Temat
Waty oraz stopnie Celcjusza
213.77.34.* napisał:
Wiecie może jak można przeliczyć waty wydzielanego ciepła na stopnie Celciusza? Czy istnieje jakiś wzór lub można oszacować przybliżony wynik?81.15.164.* napisał:
wat( jednosta mocy)p=q/t ( t- czas) wioec niemozna tego w zaden sposób przeliczyć na stopnie. w teorii to moglby procek osiagnąc i nieskończona temp, gdyby sie nie saplil i nic nie odbieralo od niego ciepla.80.48.234.* napisał:
a jak bedzie (o ile wogole bedzie) odprowadzanie cieplo z ukladu
213.77.34.* napisał:
No chłodzony będzie zapewne blokiem wodnym no ale to chyba nie istotne. Chodzi mi o jakąś prporcje lub zależność.81.15.164.* napisał:
to zależy jaką moc bedzie mial cooler.
213.77.34.* napisał:
Załużmy, że mam Athlona 2000+ wydzielającego ~60W ciepła.Powiedzmy że cooler jest w stanie odebrać 30W więc 30 zostanie.
Do jakiej temperatury będzie się grzał ten procesor?
Wiem że brzmi to jak zadanie z fizyki ale to by bardzo pomogło w budowaniu jakiegokolwiek układu chłodzącego.
81.15.164.* napisał:
Q=mcTm - masa
c- cieplo właściowe materiłu
t -temp
Q dost ciepło
gdyby cooler był w stanie oddać tylko 30 wat to by sie proc po jakims czasie zagotował. tu licy się tempo w jakim to cieplo jest oddawane.
80.50.32.* napisał:
Trzymajas sie powyzszych oznaczen, powinno byc troche inaczej:
Q = m * c * dT
gdzie dT to roznica temperatur miedzy elementem oddajacym ciepla a pobierajacym. Jesli owa roznica jest 0 cieplo nie zostaje przepompowane. I jak wyzej, jesli odbierzemy polowe ciepla a drugiej nie, wowczas temperatura bedzie rosla... az przestanie z uwagi na smierc podzespolu
Jesli zas idzie o szacowanie temperatury elementu chlodzonego, to sprawa nie jest zbyt skomplikowana , wystarczy znac ilosc ciepla wydzielana przez owy element, temp otoczenia i C/W ukladu chlodzacego, wowczas
Tcpu = Totoczenia + Qcpu*C/W
gdzie:
C/W = [(Totoczenia - Tcpu)/Qcpu]
jak sobie podstawicie C/W do wzoru, wyjdzie wam Tcpu = Tcpu, czyli wszystko sie zgadza
Update: walnalem sie we wzorze na C/W, poprawione
194.29.130.* napisał:
Witchhunterjak sie zna C/W to latwo,ale jedyny cooler jaki mialem w rekach z opisem to Titan chromeorb za 80pln i to dawno
producenci coolerow troche olewaja sprawe
213.77.34.* napisał:
No dzięki Witchhunter, troche mi rozjaśniłeś w głowie, ale spójrz.Jeżeli chce obliczyć Tcpu a po prawej stronie równania mam C/W do którego obliczenia potrzebne jest Tcpu no to sorry ale mi się coś nie zgadza. Co wogóle oznacza C/W. Tcpu we wzorze na C/W ma być już z użyciem coolera jak mnimam?
80.50.32.* napisał:
C/W to w uproszczeniu wydajnosc ukladu chlodzacego, mowi o jego zdolnosci do odprowadzania ciepla. Jesli wiec chcesz poznac przypuszczalna temperature na elemencie, najlepiej znac C/W wlasnie. Ale kiedy juz znasz jego wartosc (wyliczona wczesniej na wzglednie czymkolwiek), mozesz szacowac rezultaty na dowolnym procesorze. Przyklad:procesor wydziela 60W ciepla, cooler jest w stanie schlodzic go do 50C przy 25C w pokoju. C/W coolera wowczas wynosi 0,416. Teraz jesli chcesz policzyc w przyblizeniu jaka temperature bedziesz mial na procesorze, jesli wydzieli on 100W wowczas liczysz tak:
Tcpu = Totoczenia + 100W*0,41 = 66,6C. I tak dla dowolnego innego procesora. Nalezy jednak pamietac, ze jest to wartosc przyblizona, raz ze C/W winno sie liczyc na duzych cieplach (mniejszy blad, C/W niekoniecznie pozostaje stale, ale wachania nie sa duze, wiec mozna za staly przyjac...), dwa ze wielkosc rdzenia odgrywa duza role, trzy ze wyniki na roznych plytach i roznych typach procesorow (np. 0.13u i 0.18u wydzielajace tyle samo ciepla maja rozna temperature jesli idzie o czujnik w socketcie) itd, wymieniac moznaby dlugo...
KGB:
Niestety, C/W musisz policzyc sobie samemu
213.77.34.* napisał:
Dzięki i jeszcze raz dzięki.Teraz już wzystko jest jasne.
Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 7.59 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 11:35 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl