heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 7 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Symulator rdzenia


80.50.133.* napisał:
Hi ^^

Wlasnie rozlutowalem starego epoxa 8k7a+ na czesci pierwsze zostawiajac tylko mobo z wlutowanym socketem ]:->

Jutro bede wycinal fragment mobo wraz z socketem (tak bym mogl uzywac tego skrawka do pasowania FC) ale wpadlem na pomysl ze efektem ubocznym tego projektu moglby byc symulator rdzenia po znalezieniu rezystora o odpowiednio duzej mocy ktory mozna by umiescic wewnatrz socketa i po zalozeniu odpowiedniego kawalka miedzi "udajacego" malutki rdzen procesora...

Podpowiedzcie skad mozna taki rezystor dorwac (najlepiej zamowic netem) i jakies inne uwagi, wiem jak to zrobic ale kazda cenna uwaga szczegolnie elektronikow bylaby cenna

chcialbym aby bylo to w stanie wytworzyc ok. 200-250W obciazenie tak bym mogl testowac moje fc na jego najwyzszych obrotach i lepiej je kalibrowac do obciazenia ktore je czeka... (zaluzmy ze ten athlon poszeld na 3ghz 2.2V -80C ];->

217.96.199.* napisał:
Z Mate pogadaj, on cos takiego kombinowal.

217.168.128.* napisał:
Na Volumenie są rezystory oporowe powinny być 200W. 100W są napewno, widziałem używane w cenie około 10zł/sztuka.
Ale napewno nie zmieszczą sie w socket bo mają długość około 6cm.

80.55.38.* napisał:

Mozna go przymocowac do jakiegos kawalka blachy a na zewnatrz wyprowadzic slupek o wymiarach jadra. Potem juz tylko trzeba wszystko ladnie zaizolowac.

81.15.150.* napisał:
Znalazłem takie cóś:

http://www.overclockers.com/tips263/index.asp

http://www.overclockers.com/tips240/index.asp

http://www6.tomshardware.com/cpu/20020916/cooler-02.html#innovation_testing_with_the_cpu_simulator_kt2

Może Ci się przyda...

217.168.128.* napisał:
Napewno musi mieć ceramiczną obudowe i to nieźle zaizolowaną.
Do tego trzeba by przynajmniej zróbić coś w stylu podstawki pod P4 i dżąder na wszelkie grafiki no wystarczy do GeForce. Tylko jak tu teraz wyfrezować podstawke tak żeby odzwierciedlić nierówność chipsetów icon_lol.gif

80.50.157.* napisał:
Sprawdz ten niemiecki test (niedawno bylo na forum).
Chyba tu jest link http://forum./viewtopic.php?t=18472&start=120 ale nie pamietam na ktorej stronie.

Tam bylo wlasnie takie cos robione - moze maja przepis.

80.50.133.* napisał:
ja chce to troche inaczej zrobic, mianowicie dopasc na tyle maly rezystor zeby sie miescil w tym otworku socketa :0 to ma byc tak zrobione ze mam jakby kawalek mobo i do tego montuje parownik, dzieki temu moge sprawdzac izolacje (czy nie skrapla sie potem to gowno) i moge kalibrowac uklad, po prostu licze sobie ile ciepla bedzie wydzialeal barton np 3ghz 2.2V, nastawiam grzalke na 220W (+20W na zapas) i potem kalibruje, nie ma ryzyka spalenia czegokolwiek a parownik jest fajnie obciazony

62.233.231.* napisał:
Ciezko ci bedzie dorwac rezystor o takiej mocy i tak malych wymiarach. Ale zawsze mozesz dorwac wiekszy i przymocowac od dolu do kawalka miedzi ktory by sie zwezal do rozmiarow jadra i wystawal ponad socketa zebys mogl zapiac na tym parownik. Ewentualnie mozna by dorwac jakis gruby drut oporowy i samemu sobie taki rezystorek nawinac.

80.50.133.* napisał:
to nie chodzi oto zeby byl rdzen, po prostu musze miec "matryce" plyty glownej i socketa, powierzchnia oddawania ciepla moze byc i 3x3cm, chodzi tylko i wylacznie oto zeby bylo obciazenie na parownik i bym mogl pasowac na tym chlodzenie wiec po prostu rezystor musi sie miescic w sockecie

czy mozna taki rezystor "podrasowac" by wydzielal wiecej ciepla ? :>

81.15.164.* napisał:
puścić wieksze napięcie.

80.50.133.* napisał:
no wlansie ale czy sie nie zjara male g....

w sumie to to bedzie mialo napewno <0C ale boje sie

81.15.164.* napisał:
jak to ma 250 to wątpie pewnie ma spore odporności termiczne. na podobnychrzeczach na toms hardwawre testowali zasiłki.

195.117.34.* napisał:
po pierwsze to takierezystor ma te znamionowe powiedzmy 100W przy chlodzeniu powietrznym! przy chlodzeniu wymuszonym mozna nie bac sie o jego spalenie przy znacznie wiekszej mocy.
po drugie nie wiem czy tak wazne jest zrobienie koniecznie symulatora jadra o dokladnie powierzchni jadra - od celu do jakiego ma sluzyc moim zdaniem wystarczy inny ksztalt czy wymiar (mialoby to znaczenie do przeprowadzenia pomiarow laboratoryjnych lub optymalizacji parownika - watpie czy jest to konieczne).
takie rezystory mozna bez problemu dostac w sklepach elektronicznych - sa to "rezystory drutowe w obudowie ceramicznej".
Potrzebna wartosc rezystancji wynika z mozliwosci zasilania jakimi dysponujesz - musisz ja sobie obliczyc (I=U/R; P=U*I, gdzie I- prad, U - napiecie, P - moc).
Przyklad:
masz zasilacz komputerowy i chcesz zasilac z 5V.
Dla mocy 200W (watpie czy standardowy zasilacz 300W da rade al niech bedzie ze da) potrzebny jest prad 200[W]/5[V]=40[A].
Wiec rezystancja musi miec wartosc 5[V]/40[A]=0.125[Ohm]. Jest to bardzo mala wartosc, poza tym watpie czy napiecie nie 'siadzie' przy obciazeniu, zasilanie z 12V jest raczej niewskazane bo 12V jest niestabilizowane i bedzie raczej gorzej.
.125Ohma moga byc stosowane we wzmacniachach mocy audio - popytaj o takie - chociaz maja znacznie mniejsza moc to sa na tyle takie (mysle ze nie wiecej nic po 5zl) ze mozna zainwestowac.
Muysle, ze jest godne rozwazenia zasilanie takiego rezystorka prosto z sieci elektrycznej, ale nie polecam Ci ze wzgledu na niebezpieczenstwo porazenia elektrycznego.

81.15.164.* napisał:
moze jakimś transformatorem przerobićgo na prąd stały i nie będzie juz niebezpieczeństwa i łatwiej sie obliczy moc, bo przy prądzie zmiennym moc to nie jest p=u*i, tylko jeszcze cosinus kąta przesunięcia, czyli, lub jak ktoś woli P=I(skuteczne)*U(skuteczne)

195.117.34.* napisał:
bardzo ladnie to powidziales, 2.
Troche zapomniales ze mamy tu do czynienia z rezystancja i cosinus mozna pominac poniewaz jest on rowny 1 (juz nie bede sie czepial o male/duze litery). natomiast "przerobienie ransformatorwem na prad staly" to juz kompletna bzdura - transrormator moze owszem zmienic napiecie ale go nie wyprostuje - do tego potrzeba jeszcze mostek prostowniczy (transformator bedzie kosztowny, a mostek tez sie bedzie grzal).

80.50.133.* napisał:
No dobra moze troche jasniej bo nie jestem zbtnim specem w elektronice ;]

teraz zastanowilem sie nad tym i po prostu potrzebuje rezystor ktory "wpompuje" mi do parownika 200W ciepla, musi sie zmiescic (oddawac cieplo) do plytki max 5x5cm

najlatwiej byloby mi gdybyscie podali jaki rezystor mam szukac i jak mam go zasilic, z zasileniem tego pradem nie ma problemu, znajdzie sie zasilacz stosowny

195.117.34.* napisał:
Juz Ci odpowiedzialem (09 Cze, 2003 10:39) i podalem wzory matematyczne (b. proste) i przyklad.

80.50.49.* napisał:


Dlaczego dla pradu zmiennego mozna cosinus pominac? I co ma do tego rezystancja? I od kiedy to moc wydzielana na rezystorze w przypadku pradu zmiennego jest stala ?

saygon
Ogolny wzor na moc wydzielana na elemencie to p(t) = u(t) * i(t) (wynika to niemal wprost z definicji mocy, jako szybkosci zmiany energii w czasie, wzglednie szybkosc wykonywanej pracy), gdzie u(t) = U*cos(wt + fi), a ze dla pradu stalego u(t) = const = U, wowczas moc takze nie jest zmienna w czasie, wiec mamy P = U * J.

62.121.81.* napisał:
Jezli Ci berkut zosaly peltiery to moze rozwaz zastosowanie peltiera, tylko w odwrotnym kierunku czyli strone goraca bedziesz obciazal parownikiem. Peltir bedzie przepompowywal jakas moc cieplna z otoczenia + moc cieplna wydzielana przez samego pelta. Sprawnosc ponad 100 % icon_twisted.gif Do plaskeigo peltiera mozesz latwo przymocowac kawalek "cold plate" odpowiednio wyprofilowanej tak zeby przypominal ksztaltami rdzen.Proste i za darmo jezeli posiadasz jeszcze peltki i zasilacz do tego.
Pozdro
Dexter

217.97.89.* napisał:
ael jak bedzie chciał testowac izolacje i mu sie oszroni pelter to nie bezie pewny skąd ten zron.. a izolacja i peltiera i parownika to troche błedne koło zaczyna się robic icon_wink3.gif

81.15.164.* napisał:

piwewsze z tego co mnie ucza w szkoe to mc prądu zmiennego to P=I*Ucos(kąta)
a z transformatorem to był skrot myslowy.

80.50.49.* napisał:


Chyba mylisz troche pojecia, moc sygnalu bowiem nie rowna sie mocy wydzielanej na jakims elemencie (ale mozna ja tak interpretowac). W ogolnosci moc sygnalu to wartosc srednia z kwadratu tego sygnalu, czyli P = 1/T (calka w granicach od t0 do t0+T <- gdzie T to okres, t0 dowolna chliwa czasu, calka po okresie) x^2(t) dx i mozna ja interpretowac jako moc wydzielana przez taki sygnal na rezystorze o rezystancji 1ohma. Moc chwilowa wydzielona na elemencie natomiast to zawsze p(t) = u(t) * i(t)

80.50.133.* napisał:


No wlasnie problemem z pelterm jest t "niestale" obciazenie pozatym boje sie uzywac 120W peltiery od tak sobie, to sa delikatne i drogie urzadzonka.... Wole zpesuc rezystor za 20zl niz pelta za 200zl czy 300zl....

195.114.162.* napisał:
Ja proponuje dwa jakieś mniejsze rezytory żeby obok siebie zmnieścieł sie w sokecie. One nie muszą byś tak weilkich mocy bo bedą pożądnie chłodzone.

213.77.146.* napisał:
a moze zastosowac jakas wieksza lutownice z odpowiednio zeszlifowanym na plasko grotem ?

arthx

80.50.63.* napisał:
Jakoś nie udało mi się znaleźć wystarczająco małych rezystorów 100W . W linku są tylko 50W , fakt że stosunkowo nieduże ale dosyć drogie (28pln)

http://www.cyfronika.com.pl/iark1p2_2.htm

195.117.34.* napisał:

Panie Witchhunter nie watpie ze jestes bardzo wyksztalcony i znasz na panmiec wzory ktore ja musze sobie przypominac w ksiazce, ale troche sie zagalopowales w swej madrosci i nie zdazyles dokladnie przeczytac tego co ja napisalem. Rozwazamy tu przypadek zasilania rezystora z zasilacza pradu stalego lub z sieci energetycznej. W przypadku pradu stalego nie wmowisz mi, ze nalezy uwzgledniac jakikolwiek kat, to taki nie istnieje. W przypadku zasilania z siecie t opo pierwsze rezystancja nie powoduje przesuniecia pradu w fazie wzgledem napiecia, po drugie nawet gdyby uwzgledniac fakt ze bedzie to opornik drutowy nawiniety w ksztalcie spirali to jego indukcyjnosc bedzie na tyle mala ze czesc urojona pradu i zwiazana z tym strata mocy bedzie calkowicie pomijalna (mamy tu 50Hz!), po trzecie chcesz byc cholernie dokladny a nam (zwlaszcza autorowi topica) nie chodzi o dokladnosc co do miliwatow - dokladnosc laboratoryjna przewiduje tolerancje 0.5% - czepianie sie szczegolow jest bardoz pozadane dla profesorow na uczelni ale nie zawsze powoduje zwiekszenie madrosci tych pouczanych.

80.50.49.* napisał:

nie jest poprawne, bo cos(0st)=1 nie wynika z tego, ze mamy do czynienia z rezystancja, ale z faktu ze dla pradu stalego pojecie pulsacji i przesuniecia fazowego nie maja wiekszego sensu, stad 1 dla cosinusa. tylko o to chodzi, po prostu lepiej jest wyjasnic, a nie objechac kolesia i powiedziec, ze jest inaczej icon_wink3.gif to na pewno zwiekszenia madrosci bowiem nie spowoduje icon_cry.gif

195.216.101.* napisał:

Z dodatkowo podpiętym ściemniaczem do oświetlenia i mamy z regulacją.
Pozdr.

195.117.34.* napisał:
grot mozna tez sklepac na plasko

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.35 | SQL: 1 | Uptime: 468 days, 16:38 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dowiedz się więcej.Rozumiem