heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 30 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

najlepsza ciecz do wc


213.76.106.* napisał:
wiem ze powinno byc na faq ale tu predzej to zobacza
w tablicach fiz znalazlem tabelk ntprzewodnosci cieplenej czeczy (w/(m*k))
ciecz przewodnosc w temp *C
ciezka woda (chyba D2O) 0,559 0
H2O 0,54 4,1
kwas solny 38% 0,44 32
h2so4 90% 0354 32
etanol (spiryt) 0,184 15
metanol 0,207 12

o ile sie nie myle ta sa najwieksze wartosci jakie te ciecze patrafia osiagnac i kiedys pisali ludze ze denaturat jest lepszy od h2o
a jak kogos interesuja metale to w kolejnosci

srebro
zloto
miedz
aluminium
magnez

81.15.164.* napisał:
d2o--?????????????z tego co wiem nie ma piewiastka D, a już na pewno nie jest dwu wartościowy.
no tak jak ktoś zamieza wlaś kwas do jakiegokolwiek układu to życze powodzenia, co do metalonu to już kiedys była o tym dyskusja- dla samobujców.

157.158.187.* napisał:
istotnie nie ma takiego pierwiastka, ale jest taki izotop wodoru i doczekal sie nawet swojej literki icon_biggrin3.gif - to deuter (a dwuwartosciowy jest tlen)

81.15.164.* napisał:
oki zwracam honor. racja. a co dwuwartosciowości - to racja

217.96.199.* napisał:
Fajnie Arnie ze sie starasz, ale takie nierealne w uzytku ciecze nic nam nie daja icon_confused2.gif
A o realnych jest bardzo dlugi topic.
O metalach tez.

Nawet taka tabelka sie przewija co jakis czas :
user posted image

195.114.160.* napisał:
Ale jakie znaczwenie ma dla płynu PRZEWODNOŚĆ cieplna? Nas interesuje pojemność cieplna (innymi słowy ile ciepła jest w stanie odebrać określona objętość płynu ogrzewając się o 1 stopień).

81.15.164.* napisał:
nas inteewsuje pewodość, boto okresla jakszybko ciecz odbieze ciepło pojemnosc nas mało obchodzi, bomamy duzy przepływ, daltegojest amła róznica pomędzy tem wody woatujacej,a wylatującej z bloku. pojemnosc nas mało interesuje, to przewodniosć, boinacze bedziesz odbieał ciepło izolatorem

217.96.199.* napisał:
Cos nie do konca masz racje Sygon, pojemnosc cieplna jest bardzo wazna.
Poszukaj i poczytaj starsze posty, zwlasza kolegi Witchhuntera. icon_cool3.gif

212.14.0.* napisał:
sorka ze sie podlanczam pod topik , ale pytanie z trochre innej beczki jaka przewodnosc i pojemnosc cieplna ma chrom(techniczny) .
Ps:widze ze macie duzo info o roznych materialach i ich wlasciwosciach a ja nic nie moge znalezc (forum , google , wp ,onet , nawet kaza icon_smile2.gif )
-mam juz info o twardosci odpornosci itp ale przewodnosc nic... icon_sad.gif THX za wszelki info tudziez Linki

157.158.187.* napisał:
dzidzia
przewodnosc http://www.webelements.com/webelements/elements/text/Cr/heat.html
cieplo wlasciwe http://web.mit.edu/3.091/www/pt/pert13.html

a wracajac do tematu - dla nas liczy sie wszystko do kupy: przewodnosc i pojemnosc cieplna razem z przeplywem cieczy (zadna z tych wartosci nie jest w standardowym wc jakas astronomiczna, wiec liczy sie ich kombinacja)[/b]

212.14.0.* napisał:

Bardzo dziekuje za linki EZ_lo
niestety tylko 94 icon_sad.gif przewodnosci totalna porazka (mialem nadzeije ze jak sie wychromuje bloczek w srodku to nie bedzie izolowac z drugiej strony tak 5 mikronow nie powinno zaszkodzic czy i tak spadnie wydajnosć )

80.49.77.* napisał:
Dzidzia jaeśli już chcesz coś robic w środku to możesz położyć warstwę srebra np. amalgamatem.

81.15.164.* napisał:
reed- czytalem, przyznaje ze pojemnośc ma znaczenie, ale jest na drugim miejscu. co nam z tego że ciecz pomieci dużo ciepła, skoro będzie je długoodbierać. badziej opłaca się mieć ciec, która szybkoodbierze ciepło, ale malo pomieści,niż taka co zmagazynuje dużociepła, ale będzie je odbierać długo. przy przepływie rzedu 700 l/h( takie cos bedzie przy pompce okolo 1000/l i śednich oporach) to ta ciecz w jednosce objętości niewiele ciepła magazynuje.

195.114.160.* napisał:


A co nam po tym, jak nam odbierze szybko, ale mało (bo się zagotuje, bo ma małą pojemność)? Jak ma dużą pojemność, to mała ilość cieczy, ta która ma najbliżej do ogrzenych ścianek wystarczy, by odebrać ciepło.
Przy przebiegu burzliwym, i wystarczająco szybkim by odprowadzić nagrzaną ciecz (a przy małej pojemności przepływ musi być szybszy) przewodność ma minimalne znaczenie - ciepła nie trzeba przwodzić w cieczy, wystarczy, że nastąpi wymieszanie i ze ścianek ciepło zaczną wysysać inne cząsteczki icon_wink2.gif
A czas odbierania zależy od szybkości przepływu i, gdy rozpatrujemy poszczególne cząsteczki, jego burzliwość.
A najszybciej odbierze ciecz, która ma pojemność zbliżającą się do nieskończoności, bo całe ciepło odbiorą cząsteczki, które stykają się z nagrzaną powierzchnią, a ponieważ nie ogrzeją się, to różnica temperatur będzie ciągle taka sama, a tym samym nie zmniejszy się z czasem "szybkość" odbierania ciepła która w dużym stopniu zależy od różnicy temperatur.

Duża przewodność cieplna natomista spowoduje, że ciepło będzie się rozchodziło po rurkach i innych elementach nie tylko wraz z ruchem cieczy, ale też pod prąd, co utrudni odprowadzenie ciepła od bloków.
Gdyby pojemność nie miała znaczenia, to dlaczego w WC zamiast wody nie krąży powietrze? icon_wink2.gif

81.15.164.* napisał:
bo woda szybciej odbiera cipło? zogdzę się (już po az drugi w tym topicku) że pojemnosc maznaczenie ,ale drugorzędne. pzy tak duzym pzepływie ta ciecz itak odbiera śladfowe ilosci ciepła na jedonstkę objętosci. Dlatego stosujewmy miedz do bloków,bo ona szybciej odbiera ciepło niż aluminium.

62.233.194.* napisał:


nie dlatego. w metalach liczy sie prawie wylacznie przewodnictwo. po to je stosujesz - aby wypompowac cieplo z jednego miejsca w inne (w ktorym je odbierzesz). pojemnosc cieplna metali jest tu pzeklenstwem - bo oznacza tendencje do zatrzymywania ciepla - czyli do dzialanie wbrew zalozeniom...

i teraz dopiero - jak odprowadziles cieplo z malej i zle chlodzacej sie powierzchni mozesz zadbac o wydajny sposob rozproszenia tego ciepla.
zastosowana metoda jest tu juz jakby kwestia wtorna (ze wzgledu na zasade). Oczywiscie zalezy od niej efektywnosc procesu ale jednak sama istota jest dokladnie taka sama.
wiec dlaczego woda? imo powody sa dokladnie 2.
1. woda pzrewodzi lepiej niz powietrze. (trywialne ale zasadnicze)
2. woda jest latwo dostepna i tania.
dodatkowo systemy chlodzenia woda sa juz dobrze oopracowanie i implementownie mwtody jest "naturalne" dla srednio inteligentnego czlowieka. Poprostu metoda jest otrzaskana.
Dlaczego nie stosujemy inny chcieczy?
bo sa trudniej dostepne.
bo mamy o nich mniejsza wiedze
bo pojawiaja sie klopoty z ich toksycznoscia
bo pojawiaja sie klopoty z uszczelnieniem ukladow
bo sa drozsze
bo stosunek ich wydajnosci do ich ceny przeczy sensowi ich stosowania

co do sporow o to co wazniejsze pojemnosc cieczy czy pzrewodnictwo to wydaje mi sie ze takie podejscie nie ma wiekszego sensu. z uwagi na to czego od cieczy w takim przypadku sie oczekuje to idealnie byloby aby obie wielkosci byly maksymalnie duze. szkoda ze to niemozliwe ;D
proponuje w takim razie uznanie ze istotna jest wzajemna relacja tych wielkosci. Mozna budowac uklady chlodzace w taki sposob aby maksymalnie wykorzystac dowolna z tych wielkosci (oczywiscie do pewnych granic - wyznaczonych pzrez ta druga wielkosc).
dobrze przemyslany uklad moze bardziej bazowac na jednej z wielkosci i byc tak samo/podobnie wydajny jak inny.
Uznanie wiec ze liczy sie tylko jedna wielkosc jest bledem. zawsze dojdzie sie wtdy do granicy gdzie ta wielkosc traci znaczenie ze wzgledu na to ze np. druga z wielkosci powoduje znaczne ogrzanie sie cieczy.

slowem pax panowie icon_wink2.gif pax!!

195.114.160.* napisał:


Co znaczy, że szybciej odbiera? Dużo zależy (o czym już pisałem) od różnicy temperatur. Zaletą miedzi jest akurat to, że jest dobrym przewodnikiem - a ponieważ blok to ciało stałe, więc nie można go zmusić do przebiegu burzliwego, ani przesunąć nagrzanych cząsteczek dalej i zastąpić ich tymi zimniejszymi. W przypadku cieczy lepiej ją zabrać z ciepłych obszarów, niż pozwolić jej przekazywać ciepło dalej. Wyobraź sobie ciecz o doskonałej przewodności cieplnej - oznacza to, że ciecz w całym układzie ma jednakową temperaturę i nie ma sensu wymuszanie jej obiegu. A gdy ma małą pojemność oznacza to, że odbierając tę samą ilość ciepła ogrzewa się do wyższej temperatury - czyli zmniejsza się różnica temperatur a tym samym ciepło jest odbierane coraz wolniej.
Podtrzymuję stanowisko, że przy burzliwym przebiegu cieczy najlepsze wyniki dałaby ciecz o niskiej przewodności i jak największej pojemności cieplnej.

Ale z mojej strony EOsT - bo swoje argumenty przedstawiłem, a udowodnienie empiryczne może być tematem pracy magisterskiej i wielu badań icon_smile3.gif

81.15.164.* napisał:
ciecz o idealnuym przewodnictwie dążyła by do wyrówniania,ale niegdy by go nie osiągnie dzięki chłodnicy.a przewodnosc liczy sie tu jak woda odbiera cipło od bloku - tu jest potrzebne dobre przewodnictwo, nigdzie indziej, a do transpotru ciepła- pojemność. dlatego przy odpowiednio duzym przepływie pojemnośc ma juz śladowe znaczenie.

62.148.66.* napisał:
Ej no ludzie przecie to już kiedyś było. Chyba na overclockers.com czy gdzie indziej pisali, że najlepsza jest chyba mieszanka woda - mentanol w stosunku 70:30.

217.168.128.* napisał:
moje zdanie jest takie:
Wawelski ma racje
saygon placze sie w zeznaniach

jak dla mnie w ukladzie wymuszonego przeplywu wazniejsza jest pojemnosc cieplna cieczy

81.15.164.* napisał:
KGB - uzasadnij dlaczego uwazasz że Wawelski ma rację( może ma, do tego probuje dojść) i gdize ja sie w zeznaniach plączę???

217.168.128.* napisał:
nie chce mi sie przepisywac Wawelskiego,ale najwazniejszy watek to :
ciecz o wiekszej pojemnosci cieplnej ogrzeje sie do nizszej temp w jednostce czasu przy tej samej energii
a w odbieraniu ciepla najwazniejsza jest roznica temp. ,nim wieksza tym cieplo przeplywa szybciej
i przewodnosc ciepla duzo tu nie zmieni jezeli ciecz bedzie wymieniana z dostatecznie duza intensywnoscia
oczywiscie ze najlepiej jak by ciecz miala obydwa te wspolczynniki duze,ale skoro jest to praktycznie nierealne,to ja wybieram wieksza pojemnosc i pompke

81.15.164.* napisał:
ale ten cm3 w bloku jest prze sekundę, wiec itak nie bedzie mialsię okazji zbytnio nagrzać. co do temp ottawania ciepła nie liczy sie tylko rózanica temp( bo jak już pisalem itak ciecz nie zdąży i się nagżać), ale takze szybkosc w jakie ciepło bedzie przechodzić z jednego do drugiego ośrodka) w tym wypadku z miedzi do wody). przy dobrych pompach to właśnie ciecz o dużej przewodnosci bedzie leiej sie spisywać

81.15.164.* napisał:
a tu macie wzór - chyab ostateczny dowód ( to jest na prąd ciepła, czyli ile ciepła przejdzie w jednosce czasu.
I=SdT/l
gdzie
-( nakpawdze kappa) współczynnik przewodzenia ciepła
s- powierzchnia
dT- róznica temp
l- długośc przewodnica

więc zadaje pytyanie gdzie wy tu macie pojemnosc we wzorze, bo ja go nie widzę.

80.50.54.* napisał:
Troche bez sensu patrzec na zjawiska przez pryzmat jednego wzoru, to tak jakby chciec opisac wszystko korzystajac z E=mc^2 (ktore swoja droga wcale sluszne do konca nie jest). Szczegolnie, ze nie podajesz czym sa poszczegolne wspolczynniki. To tak jakby napisac, ze we wzorze U = I*R nie ma nic o strumieniu pola elektromagnetycznego.

Co sie natomiast zgadza, to ze ilosc przekazanego ciepla od jednego elementu do drugiego zalezy w bardzo duzym stopniu od roznicy temperatur. Teraz zastanowmy sie, kiedy roznica temperatur jest wieksza. A wiec jest najwieksza, kiedy ciecz, aby podniesc swoja temperature o 1C potrzebuje duzej ilosci energii (cieplo wlasciwe czy tam pojemnosc cieplna) i dodatkowo, kiedy ma duza przewodnosc, zeby wieksza masa cieczy odbierala dana ilosc ciepla.
Dywagacje na temat tego, ktora z tych cech jest wazniejsza sa pozbawione wiekszego sensu i podanie wzoru sprawy nie zalatwi. Jak juz ktos powiedzial, oba te czynniki sa bardzo wazne. Mozna conajwyzej dywagowac, ze im wiekszy przeplyw tym ciecz *moze* miec mniejsza przewodnosc, bo i tak przy duzych przeplywach nie ma mowy o braku turbulencji, wiec tak czy inaczej woda sie wymiesza, natomiast jej temperatura bedzie istotna, poniewaz ograniczajac sie do rozpatrywanego przypadku i przy zalozeniu, ze dalsze zwiekszanie przeplywu w pewnym momencie przestanie dawac korzysci w postaci wiekszej ilosci odebranego ciepla bedzie ona zalezala wlasnie od pojemnosci cieplnej. Jakkolwiek dywagacja jest bez sensowna, wiec proponuje sobie odpuscic. Obie cechy sa istotne (i nie tylko one zapewne) i tyle icon_rolleyes.gif

80.50.159.* napisał:
Lepiej przeczytajcie post reed'a - poszukajcie postow Witcha, chyba ze sam wpadnie i to wyjasni.

Prawodopodobnie obie wlasciwosci graja duze znaczenie, a w jakich proporcjach to juz raczej nie uda nam sie policzyc.

Ide przekopac ogrode, moze znajde jakies DIAMENTY - maja 2500 !!!!!!!

217.168.128.* napisał:


w dT - po przekazaniu tej samej ilosci ciepla do cieczy o malym i duzym cieple wlasciwym ta pierwsza bedzie miala wieksza temp.

62.148.64.* napisał:
Oj kurde, jak takich najlepszych szukamy to ja stawiam na rtęć icon_biggrin3.gif icon_twisted.gif icon_biggrin3.gif

62.233.194.* napisał:


hehehe
czekalem az ktos to przywola ;D:D:D:D

niestety wszystkie moje punkty zaczynajace sie od "bo" maja tu zastosowanie dolaczajac jeszcze gestosc Hg ;::icon_smile3.gificon_smile3.gif:icon_smile3.gif

ale jak ktos zrobi taki uklad (i zpewnie zastosuje wc do chlocenia HgC) to bedzie calkiem ciekawie ;D:D:D

217.168.128.* napisał:
tak czy siak jestesmy skazani na wode i nalezy skupic sie jak maksymalnie wykorzystac jej wlasciwisci
nawet gdyby spiryt byl lepszy to zalanie nim ukladu kosztowalo by sporo
a u mnie 25l to juz wogole padaczka
woda jest esencja zycia (takze mojego proca icon_biggrin2.gif )

62.179.20.* napisał:

1. W różnicy temperatur masz ciepło właściwe.
2. Nie uwzględniasz przebiegu burzliwego (czyli że zmienia się ciecz przy styku).
3. Reasumując - ten wzór ma się nijak do cieczy. Przy ciałach stałych owszem, ale też nie uwzględnia tego, że zmienia się temperatura "chłodziwa" przez odbieranie ciepła, a dla tej temperatury ciepło właściwe ma podstawowe znaczenie. Do tego jakoś jednostki mi się nie zgadzają, jeżeli to ma być wzór na ilość ciepła/czas.

80.50.159.* napisał:

Dla niektorych spirytus pelni te role icon_lol.gif

217.96.199.* napisał:


A pivo ???? icon_eek2.gif

213.77.130.* napisał:
Fluorient
ale drogie paskudztwo ... ;/

80.48.144.* napisał:


Beer cooling? icon_lol.gif icon_wink3.gif

81.15.164.* napisał:



delta wcale nie będzie wieksza( moze o dziesiąte stopnia), bo nie zdąży sie nagrzać. kurde pisze o tym juz 4 raz w tym topicku i kazdy ma jeden argument.

81.15.164.* napisał:
wzór jest analogioczny do wzoru na prądy- żródło zbiór zadan Kurczek- to było pierwsze pod ręgą, ale zaraz biore Resnica i poszukam.
wiadomo, ze wzór jest uproaszoczony, bo jakbyśmy mieli sie bawić w warunki nauralne to pogubilibyśmy sie we współczynikach.
co do przebiegu burzliwego, to szukalem dlugo i nie znalazlem niczego opisującego tego zjawiska( jestem świoadomy jego zachodzenia, ale nie mogę powiedzieć jaki jest jegoprocentowy wpływ na odbieranie ciepła).
faktyczenie tenwzór jest dla metali, ale udowadnmia że przewodnośc się liczy, a nie jak co niektórzy piszą, ze liczy się tylko pojemnosć i do tego chce dojść. prubuja udowodnić że obie cechy sie licza i że patrzenie na tabelki pojemnosci nie ejst 100% odzwieciedleniem zjawiska.
kolejna rzecz to toże temp chłodziwa zmienia sie nieznacznie przed i po wyjsciu z bloku.

62.179.20.* napisał:


Skoro zmienia się nieznacznie odbierając znaczne ilości ciepła to oznacza, że ważniejsza jest pojemność co było do udowodnienia.
A teraz jeszcze na deser wyobraź sobie a'la 'Było sobie życie' że ciepełko odbierają cząsteczki cieczy (obrazowo tak jak czerwone krwinki tlen). Teraz przewodność oznaczałałaby, że te krwinki rozdają to ciepło pozostałym. A ponieważ mogą się przemieszczać (jak to w cieczy) to te "nagrzane" krwinki odchodzą od nagrzewających je ścianek. Teraz pytanie retoryczne - czy lepiej, jak zabiorą całe ciepło ze sobą jak najdalej od ścianki (czyli gdy nie przewodzą) czy gdy oddadzą część tej zmianie, która właśnie przylgnęła do ścianek bloku, czyli najbliższym im cząsteczkom w momencie "zmiany warty" (gdy oddadzą ciepło oznacza to mniejszą różnicę temperatur, a tym samym mniejszą "szybkość" przekazywania ciepła).

Ostatnie moje stwierdzenie w tym temacie - gdy przebieg jest burzliwy (zmienia się "warta" przy ściankach) najlepsza ciecz ma minimalną przewodność i jak największą pojemność cieplną.
EOT.

81.15.164.* napisał:
zmian sie nieznaczenie bo przez taki blok przepuszczasz 750 l/h!!!!!!! a duza przewodnosc oznaczałaby, że te krwinki z miedzi sybko oddają ciepło do krwinek z wody.

ja uważasz że ciecz jest dobra jak ma duża pojemnosc a saba przewodnosć to ja proponuje lać sobie do układów izonatory- dobra pojemnosc, słaba przewodność. Dlatego wymarzina byłaby rtęć, bo jako metal ma duża przewodnosc i pojemność
OBIE CECHY SĄ WAZNE!!!!!!!!!!!

217.96.199.* napisał:
[quote][...] [size=24]OBIE CECHY SĄ WAZNE!!!!!!!!!!!

Oczywiscie, i kompromisem pomiedzy tymi cechami jest woda (demineralizowana ofkors icon_wink3.gif )

195.114.160.* napisał:


Nie udało mi się powstrzymać icon_wink2.gif

81.15.164.* napisał:

reed zmieniłem( doprecyzowałwm zdanie po wypowiedzi Witha) a ta wypowiedz jest kompromisem. chodzi mi głównie o wakie wypowiedz jak zacywowana Wawelskiego.

217.168.128.* napisał:

mylisz pojecia,to nie ma nic wspolnego z przewodnoscia
przewodnosc wystepuje w materiale jednolitym ,a na styku dwoch osrodkow wystepuje przenikanie ciepla z jednego osrodka do drugiego

przynajmniej tak mnie uczono na termodynamice technicznej

213.76.96.* napisał:
ale dyskusjie rozpentalem icon_eek2.gif zgadzam sie ze Hg jest najlepsza ale wes to
przepompoj rtec ma 8,2 w/(m*k) w 20*C nawet mam taki sloiczek rteci w domu wiecie jakie to ciezkie

81.15.164.* napisał:
oki ale żeby mogło przeniknąć, to tez musimiec dobrą przewodność, boinaczej nagrzeją sie tylko atomy najblizsze. za chwilę powiecie,ze to wkracza przepływ burzliwym, ale bez dobrej przweodnosci to i on by duzo nie zdziałał.

217.168.128.* napisał:


?!? jak to nie zdazy sie nagrzac??? laugh.gif

ciecz odbiera cieplo z bloku nagrzewajac sie,
a ciecz o mniejszym cieple wlasciwym musi sie nagrzac do wiekszej temp zeby odebrac ta sama ilosc energii,
im ciecz ma wieksza temp tym wolniej odbiera cieplo i tym gorsze jest chlodzenie ...


jak zapytales gdzie ukryta jest w tym wzorze pojemnosc cieplna to nie denerwuj sie jak ci odpowiadają

195.114.162.* napisał:
Z tych podanych tabelek wywnioskowałem, że aluminium ma 3x gorszą przewodność cieplną czy tak?

81.15.164.* napisał:


1. jak myslisz o ile zwięksdszy swoją temp 1 cm3 jak był w bloku 1 sek???, b0o jak dla mnie to niewiele, czyli delta zmniejszy się nieznacznie.
2.dążymym do tego żeby blok miał temp jaknajbatrdziej zblizoną do temp wody, a to mozemy uzyskac jedyie pzez sprawny tanspotr ciepła miedzy blokeim a wodą,
3. ja sie nie denerwuje, tylk czasami wkurza mnie ze ktoś przytacza po raz kooejny ten sam argument, na ktory juz odpisalem.

80.50.159.* napisał:

No ale w piwie tez mamy C2H5OH icon_biggrin3.gif

212.244.141.* napisał:
saygon

jeszcze raz ci mowie ze przewodnosc cieplna cieczy ma niewiele wspolnego ze skutecznoscia odbierania ciepla od miedzi
czynnikiem decydujacym jest roznica temp

217.168.128.* napisał:


1. jezeli ciecz o malym cieple wlasciwym odbierze jakies cieplo z bloku MUSI sie nagrzac (!!!) - nawet woda ktorej cieplo wlasciwe nie jest takie male zauwazalnie sie nagrzewa! ciecz o malym cieple wlasciwym nagrzewalaby sie jeszcze bardziej !
2. transport ciepla zalezy proporcjonalnie od roznicy temperatur
3. to nie jest argument tylko odpowiedz na konkretne pytanie - wkurzasz się jak ktos ci odpowiada? -> nie pytaj

81.15.164.* napisał:
1. ja nie mowie ze sie nie nagrzeje, ale ze nagrzeje sie nieznacznie.
2. zalweży od róznicy temp ale i od kappy(czyli współczynnika przewodnictwa ciepła)
3. trzymaj kulture rozmowy, bo pytam sie akurt nie tylko ciebie, choć chętie czytam twoje CAŁE wypowiedzi.
a i prosiłbym o popieranie wypowiedzi jakimiś wzroami/prawidłami fizyki, żeby nie gadać o gwiazdach w bialy dzień.

62.179.20.* napisał:


Naprawdę potrzebujesz wykładu na temat, o ile stopni ogrzeje się substancja, odbierając tę samą ilość ciepła w zależności od ciepła właściwego??

Porównajmy:
ciepło właściwe/przewodność
woda 4200/0,648
gliceryna 2400/27,97

Gliceryna ma duużo większą przewodność niż woda i sporo mniejsze ciepło właściwe. Oznacza to, że gdyby gliceryna odebrała tyle samo ciepła co woda, to jej temperatura wzrosłaby o 75% bardziej - więc nie odbierze tyle ciepła co woda (zgodnie z Twoim wzorem). Tylko, że tu pominąłem jeszcze jeden aspekt - ciepło właściwe jest w przeliczeniu na jednostkę wagi, a nas bardziej interesuje pojemność cieplna jednostki objętości - bo więcej do bloku nie wciśniemy. Ale nie zmienia to faktu, że zgodnie z Twoim wzorem przy cieczy o mniejszym cieple właściwym na jednostkę objętości ciecz odbierze mniej ciepła (niezależnie od tego, czy woda w bloku ogrzeje się o 1 czy o 20 stopni - i tak ciecz o mniejszym cieple ogrzeje się bardziej a więc odbierze mniej).
Jak ktoś będzie pisał pracę magisterską, może się pokusić o taki temat i uwzględnić jeszcze sporo czynników (jak choćby zmiana ciepła właściwego i przewodnictwa wraz ze zmianą temperatury i ciśnienia, lepkość cieczy, rodzaj przepływu itd. itp.).

81.15.164.* napisał:
oki przekonałeś mnie, chyba dla własnej przyjemnosci poeksperymentuje z gliceryną i jak sie spisuje przy duzych przepływach. dzieki. widzisz nie było trudno:-D

62.179.20.* napisał:
No dobrze, to sobie poteoretyzowaliśmy, ale wróćmy do tematu (bo też jestem tym coraz bardziej zainteresowany ze względów praktycznych).
Więc co wlać? Przy czym nie tylko wydajność jest istotna (choć oczywiście jest ważna).
Wiec podstawowy składnik, to będzie najprawdopodobniej woda destylowana/demineralizowana.
Teraz przydałoby się coś do niej dodać, aby udoskonalić niedoskonałe jej aspekty.
Pytanie brzmi: Co dodać do wody, aby zabić w niej wszystko, co może się pojawić żywego i zmniejszyć napięcie powierzchniowe oraz lepkość. Przeciwdziałanie korozji (w moim przypadku miedzi, mosiądzu i stali). Nie może, rzecz jasna uszkadzać węży PCV ani plastiku.
1. Może alkohol – ale ma mniejszą przewodność cieplną, mniejszą pojemność i dosyć łatwo paruje. Metanol czy etanol?? Ile?
2. Płyn do chłodnic – jakiś koncentrat rozpuszczany w wodzie czy może 100% płynu? Jaki, ile?
3. Jakiś preparat od glonów. Jaki? Jaki jest jego wpływ na metale
4. Inne propozycje?

A może zupełnie zrezygnować z wody i wlać coś innego? Co (preparaty trudnodostępne, toksyczne i o zaporowych cenach odpadają)??

62.233.194.* napisał:


a cholerka to wie icon_wink2.gif szkoda imo czasu na takie wydziwianie. lepiej dopracowac to co juz tam u was plywa ;D

62.93.98.* napisał:
będe miał wode destylowaną laboratoryjną ma zmniejszoną przewodność elektryczną o 50-60% od zwykłego wielokrotnego destulatu. i sie zastanawiam czy można jeszcze zmniejszyć dolać czegoś żeby zmniejszyć znajomy chemik mówił że sie nie da ale może sie mylić

213.77.130.* napisał:
Finalcell - ksiadz chyba dobrze paciorek umie .... co do plynu WC - to masa tegich glow sie nad tym zastanawiala. Woda chyba jes optymalnym rozwiazaniem. Fluorient - plyn o impedancji bliskiej 0 , o malej lepkosci optymalnej pojemnosci , temperaturze wrzenia w okolicy 40C - wprost ideal ; tylko malo osiagalny i DROGI.

62.29.177.* napisał:
Panowie.... hmmm a co byscie powiedzieli na olej transformatorowy (moge miec go za darmo icon_cool3.gif )... Wiecie moze jakie to ma wlasnosci?? i czy mi sie uda to przechac zwykla pompka??

217.96.199.* napisał:


http://forum./search.php icon_evil.gif
Ile razy mozna ? icon_mad3.gif

62.93.98.* napisał:
Fluorientinie czytałem i widziałem go ale drogie pokombinuje coś z tym destylatem lab może uda sie zmniejszyć chociaż troche przewodność

80.55.141.* napisał:
Wlasnie tez mysle nad czyms co by ograniczylo przewodnosc i zredukowaloby efekt pobierania przez wode jonow miedzi.
Ale najpierw zrobie test z olejem transformatorowym icon_wink.gif
Buahahaha!! Ale podejżewam, że to i tak nie wypali, ale zawsze mozna wyprobowac.

81.15.164.* napisał:

1. metalol- zanim wlejesz to już umrzesz( moze oprzesadziłem, ale w niedługim czasie)- reed sie na ten temat kiedys wypowiadal jak miał bliskie spotkania z oparami metanolu
2. płyn do chłodnic oparty jesty na glikolu- wiec jak juz z tej dyskusji wynika niezabardzo
3. co do preparatu -do glonów i antykorozyjnego to nuwu głos musi zabrac reed, bo swego czasu coś takiego namierzył
4. dla zabisia glonów i zmniejszenia napięcia pow wystarczy jakiś detergent - im silniejszy tym lepiej.

81.15.164.* napisał:
a co do oleju to był o tym sporawy topick - nie nadaje się za ciężki i za lepki.

217.96.199.* napisał:


Gratuluje dobrej pamieci icon_smile3.gif

Metanol - poszukaj, nie bede pisal od nowa
Glony - kieliszek spirytusu
Korozja - COPAL Frenox ( do instalacji z ALU i Cu)

81.15.164.* napisał:
reed nauka w mojej szkole robi swoje:-D dzięki.

213.76.107.* napisał:
Wawelski masz blad gliceryna ma 0,281 a nie 27,97

80.50.243.* napisał:

I do dna icon_biggrin3.gif icon_biggrin3.gif icon_biggrin3.gif

Byl juz caly wielki artykul o tym. Jedyne sensowne rozwiazanie to woda destylowana.

81.15.164.* napisał:

cztli gliceryna ma gorszą przewodność od wody???

62.179.20.* napisał:
Co do przewodności gliceryny - być może była w innych jednostkach i w innej temperaturze. Zmieńmy więc "gliceryna" na "inna ciecz".
Co do wody destylowanej mam jedną, podstawową obawę - dostaną się do niej różne substancje z innych elementów, trochę jonów, powstaną sole. Co nieco się ostanie po czyszczeniu nagrzewnicy - na pewno dosyć szybko nie będzie to destylowana. Do tego nawet taka idealnie czysta woda nie przeszkadza korozji.

213.77.130.* napisał:
Copal i po bulu...
Nikt nie mowil , ze bedzie idealnie.

81.15.164.* napisał:
hmm ma ktoś jakis wykres przewodności ciecz w temp od 35-50 C???

80.50.243.* napisał:
Najlepsza jest woda.
Niestety obawy Wawelskiego to prawda - po jakims czasie do wody dostaja sie jony miedzi i zaczyna sie problem icon_sad2.gif

217.96.199.* napisał:
Nie rozumie tegto calego jarania sie przewodnoscia cieczy w ukladzie.
Wystarczy przeciez zbudowac solidnie i dokladnie WC i nie bac sie przeciekow.
Przeciez wszystko zalezy od robiacego uklad, jezeli odwali prowizore to fakt, moze sie bac.
Jezeli jednak zrobi sie to na dobrych komponentach i starannie, to w czym problem ? icon_eek2.gif
Wielokrotnie demontowalem uklad i robilem przerobki i na dzien dzisiejszy nie zaliczylem ani jednego wycieku, nawet kropli cieczy.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.31 | SQL: 1 | Uptime: 49 days, 21:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl