej) bylo zastosowanych 6 laserow ktorych wiazki skupine byly w malutkiej buteleczce... z jakims pierwiastkiem zapomnialem jakim, malo tego podczas tego chlodzenia zachodzilo silnie nieporzadane zjawisko, ze czastki tego gazu ktory w tej flaszcze byl uwieziony uciekaly z obszaru skupianej wiazki w wzwiazku z czym zastosowano modulowane pole magnetyczne kotre jake sie ci naukowcy wyrazilii przemieczali dziure przez kotra te czastki chcily uciekac silnie schlodzone czastki (uciekaly tylko te najszybsze czyli te kotre mialy najwieksza energie wewnetrzna- dla czasteczek silnie jest to ziwaizane z ich temperatura, i o to wlasnie chodzilo naukowcom by najszybsze czastki uciekly z pola chlodenia) ... hipoteze tego typu chlodzenia wyprowadzil matematycznie nik inny jak Albert Einstein ... w zwiazku z tym ochlodzone medium w twj flaszeczce kotra byla chlodzona nazwali kondensatem BOZE-EINSTEINA a jego temperatura byla milion razy nizsza niz temperaturza nicosci kosmosu czyli jedna milionowa temperatury pomiedzy temperatura zera bezwzgeldnego a temperatura kosmosu ... ufff ... co do zastosowania w procesorach ... to mozecie sobie potestowac hehe pomijajac fakt ze nie osigniecie twog zjawiska dla zlozonej materi to polprzeowdniki wykazuja w niskich temperaturach tendencje do nadprzewodnictwa wiec sobie wyobrazczie jak jak wasz proc eksplouje przy okazji swiecac jak łuk elektryczny w spawarce icon_biggrin3.gif ....

80.48.99.* napisał:
a wlasnie mozesz polecic jakas literaturke na temat tych krysztalow chlodzacych bo nie slyszalem o tym za wiele...

81.15.164.* napisał:
procowi by suie nic nie stalo, tylko bylby nad przewodnikiem, czyli co najwyzej to plyta by poszal z dymem, a jemu itak bie sin nie salo,m bo nie bylo by oporow , wiec wydzialana na nim moc nie moglaby istniećNIE MOGŁAB ISTNIEĆ, A NIE RÓWNABY SIE ZERO, BO P=U2/R, skoro przez zeroi nie dzialimy to moc wydzialana tam nie moze istnieć

80.48.99.* napisał:
heh jak nie zniszczy go temperatura w ten sposob to ulegnie destrukcji przez swa kruchosc w tej temperaturze i olbrzymi naprezenie alektrodynamiczne wywolane przeplywem pradu .... tak wogole po co my fantazujemy ??

81.15.164.* napisał:
wiadomo, ze jest grania, przy której uległby skruzeniu przeztemp, ale przy odpowiednim podkrecaniu bedzie wydzialał tyle ciapła, ze jego odprowadzenie i dodatkowe schlodzenie go do takiej temp bedzie awykonalne.

80.48.99.* napisał:
jesli chodzi o granice to tu sie z toba zgodze bo ta granica dla ceramiki jest bardzo wyrazna... w przypadku gdy proc posiada nienaturalnie ciepla strukture ukladu oraz kkstremalnie schlodzone jego peryferia (mowa tu o przestrzennym rokladzie temperatury .. to powstanie bardzo duzy gradient temperatury powodujacy mikropekanie ceramiki a w efekcie jej zniszczenie) ... innym faktem jest to ze temperatura prawidlowego dzialania nie jest tak niska jak sie wszystkim wydaje jest ona rzedu -5oC przekonalo sie o tym wilu korzy budowali FC i zaobserwowali ze w niektorych przypadkach procesor nie chce im ruszyc
zwiazanie to jest z tym ze bardzo malutkie struktury zmieniaja procentowa znacznie swoje wlasnosci a co za tym idzie nie dzialaja tak jak zalozono ... im nizszej temperatury oczekujemy tym bardziej ten problem jest widoczny.

81.15.164.* napisał:
tak oczywiśce ze przy ektremalnych podrkecaiach gradint bedzie mial coraz wieksze wartośi graniczne i to jest powodem spalen procków- pla sie jego rejony, a nie on cały.teraz chodzi jdynie o odpowiednie wywazenie temp i ciepła wydzielanego. nalezy dążyć do utrzymania stałej temp proca, co zminimializuje ryzyko pęknięć, i utrzyma naprężnia wewnętrzne na stałym w miare niskim poziomie.

80.48.99.* napisał:
rezystancja cieplna samego procesora powoduje ze nie jest mozliwe utrzymanie calego obszaru procesora w takiej samej temperaturze... nic nie jest idealne podobnie jak nadprzewodnik w korym rowniez wydziela sie jakas moc ... producenci procesorow dazac do zwiekszenia ich mocy zmniejszaja pojemnosci zlaczy CMOS w strukturze zmniejszaja pojemnosci pasozytniczezmniejszajac rozmiar sciezek ... 0,35um >> teraz 0,13um >> w planach 7 nm struktura steje sie coraz mniejsza wiec teoretycznie powinno sie patwiej zredukowac niekorzystne zjawisko naprezen bo odleglosci sa coraz mniejsze ale z drugiej strony pojawia sie problem ktory znacznie bardziej utrudnia wyeliminowanie gradientu niz nam sie to wydaje. moc rosnie z kwadratem czestotliwosci. napiecia nie mozna zbyt nisko obnizyc gdyz nie zapewni to dosc szybkiego przelanczania kluczy MOS w strukturze procesora, powod dla kotrego nie obniza sie tez nadmiernie napiecia sa powoden zmniejszania sie przekrojow sciezek.

81.15.164.* napisał:
mi nie chodzi o to zeby caly proc mial jedna temp, bo to niemozliwe. ale zeby posczegolne elementy mialy stala temp dzieki czemu mikro pekniecia grancza sie do min, podobnie jak inne nipozadane zjawiska.

80.48.99.* napisał:
to rozpatrz ten sam probelem podczas startu i wylanczania kiedy temperatura albo rosnie do temperatury otoczniaa albo spada do temperatury pracy nieobciazonego jeszcze procesora ... to go zniszczy ... podobny problem jest w przystawkach EDS do mikroskopow eletronowych skanningowych i transmisyjnych krysztal pomiarowy kotry wylapuje promieniowanie rentgenowskie emitowane przez badany material podczas analizy skladu chemicznego musi byc non stop chlodony bo wszelkie zmiany temperatury oznaczaja jego (rozkaliboraniwe nit malo)nichybna destrukcje ... podobnie bedzie sie dzialalo z procem niewazne jak bardzo rownamierna temperature osiagniesz podczasp racy zgubi go sam rozruch... schladanie tej przystawki podczas pierwszego uruchomienia ze sie tak wyraze trwa kilka dni temperatura stopniowo wchodzi do wymaganej temperatury cieklego azotu. niewyobrazam siobie jak twoj dula uruchamiasz 15 lipca zeby skorzystac z niego 1 sierpnia icon_biggrin3.gif . a utrzymywanie chlodzenia non stop raczej nie wchodzi w gre poniewaz zwiazane to zejs z ogromnymi nakladami energii ... no chyba ze polska energetyka zacznie rozawac prad za friko... (co innego gdy czujnik slabo sie grzeje to mozna sobie pozwolic na skladowanie w cieklym azocie)

81.15.164.* napisał:
oki zgadzam sie, ale j tylko pisze e nalez utrzymcsatłą temp nie pisze ze to jest trudne itd.

80.48.99.* napisał:
a widzisz do problemow trzeba podchodzic zbodnie z prawami fizyki i przewidywac co sie dzieje zanim sie jeszcze pojawia. Teoretycznie tez masz racje ...gdyby nie pewne drobne zjawiska ktore calowicie zmieniaja postac zeczy... ale cos mi sie wydaje ze zrobil sie z tego maly OT icon_biggrin3.gif

212.182.122.* napisał:
a ja założę miedzianego titana na mój procek i będzie dobrze. icon_biggrin3.gif
o ludzie, macie trochę wiedzy icon_exclaim.gif

81.15.164.* napisał:
oj czekam n ten OT, bo temat ciekawy:-D

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.28 | SQL: 1 | Uptime: 104 days, 15:06 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl