Temat
programowe chlodzenie athlona xp
80.49.178.* napisał:
witammam pytanko czy istnieje jakis prorgam do programowego schladzania procka (wylaczanie czesci i nstrukcji ktorych procek nie potrzebuje w danej chwili)
podobno mozna ustawic to w biosie tylko gdzie
mam plyte MSI 266A pro athlon 1700+ XP
213.76.9.* napisał:
CPUCool217.144.195.* napisał:
polecam bardziej wcpredit ale to tylko na niektore chipsety i widze ze masz kt266a wiec mozna to zrobic bez problemu213.76.9.* napisał:
Ja mam na CPUCool 31,5C* z wlaczonym chlodzeniem, a bez to coś grubo ponad 35C*(CPC 16db chwilowo bo nie mam czasu orbitala założyć)
80.49.178.* napisał:
mam cpu coolc a gdzie to ustawic??sZiBis--> a gdzie zdobyc ten programik mozesz podac stronke??
213.76.9.* napisał:
Funkcje>trybchlodzenia>ja zaznaczam wszystkie opcje o chlodzeniu tzn. wymuszone i alternatywne80.49.178.* napisał:
panowiea czy nie maja wplywu te programy na zywotnosc i wydajnosc procka
213.76.9.* napisał:
na żywotność raczej nie, a co do wydajności to nie stwierdzam żadnych nieprawidłowości80.49.178.* napisał:
RaVeN155--> masz polska nakladke na ten programja sciagnolem we 7.1 pod xp
ale to jest wersja 21 dniowa
za rejestracje trzeba zabulic
213.76.9.* napisał:
Tam jest 14 języków do wyboru w opcjach.A co do rejestracji to narazie chodzi, 21dni to dla mnie dużo czasu,
pewnie wina trzeba bedzie reinstalowac albo coś.
80.49.178.* napisał:
dzieki217.96.199.* napisał:
Looknijcie na topic o softcoolerachhttp://forum./viewtopic.php?t=18014&highlight=softcoolery
http://forum./viewtopic.php?t=2992&highlight=softcoolery
http://forum./viewtopic.php?t=1313&highlight=softcoolery
Jest tego wiecej, ale nie mam czasu na szukanie all
217.144.195.* napisał:
Wiec tak widze ze sie zainteresowaliscie wcpredit to jest wersja free programu tam mozesz tez ciekawsze rzeczy pozmieniac ale to juz inna bajka ja kiedys napisalem do tego tutorial ale to za dlugie na wklejenie w forum wiec podam linki:najpierw pliki: wpcredit http://cgi2.tky.3web.ne.jp/~nrklv/cgi-bin/softdl.cgi?wpcre12a.exe
potem wprset: http://www.mods4me.com/images/kt266/wpcrs120.exe
tutaj do odblokowania na plytach z amd 761: http://www.overclockers.com/tips481/
tutaj do odblokowania na kt266A: nalezy sciagnac te regulke http://www.mods4me.com/images/kt266/kt266.zip
i postepowac wedlug tego tutoriala pisalem ten tutorial dawno wiec moga byc jakies niedociagniecia
Można chłodzić procesor na wiele sposobów, poprzez dobry wentylator i radiator na układzie i poprzez lepszy obieg powietrza w obudowie jednak nie każdy wie, że chłodzenia można wykonać też poprzez wykorzystanie programowych instrukcji Halt w Cpu.
Powyższą opcje wykorzystują popularne programy do chłodzenia procesora jak Rain, WatterFall pod Win 95/98 i CPUIdle PRO pod Win 2k/Xp. Wielu producentów płyt głównych też nie wykorzystuje pełnego potencjału drzemiącego w chipsetach, dlatego mamy taką sytuacje jaką mamy i musimy sami się z tym uporać.
Głównie ten tekst odnosi się do posiadaczy chipsetów VIA (KT 133/A i KT 266/A) jednak można go wykorzystać na innych chipsetach, lecz trzeba troszkę poszperać, tego nie mogłem stwierdzić ponieważ posiadam chipset KT 266A.
W moim przypadku chłodzenie tym sposobem wygląda tak, że jeżeli nie wykorzystuje programów przeliczeniowych takich jak SetiHome lub UD Think to temperatura po modyfikacji spada od 7-11 stopni.
No więc jeżeli zainteresowało to kogoś to przejdę do konkretów. Do poprawnego wykonania poszczególnych czynności będą potrzebne następujące programy:
WPCREDIT - http://download.viahardware.com/WPCREDIT/wpcre12a.exe
WPRSET - http://download.viahardware.com/WPCREDIT/wpcrs120.exe ,
oraz dodatkowe pluginy do następujących chipsetów:
KT266A WCPREDIT PCR (pliki dla VIA KT266A) - http://download.viahardware.com/WPCREDIT/kt266.zip
KT133A WCPREDIT PCR (pliki dla VIA KT 133A) - http://download.viahardware.com/WPCREDIT/kt133.zip
Na stronie twórcy WCPREDIT można ściągnąć także pluginy do innych chipsetów http://hp.vector.co.jp/authors/VA002374/src/download.html
Jeżeli wszyscy wiedzą co i jak do tej pory, to przejdę teraz do dokładnego opisu jak wykonać przeróbki.
Przeróbek dokonujecie na własną odpowiedzialność. Ani ja ani serwis pc.gadaj.pl nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone poprzez manipulacje z wykorzystaniem porad z tego artykułu. Jednak ja po swoich doświadczeniach i innych serwisów nie stwierdziłem żadnych błędów w działaniu.
Opis Programów.
Część 1: Wypakowanie Plików
Zaczynamy od stworzenia katalogu w którym będziemy musieli umieścić pliki wpcre12a.exe, wpcrs120.exe i plik plugin’u do chipsetu płyty jaki posiadamy np. kt266.zip . Następnie po przekopiowaniu tych plików do uprzednio stworzonego katalogu o dowolnej nazwie uruchamiamy wpcre12a.exe, który zostanie rozpakowany do katalogu w jakim się znajduje. Powyższą czynność wykonujemy także dla pliku wpcrs120.exe. Następnie rozpakowujemy pliki z archiwum pluginu do naszej płyty w moim wypadku kt266.zip w waszym któryś ze strony twórcy programu WCPREDIT, albo ściągnięty z linkow które dałem. Pliki te muszą znaleźć się w tym samym katalogu, co oba rozpakowane programy. Jeżeli wykonaliście to przystępujemy do zmian.
Część 2: WPCREDIT.exe
Program WPCREDIT.exe jest programem do edycji ustawień uruchamiamy go. Otworzy się dość duże okno do edycji. U góry okna powinno pisać jaki posiadasz chipset (okienko Vendor ID). Jeżeli znajduje się tam twój chipset to przechodzisz do Części 1 opisu procesu zmian, następnego akapitu. Jeżeli przy ładowaniu programu wystąpiły błędy to nie przejmuj się, wystarczy, że wejdziesz do zakładki File/PCR i załadujesz plik PCR z uprzednio rozpakowanego zipa z pluginem do twojego chipsetu w moim przypadku był to 1106B099.pcr lub 11063099.pcr. Jeżeli załadowałeś zły wyskoczy błąd, wtedy próbujesz z drugim. Jednak ten błąd nie powinien wystąpić jeżeli rozpakowałeś pliki PCR bezpośrednio do katalogu z programami jak to napisałem w części pierwszej.
Część 2: WPCRSET.exe
Jest to program, który ma za zadanie wykonywać inicjalizacje wpisów za każdym uruchomieniem systemu.
Czyli ma za każdym razem wprowadzać zmiany, które tutaj opisze.
Opis procesu zmian.
Część 1: WPCREDIT
Program ten pokazuje wszystkie rejestry chipsetu , które mogą zostać zmodyfikowane. Można tu znaleźć ustawienia AGP, PCI, oraz pamięci nawet takie których nie ma w BIOS-ie lub są standardowo wyłączone.
W moim przypadku dla chipsetu KT266A rejestry 92 i 95 odpowiadają właśnie za chłodzenie przez wykorzystanie instrukcji HALT, więc nimi się zajmę. Jednak dla eksperymentatorów może okazać się ciekawe pogrzebanie w ustawieniach AGP i pamięci J.
Ale wróćmy do celu tego artykułu.
Najpierw wybieramy rejestr 95 jest on na skrzyżowaniu wiersza 90 i kolumny 05. W prawej sekcji programu widzimy opisy wszystkich bitow danej komórki w naszym wypadku 95. Są one ponumerowane od 0 do 7 i odpowiadają kolejno miejscom w liczbie binarnej (dwójkowej), jaka znajduje się w dolnej sekcji programu. Powyżej liczby binarnej mamy zapis 16-tkowy tej samej liczby w systemie binarnym, czyli naszej komórki 95. Modyfikacja to bardzo prosty proces szukamy bitu odpowiadającego instrukcji HALT w naszym przypadku jest to bit 2 w sekcji po prawej widzimy jego opis który brzmi „ 1 HALT Command Detect 0=disable 1=enable”. Teraz na dole tam gdzie mamy liczbe binarną po naciśnięciu przycisku EDIT w prawym dolnym rogu, możemy modyfikować tą liczbę i w miejsce Bin: 000111*0*0 pomiędzy gwiazdkami wpisujemy 1 i klikamy na przycisk SET w prawym dolnym rogu jeżeli program zapyta się o potwierdzenie potwierdzamy klikając OK. Wynikowa liczba Hexadecymalna (16-tkowa) nad tą binarna ma być Hex: 1E. W tym momencie temperatura już powinna spadać. Jeżeli nie to nie martwcie się to jeszcze nie koniec.
Teraz wybieramy rejestr 92. Postępujemy dokładnie tak samo jak wyżej, tyle że edytujemy inny rejestr i bit. Dokładnie modyfikujemy Bit 7, a dokładniej „Disc When STPGNT# Detect” jak wcześniej, bit ustawiony jest na zero wiec poprzez EDIT ustawiamy go na 1 jest to 1 bit od lewej strony w liczbie binarnej, a 7 licząc od prawej strony, liczba powinna wyglądać tak Bin: 11101001. Wynikowa liczba szesnastkowa powinna wyjść Hex: E9 i potwierdzamy kliknięciem na SET i potem na OK. Jeżeli poprzednia zmiana nie przyniosła spadku temperatury to ta na pewno go przyniesie jedynie trzeba chwile poczekać i obserwować. Teraz przejdziemy do utrwalenia tych zmian, ponieważ po restarcie komputera nie działałyby one.
Część 2:
To nasz drugi opisywany program. Możesz za każdym startem systemu ustawiać te dwa rejestry lub wykorzystać do tego prosty programik. Uruchamiasz program WPCRSET.exe i klikasz na następujące pola w Device - Enable i w WPCRSET – START, następnie klikasz na ADD. Otworzy się okno WPCRSET Register Edit, w tym oknie Wypełniasz pola Register i Data. Register odpowiednio 95 i Data 1E i klikasz na OK., następnie znowu na ADD i Register wartość 92 i Data wartość E9. Po tym wszystkim sprawdzasz jeszcze czy w opcjach Startup w glównym oknie programu ustawiłeś na Start i Enable jeżeli tak to dajesz OK. i restartujesz komputer. Po restarcie powinno wszystko działać automatycznie i procesor powinien się chłodzić. Jeżeli nie działa to albo nie masz chipsetu VIA KT 266A, albo popełniłeś w którymś miejscu błąd.
Uwagi do artykułu
Pamiętajcie, żeby za bardzo nie sugerować się moimi wartościami HEX i BIN w komórkach 95 i 92, ponieważ mogą się one różnić na niektórych płytach np. Asusa i MSI, ale proces zmian jest taki sam.
Moje własne wnioski z używania tych programów działa mi to wszystko dobrze, nie powoduje żadnych niestabilności chłodzi mi procesor z 41 na 30 stopni w czasie normalnej pracy, a posiadam Athlona XP 1600+ (1400 MHz), po paru godzinach wygrzewania na UD Agent mam maksymalnie 47 stopni oczywiście używam w miarę dużego coolera a mianowicie Spire „Big Rock”, czyli zysk jest dość widoczny i darmowy, oczywiście pod warunkiem, że nie używasz programów cały czas wykorzystujących moc procesora w 100%, wtedy żadne instrukcje HALT nie dadzą efektu. Np. Setihome czy test wygrzewający, czy nawet test 3D Mark.
Do tego można też pobawić się ustawieniami podsystemu pamięci i AGP ale większość tych opcji jest w BIOSie, ale zawsze to coś więcej zresztą sami zobaczycie, to już temat na inny artykuł.
Życzę miłego obniżania temperatury.
Pisalem to dawno jeszcze nie wiedizalem tyle co teraz wiec prosze bez glupich komentarzy jakby cos
Mysle ze powinno to pomoc na kt266a i na amd761 testowalem to na innych chipsetach nie wiem tak czy tak jest to dobra metoda bo nie dziala nic w tle praktycznie tylko sie aktywuje przy starcie systemu i tyle
Polecam
80.50.65.* napisał:
sZiBis - chcialo ci sie tyle pisac, czy to ctrlC + ctrlV217.96.199.* napisał:
Nie , no , szacunek dla sZiBisa
Do FAQ sie to nadaje IMHO.
80.50.65.* napisał:
Popieram propozycje - to bedzie taka nagroda za wlozona robote
217.144.195.* napisał:
wiec jak juz pisalem ja to napisalem juz kiedys tylko nie publikowalem bo nie mialem okazji217.144.195.* napisał:
mam tez taka fajna inna ciekawostke ale to nie ten temat tzn zdjecie mojego serwerka tylko nie mam gdzie wrzucic aktualniewiec zrobilem topic i polecam : http://forum./viewtopic.php?t=24787&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
a tu moyfikacja mojego glownego komputerka
http://forum./viewtopic.php?t=24792&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
80.49.178.* napisał:
sZiBis--> dziekiudalo mi zbic temperaturke z 42 do 34
przy uzyciu cpu cool
217.144.195.* napisał:
No problem212.14.62.* napisał:
wielkie dzieki sZiBis, teraz moj duren z parzacych 47 spadl na mile 39217.144.195.* napisał:
ciesze sie ze pomoglem ja to juz na palomino przez rok robilem i teraz na T-bredzie tez i dziala super217.96.111.* napisał:
Zminiłem płyte i mam problem z softcoolem ... poczytałem na formu i na 8RDA nic cpucool i cpu idle nie dają - 36*-38*, a na KT133A vcool zbijał elegancko temperaturke. Prosze o odpowiedź kogos z "nForsem2". Wymienione programik poprawnie ustawione, zajmują na idle większosc (96-99%) "mocy" procka.194.29.178.* napisał:
A czy istnieja takie softcoolery do NFORCE2?80.55.4.* napisał:
To ja tylko dorzuce ze na KT133A za "wlaczenie chlodzenia" odpowiedzialny jest 7 (najbardziej znaczacy) bit rejestru 52, opisany jako"Disconnect Enable When STPGNT Detected". Wartosc rejestru po zmianie bitu z 0 na 1 to w hex EB, z domyslnego 6B.
Oczywiscie potrzebne jest jeszcze wysylanie instrukcji HALT do procesora podczas jego bezczynnosci, jak sie ma NT lub XP to sprawa zalatwiona, w przypadku 9x to nie wiem, jakis programik chyba.
Ja uzywam od dawna CpuIdle, zalatwia te 2 sprawy za 1 zamachem.
Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.16 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 10:48 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl