heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 27 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Sterowanie Pwm, A Terkotanie Wiatrakow


83.24.211.* napisał:
Hej,

Mam pewien panel kontrolny do kompa, ktory steruje predkoscia wiatrakow za pomoca PWM. Niestety przy wiatrakach 120mm (PAPST) powoduje to terkotanie podczas pracy wiatrakow.

Na poczatku myslalem, ze moze wiatraki nie lubia niskich obrotow, ale po podlaczeniu FanMate'a okazalo sie, ze nie stanowi to probleow.

Moje pytanie jest skierowane od specow od elektroniki - jak sygnaly PWM sprowadzic do zmiany napiecia??? (tzn. zeby zmiana czestotliwosci impulsow przekladala sie na ciaglego napiecia).

149.226.255.* napisał:
To bardzo proste, trzeba do wyjścia PWM podłączyć filtr dolno-przepustowy. W najprostszym wydaniu składa się on tylko z kondensatora, ale aby zapobiec przeciążeniu wyjścia PWM i uzyskać lepsze parametry, lepiej zastosować coś takiego:

[attachmentid=6440]

D1 - np. BY298, BY299 (lub inna szybka dioda, tr<1us, 1 - 2A)
L1 - dławik 2-5mH/0.3 - 0.5A (prąd zależy od wiartaka)
C1 - 470 - 1000uF/16V

83.24.229.* napisał:
Dzieki za odp.

Teraz jeszcze jedno moje pytanie, bo zapomnialem dodac jedna informacje. Kontrola obrotow wiatraka jest realizowana poprzez MASE, a nie +12V! (czyli to masa jest wlaczana/wylaczana).

Czy to zmienia uklad? Jesli tak to prosze o nowy schemat.

149.226.255.* napisał:

Czy to zmienia uklad? Jesli tak to prosze o nowy schemat.

Zmienia, ale w niewielkim stopniu:
[attachmentid=6447]
pozdro

83.24.203.* napisał:
To jeszcze szybkia pytanie elektronicznego analfabety:
1. rozumiem, ze M to wiatrak?
2. co oznaczaja te strzalki na sciezkach prowadzacych do M?

149.226.255.* napisał:
icon_biggrin3.gif
Tak, M to ogólne oznaczenie silnika (motor)
Strzałki to oznaczenie konektorka. pozdro

83.24.240.* napisał:
Widze, ze poziom pytan byl ponizej pasa icon_smile3.gif

Dzieki za wszystkie odp!

83.24.218.* napisał:
Bardzo prosze o ocene co tu jest nie tak mur.gif (uklad jest zlutowany tak tylko, zeby sprawdzic czy dziala, ale oczywiscie cos musialem zrobic nie tak, bo nie dziala)

Dla przypomnienia dodam, ze nie jestem specem od elektroniki icon_confused2.gif

Wejscie jest po stronie gniazdka 3-pin, wyjscie po stronie wtyczki.

Update:
Potrzebuje bezpiecznikow 1A 12V, ale mam problem, zeby je znalezc na CGE w Wawie. Czy takie tradycyjne szklane da sie zastapic czyms innym - bardziej dostepnym?

149.226.255.* napisał:
icon_biggrin3.gif
Zamieniłeś dławik z kondensatorem. Przy poprawianiu zwróć uwagę na polaryzację kondensatora (+/-) - to ważne. pozdro icon_biggrin3.gif

EDIT: Chyba te szklane są najbardziej dostępne - w każdym sklepie z elektroniką, a nawet z ze sprzętem oświetleniowym powinny być.

83.24.201.* napisał:
Ze szklanych to sa glownie modele na 250V :/

W zalaczniku kolejna wersja. Tym razem wyglada na to, ze dziala OK (ale jeszcze nie testowalem na PWM, tylko po prostu podlaczajac pod zwykle 12V), ale chcialbym zapytac czy da sie jakos ograniczyc straty napiecia spowodowane tym urzadzonkiem (wedlug mnie wiatrak troszeczke przez to traci)???

149.226.255.* napisał:

...chcialbym zapytac czy da sie jakos ograniczyc straty napiecia spowodowane tym urzadzonkiem (wedlug mnie wiatrak troszeczke przez to traci)???

Ten układzik w połączeniu z wyjściem PWM zamienia się w przetwornicę przepustową (forward converter), więc działa zupełnie inaczej niż przy napięciu stałym. Mimo wszystko nie powinno być różnicy, chyba, że jest coś nie tak z dławikiem - może ma zbyt dużą rezystancję. Problem można najprościej rozwiązać zakładając dławik na większy prąd (1A powinno być ok)

83.24.220.* napisał:
no wlasnie chcialem na poczatku kupic 1A, ale akurat takiego nie mieli.

W ogole jest problem, zeby kupic taki dlawik :/

149.226.255.* napisał:
Można dławik zrobić własnoręcznie - jest to najlepsze rozwiązanie (zawsze), ale raczej nie dla Ciebie icon_wink2.gif
Wersja awaryjana to połączenie równoległe 2/3 dławików 0.3A, z tym że wówczas muszą one mieć 2/3 razy większą indukcyjność, czyli np. 2X5-10mH lub 3x10-15mH (oczywiście 2 lub 3 jednakowe). Poza tym w trybie PWM nie będzie takiego efektu, bo dodatkową energię będzie oddawać indukcyjność.

83.24.240.* napisał:
Moze ktos wie, gdzie w Warszawie mozna kupic dławik 2-5mH/1-1.5A???

Pod GUS'em nie ma, a na Wolumenie tez nie mam pewnosci czy znajde.

149.226.255.* napisał:
Widzę, że dalej walczysz z tematem icon_biggrin3.gif
Kup sobie jakiś większy rdzeń "kubkowy" (powinny być na giełdzie lub w sklepach elektronicznych, ew. demobil) i nawiń tyle zwojów ile się zmieści drutem nawojowym (czyli emaliowanym) 0.5mm^2. Rdzenie kubkowe mają jedną z najwyższych "stałą rdzenia", czyli indukcyjność przypadającą na jeden zwój - bez problemu uzyskasz właściwą wartość indukcyjności.

btw, Ty nie podałeś a ja zapomniałem zapytać - jaka jest częstotliwość na wyjściu pwm? Im jest wyższa, tym mniejsza indukcyjność i pojemność jest potrzebna. Wartości które wcześniej podałem są "uniwersalne" - mogą być stosowane od kilkuset Hz do ~20KHz.

83.24.213.* napisał:
Walcze walcze icon_smile3.gif

Mam do Was prosbe (sam sie na tym nie znam i nie chce dac ciala).

Bede robil tutaj zakupy: http://www.tme.com.pl/
Bardzo prosze o info jaki dokladnie dławik mam kupic (bede ogromnie wdzieczny za link do konkretnego modelu). Jest tego sporo i mam problem z wyborem.

Dodam tylko, ze musze tym obsluzyc 3 PAPST'y 1,4W kazdy (ale jesli mocniejszy dlawik nie pogorszy jakosci pracy urzadzonka to wole mocniejszy).

Do tej porty sluchac bylo lekkie terkotanie (mimo to bylo znacznie lepiej niz bez tego) i tracilem bardzo duzo na wydajnosci wiatrakow.

149.226.255.* napisał:
Jeśli nadal masz terkotanie, to wyjście PWM ma małą częstotliwość (jakiś lipny układ) -> zwiększ pojemność kondensatora do np. 2200uF. Straty napięcia na dławiku -> tylko mocniejszy dławik.

EDIT: być może także wyjście PWM jest cienkie i nie wyrabia przy takim prądzie

Do czego ma być ten przekaźnik?

83.24.213.* napisał:
Sorry, chodzilo o czywiscie o DŁAWIK (juz poprawione).

Wiec, jaki kondensator i dławik dobrać dokładnie z katalogu TME?

Co do PWM to linia ma max. 1A i regulowana czestotliwosc, wiec zawsze zawsze mozna ja zwiekszyc. Niestety przy wiekszych czestotliwosciach wiatraki troche piszcza (dziwne jest to, ze tylko 120-tki maja z tym problem).

149.226.255.* napisał:
Po pierwsze najlepiej, jeśli każdy wiatrak będzie miał oddzielną cewkę i kondensator (dioda może być wspólna) - to ze względu na możliwość wpływania jednego silnika na drugi.

Wiatraki nie mają prawa piszczeć, jeśli podnosisz częstotliwość, bo wówczas kondensator zaczyna lepiej tłumić tętnienia, btw wiesz jaka jest częstotliwość? Podejrzewam, że to 1A na wyjściu PWM jest mocno "optymistyczne" icon_wink2.gif - sprawdź na 1 wiatraku. Inna możliwość to odwrotnie podłączony kondensator (+/-) - wtedy będzie znacznie obciążał wyjście. Możesz powiedzieć co to za kontroler lub jakiegoś linka/schemat zapodać? Najlepiej byłoby, gdybyś podał typ tranzystora który jest na wyjściu - coś mi się ten kontroler nie podoba.

TME nie ma odpowiednich dławików (za to ma rdzenie). Jeśli podasz podasz częstotliwość pracy PWM i pobory prądu wiatraków, to mogę wyliczyć minimalną wartość indukcyjności i pojemności.

83.24.213.* napisał:
Link do dokumentów o kontrolerze (Matrix Orbital):
http://www.matrixorbital.ca/manuals/LK_series/LK204-24-USB/

Jesli nie w TME to gdzie moge kupic wlasciwy dlawik???

P.S.
Dzieki za pomoc!



149.226.255.* napisał:
Tabelka str. 24: ten kontroler daje jako taką możliwość regulacji do ok 1.2kHz (17 poziomów prędkości) powyżej - żenada. 1.2kHz jest najbardziej słyszalną i dokuczliwą częstotliwością dla ludzkiedgo ucha icon_wink2.gif a najwyższa możliwa do uzyskania to niecałe 10k, co również leży w paśmie słyszalnym. 4 tranzystorki widoczne na zdjęciu pcb obok wyjść wiatraków to (jak wynika z dalszych opisów) drivery wyjściowe - 1A to fikcja - 150mA to i tak byłby sukces.
Przyczyną problemów są b. cienkie możliwości obciążenia wyjść. Jutro napiszę co można z tym zrobić, bo teraz muszę spadać. nara

83.24.213.* napisał:
ok, thx again.

Chcialbym sie z tym uporac, bo strasznie mnie wkurza jakikolwiek dokuczliwy dzwiek. W przypadku uzywania fanmate'a i ustawieniu PWM na 100% wszystko jest ok, ale wiadomo, ze nie o to w tym chodzi.

Wiatraki w sumie ciagna 350 mA, ale powiedzmy, ze robmy juz rozwiazanie, ktore pociagnie 1A.

149.226.255.* napisał:
[attachmentid=6819]
Wersja B - proste rozwiązanie
Wersja A - dużo lepsze rozwiązanie icon_biggrin3.gif

Minimalna sensowna częstotliwość to 1.2kHz, poniżej trzeba zastosować olbrzymie pojemności, a i tak nie będzie pewności że zasilanie będzie stabilne. Ten kontroler nie używa sprzężenia zwrotnego do kontroli nap. wyjściowego - napięcie zawsze będzie zależne od obciążenia.

EDIT: (odpowiedź na maila from Hikari - może jeszcze komuś się przyda)
Oczywiście układ jest kompatybilny z wyjściem kontrolera (czyli wejście jest sterowane "zwieraniem" do masy), z tą różnicą że wiatrak jest już podłączany "normalnie", czyli między OUT i GND. Maksymalny ciągły prąd, który nie uszkodzi układu to ok. 2-10A, w zależności od sposobu chłodzenia Mosfeta. Obciążenie nie powinno jednak przekraczać 1-1.5A, żeby zachować niewielki poziom tętnień na wyjściu oraz aby możliwe było uzyskanie pełnego napięcia 12V.

62.29.137.* napisał:
Mala uwaga:
Matrix Orbital dziala o tyle dziwnie, ze to masa jest zwierana do +12V, a nie odwrotnie.

149.226.255.* napisał:
...Kontrola obrotow wiatraka jest realizowana poprzez MASE, a nie +12V! (czyli to masa jest wlaczana/wylaczana).
Po przejrzeniu instrukcji kontrolera zgadzam się - układ wyjściowy kontrolera wygląda tak:
[attachmentid=6833]
Problem jak podejrzewam polega na tym, że producent zastosował oznaczenie GND w opisie gniazda, co jest mylące. Faktycznie jest to "minus" wiatraka (gdyby został tam podłączony), a nie masa kontrolera. Mówiąc inaczej pin oznaczony na moim rysunku jako GND(PWM) wcześniej nazywałem "wyjściem PWM kontrolera". Teraz już chyba wszystko jasne? blink.gif


83.24.201.* napisał:
Witam i od razu powracam z tematem.

W koncu (po ponad miesiacu) udalo mi sie zdobyc dlawik 470uH 1A!

Uklad zrobiony (tak wstepie byle tylko odpalic) wyglada tak:
[attachmentid=6940]

Bardzo Was prosze o ocene czy wszystko jest ok (jeszcze go nie odpalalem).
Tomazzi - czy Twoj ostatni post cos zmienia w ukladzie? Jesli tak, to prosze o informacje jak powinienem go dostosowac.


149.226.255.* napisał:
Nie za dobrze widać tranzystory Q2 i Q3, więc nie wiem czy nie pomyliłeś kolektorów z emiterami. Nie są połączone piny, które będą na "masie" (gnd). Połączenia między elementami są stanowczo zbyt długie - to jest układ pracujący z dużymi impulsami prądowymi, każdy zbędny centymetr długości połączenia pogarsza parametry - musisz o to zadbać przy wersji ostatecznej. Poniżej masz schemat z prawidłowym sposobem połączenia linii zasilania i masy:
[attachmentid=6957]
Wstępnie układ można sprawdzić tak:
1. Zwierasz wejście do masy - na wyjściu powinno być 12V
2. Przy rozwartym wejściu na wyjściu powinno być zero icon_wink2.gif

83.24.208.* napisał:
Dzieki za odp icon_smile3.gif

1. Jeszcze wieksze dzieki za uwage o dlugosci sciezek - na pewno sie dostosuje.

2. Z tego co widze to na wczorajszym schemacie generalnie nic sie nie zmienilo (tylko dokladniejsze podlaczanie), wiec jutro bede testowal uklad i byc moze od razu wsadze go do obudowy i tam ladnie wykoncze na gotowo.

3. Czy dlawik jest ok? 470uH 1A.

4. Co do malych tranzystorkow to ten gorny to http://www.ortodoxism.ro/datasheets/philips/BC546_547_3.pdf. Patrzac od strony plaskiej to od lewej mamy koleno kolektor, baza, emiter.
Dolny to http://www.ortodoxism.ro/datasheets/philips/BC556_557_3.pdf. Patrzac od strony wypuklej mamy poczawszy od lewej emiter, baza kolektor.
Wydaje mi sie wiec, ze wszystko powinno byc ok.

149.226.255.* napisał:
Oprócz długości połączeń b. ważne są miejsca połączenia, które właśnie są na tym schemacie icon_wink2.gif

Zmierz rezystancję dławika - powinna być b. mała (R<<0.5ohm)

83.24.236.* napisał:
R=0,17 Ohma

Mam dziwny problem... podlaczylem to do zasilacza (jeszcze nie do kontrolera): +12V do zoltego kabelka w molexie, a GND do sasiadujacego czarnego kabelka.

Niestety niezaleznie od tego, ze PWM IN jest podlaczony do owego czarnego kabla czy nie to zawsze mam na wyjsciu 12V. Co robie zle?

149.226.255.* napisał:
Rezystancja jest ok (choć szczerze mówiąc mogłaby być mniejsza icon_wink2.gif)

Diagnostyka:
1. upewnij się, że mosfet to IRF9540, a nie IRF540
2. odłącz kondensator C2 i powtórz próbę (bez obciążenia pozostaje on naładowany i stąd mogą być błędne odczyty, szczególnie jeśli masz dobry miernik icon_wink2.gif)
3. odłącz bramkę mosfeta (tam gdzie łączą się rezystory RE2 i RE3), ale nie rozłączaj rezystorów;
4. podłącz bramkę do +12V, podłącz zasilanie;
5. jeśli na wyjściu nadal będzie 12V, to uszkodzony jest mosfet, jeśli będzie 0V, to winne jest sterowanie -> pkt 6.;
6. podłącz miernik do masy i do punktu między rezystorami RE2 i RE3 (tam gdzie była bramka mosfeta)
- przy zwartym wejściu napięcie powinno wynosić ok. 2V
- przy rozwartym wejściu napięcie powinno wynosić ok. 11.5V
jeśli tak nie jest, to uszkodzony jest któryś z tranzystorów Q2 i/lub Q3


83.24.236.* napisał:
Hej,

Przepraszam za pozna odpowiedz, ale nie mialem czasu sie zabrac za testowanie.

Mosfet to na bank 9540 (F9540N). Po odlaczeniu C2 wszystko wrocilo do normy - tzn. jesli PWM IN jest rozlaczony to mam 0,20-0,24V, a po podlaczeniu go do GND +12V.

Rozumiem, ze uklad jest sprawny, dziwne odczyty byly spowodowane brakiem obciazenia, a po ponownym podlaczeniu C2 i zapodania wiatrakow wszystko bedzie smigalo bez problemu???

149.226.255.* napisał:
Tak, wszystko powinno być ok. icon_biggrin3.gif

83.24.198.* napisał:
Dobra, podlaczylem to pod PWM i mam maly problem - juz przy 60% mam maksymalne obroty. Przy 5% jest ciagle zdecydowanie za duze napiecie.

Jaka czestotliwosc powinienem ustawic? Jesli gdzie indziej lezy problem to gdzie dokladnie i co zrobic, zeby sie go pozbyc???

149.226.255.* napisał:
Oops, wyszło za mocne... icon_biggrin3.gif

Poważnie: ten kontroler jest qlawy, musisz poeksperymentować icon_wink2.gif
Pomoże obniżenie częstotliwości, zmniejszenie pojemności wyjściowej (C2) lub zwiększenie indukcyjności.

Dlaczego tak się dzieje?
Brak pętli sprzężenia zwrotnego (kontroli napięcia) + obciążenie jest znacznie mniejsze niż 1A

btw, jak z terkotaniem?

83.24.223.* napisał:
No to pytanie - jak rozwiazac w w miare elastyczny sposob (tzn. taki, ktory bedzie dobry i do obecnych wentylatorow i tez takich, ktore beda potrzebowaly 1A) ten problem???

Co do terkotania to trudno powidziec, bo przy PWM=5% jest tak jak poprzednio przy 50% (tzn. powiedzmy, ze juz polowe maksymalnej wydajnosci wiatrakow uzyskuje przy 5% PWM). Zeby wiatraki chodzily plynnie to musze miec czestotliwosc przynajmniej 38 Hz to wydaje mi sie (ale nie ja tu jestem bossem icon_smile3.gif), ze trzeba cos zmienic/dorobic w urzadzonku PWM>V.

Na pewno kupienie nowych dlawikow to jest maskra. Z kondensatorami bylo ciezko, ale moze cos by sie znalazlo. Poza tym takie rozwiazanie jest elastyczne (musialoby byc skrojone pod te wiatraki). Nie ma innego wyjscia?

P.S.
Jest jeszcze druga kwestia - z zasilacza dobiegaja mnie dziwne dzwieki (taki delikatne bzyczenie, jakby przy mini zwarciu). Podczas pracy jest to ciut czestsze, ale nawet przy wylaczonym komputerze (zasilacz wlaczony) to slychac to od czasu do czasu. Poza tym dziala on OK. Co moze byc przyczyna i jak sie tego pozbyc?

Kurde, gdzie sie podzial moj Guru? Tomazzi - help icon_smile3.gif

149.226.255.* napisał:
Cześć, miałem dłuugi weekend... i małą wyrwę w życiorysie icon_biggrin3.gif

To niemożliwe, żebyś przy 5% wspólczynniku wypełnienia PWM miał napięcie rzędu 6V (50%), nawet biorąc pod uwagę niewielkie obciążenie. Zmierz jakie są napięcia na wyjściu przy różnych ustawieniach PWM, pod obciążeniem ofkoz.
Zmierz napięcie na PWM_IN. Występują tam impulsy, ale np. przy wypełnieniu 10% miernik powinien pokazać ok. 10V, przy 50% - 6V, a przy 90% - ok. 1 - 2V. Pozwoli to ocenić, czy kontroler prawidłowo moduluje impulsy. Przy pomiarze daj trochę wyższą częstotliwość - np. 500Hz. Btw, sprawdź układ na innych wyjściach kontrolera - może coś z tym jednym jest nie tak.

Cykanie zasilacza: przy prądzie rzędu 1A na wyjściu układ pobiera impulsowo prąd o chwilowej (100 - 500ns) wartości rzędu 3A. Nie powinno to odbijać się na zasilaczu - po to jest kondensator C1. Już prędzej cykanie może dochodzić z dławika icon_wink2.gif i jest skutkiem zbyt niskiej częstotliwości.

Zmierz napięcia, to pomyślimy icon_wink2.gif

83.24.201.* napisał:
Oto i wyniki (czestotliwosc 38,2Hz):
5% > 9,3V
50% > 11,6V
100% > 12,0V

Wyszlo za mocne icon_smile3.gif


149.226.255.* napisał:
No dobra, a co jest na PWM_IN? (czyli na GND(PWM))
Zmierz kilka różnych ustawień, w tym 0% - powinno być wówczas 12V
Chodzi o to, że może dajesz 5%, a faktycznie jest 50% blink.gif icon_wink2.gif

Próbowałeś na innych wyjściach?

83.24.252.* napisał:
Oto i dane (PWM > PWM_Input_V > Output_V):
5% > 3,6V > 9,3V
50% > 8,7V > 11,6V

Jesli bedzie jakis pomysl do jutra rana/poludnia to moze nawet udaloby mi sie kupic szybko czesci i sklecic cos w weekend.


149.226.255.* napisał:
Tak powinna wyglądać sytuacja na PWM_IN:
[attachmentid=7022]
czyli im mniejszy współczynnik wypełnienia, tym większe napięcie pokazywane przez miernik (oczywiście mogą być drobne odchyłki - zależy to od miernika, częstotliwości, itd.)
Podejrzewam, że kontroler jest źle skonfigurowany lub jest poprostu walnięty.
Nie napisałeś, jakie jest napięcie przy 0%, a to jest ważne. Koniecznie sprawdź jakie jest napięcie na PWM_IN przy: 0% - powinno być 12V i przy 100% - powinno być ok. 0V (wówczas na wyjściu będzie odwrotnie: 0% - 0V i 100% - 12V)

83.24.238.* napisał:
Pelna tabela wyglada w takim razie tak:
0% > 0,25V > 0,17V
5% > 3,6V > 9,3V
50% > 8,7V > 11,6V
100% > 12,12V > 11,99V

149.226.255.* napisał:
0% > 0,25V > 0,17V
100% > 12,12V > 11,99V
blink.gif
To ja już zgłupiałem. Wcześniej sprawdzałeś układ i przy zwarciu wejścia do masy (0V) wyjście dawało 12V, a przy rozwarciu wejścia na wyjściu było 0V - czyli ok. Teraz zjawisko jest odwrotne. Wynikałoby z tego, że coś się stało z układem wyjściowym. Dla pewności powtórz test układu bez kontrolera - coś dziwnego się tu dzieje blink.gif

Niezależnie od tego kontroler działa odwrotnie niż powinien blink.gif Ale to akurat nie jest tutaj problemem.

83.24.238.* napisał:
Moze tu czegos nie rozumiem, ale PWM=0% oznacza, ze kontroler nie zwiera +12V do GND czyli zawsze jest 0V (w tym wypadku dokladnie na wejsicu do urzadzonka jest 0,25V). Skoro nie ma zwarcia to zgodnie z wczesniejszymi testami urzadzonko rowniez daje 0V.

Zeby juz byc zupelnie clear to PWM_Input_V jest mierzone miedzy srodkowym, a skrajnym kabelkiem wtyczki od wentylatora NA WEJSCIU do urzadzenia (tj. miedzy kontrolerem, a urzadzeniem), a Output_V NA WYJSCIU (tj. miedzy urzadzeniem, a wentylami).

Dla mnie teraz problem jest taki - jak rozszerzyc zakres napiecia wyjsciowego z 9,3-12V na 3,6-12V?

149.226.255.* napisał:
Moze tu czegos nie rozumiem, ale PWM=0% oznacza, ze kontroler nie zwiera +12V do GND czyli zawsze jest 0V (w tym wypadku dokladnie na wejsicu do urzadzonka jest 0,25V). Skoro nie ma zwarcia to zgodnie z wczesniejszymi testami urzadzonko rowniez daje 0V.

Zeby juz byc zupelnie clear to PWM_Input_V jest mierzone miedzy srodkowym, a skrajnym kabelkiem wtyczki od wentylatora NA WEJSCIU do urzadzenia (tj. miedzy kontrolerem, a urzadzeniem), a Output_V NA WYJSCIU (tj. miedzy urzadzeniem, a wentylami).
icon_lol.gif No to teraz wszystko jasne icon_lol.gif
Napięcie na wejściu powinieneś mierzyć względem masy, we wtyczce wiartaka mierzyłeś napięcie względem +12V i dlatego wyszło odwrotnie niż powinno icon_wink2.gif W takim razie układ jest ok icon_biggrin3.gif
Widzę, że dalej nie rozumiesz jak to działa blink.gif Pin GND(PWM) we wtyczce wiatraka jest naprzemian zwierany i rozwierany z masą kontrolera - czyli "minusem" zasilania. Pin środkowy we wtyczce jest podłączony do 12V lub do 5V, zależnie jak ustawisz jumper LowPower/HighPower. Gdybyś do wtyczki bezpośrednio podłączył wiatrak, to w zależności od ustawienia Low/HighPower skala regulacji wynosi 0-5V lub 0-12V. W przypadku zastosowania "naszego" układziku środkowy pin jest nieużywany.

Co do problemu:
1. Zmierz napięcia przy 0%, 5%, 50% i 100% na bramce mosfeta. (minus miernika do masy/minusa zasilania, plus do bramki, czyli pomiędzy rezystory RE2 i RE3). Pozwoli to ocenić czy prawidłowo pracują tranzystory Q2 i Q3

2. Ponieważ jak podejrzewam nie dysponujesz oscyloskopem, musimy wykonać jeszcze jeden eksperyment. Nie zmieniając nic w obecnym układzie podłącz dodatkowy rezystor (nazwijmy go dla jasności R1) pomiędzy PWM_IN i linię zasilania +12V, czyli tak:
[attachmentid=7029]
Rezystor R1 powinien mieć wartość 270- 330ohm.
Ma to na celu sprawdzenie, czy przyczyną nie jest zbyt długi czas wyłączania tranzystora w kontrolerze (skutek głębokiego nasycenia i efektu Millera). Po podłączeniu rezystora zmierz napięcia (tak jak wyżej) i zapodaj wyniki.
Jeśli rezystor rozwiąże/zmniejszy problem, to będzie trzeba dokonać niewielkiej modyfikacji w układzie.

EDIT:Jeszcze jedno pytnie: pod jakim obciążeniem robiłeś testy/pomiary?

83.24.221.* napisał:
Kurde, juz rozumiem swoj blad! Racja.

Tak na szybko podaje wyniki napiecia na bramce:
0% - 11,67V
5% - 8,47V
50% - 4,15V
100% - 1,01V

Wszystko jest robionie z obciazeniem w postacie 3 wentylatorow 117mA kazdy (w sumie 4,2W).

Zaraz testy z rezystorem...

EDIT:
Po dodatniu rezystora 270 Ohm mamy:
0% - 0,4V (udzadzonko troche terkocze, wentylatory ok)
20% - 6V
50% - 10,5V
100% - 11,95V

Wydaje mi sie, ze czestotliwosc 19,1Hz jest najlepsze z punktu widzenia chlodzenia komputera. Ustawiajac warosc PWM na 2 (tzn. 2/255=~1%) ciagle jednak wiatraki nie pracuja zupelnie plynnie. Na 38,2Hz jest juz zdecydowanie ok, ale wiatraki kreca sie dosc szybko nawet przy tym 1%.

149.226.255.* napisał:
"Terkotanie urządzonka", jak już wyżej napisałem jest spowodowane zbyt niską częstotliwością - może pomóc zalanie dławika lakierem + zawinięcie go np. w cienką gąbkę icon_biggrin3.gif
Z kolei zależność napięcia wyjściowego od częstotliwości oraz nieliniowość regulacji jest skutkiem braku sprzężenia zwrotnego. Ten kontroler defekto nie nadaje się do sterowania wiatrakami, a układ który zbudowałeś rozwiązuje tylko problem ze zbyt małą obciążalnością wyjść kontrolera.

W każdym bądź razie widać, że rezystor R1 trochę pomógł, - za parę h zarzucę wersję poprawioną układu.


83.24.216.* napisał:
Niestety kontroler mam jaki mam - jesli jest jakis sposob, zeby go ulepszyc (zmniejszyc terkotanie) to prosze podziel sie wiedza.

Czekam na schemat - jutro skocze na gielde po czesci i cos pewnie uda sie sklecic.

149.226.255.* napisał:
No dobra, przeczytałem cały temat od początku icon_biggrin3.gif.
Fakty są takie: dorobiony układzik ma wystarczającą moc, ale kontroler nie może go prawidłowo wysterować, ponieważ nie sprawdza napięcia na wyjściu. Liniowa zmiana %PWM powoduje gwałtowny wzrost napięcia na wyjściu.

Żeby rozwiązać ostatecznie ten problem postanowiłem wykonać symulację w realu - zrobiłem małą przeróbkę softu w swoim kontrolerze - wywaliłem kontrolę napięcia i zrobiłem trochę testów. Problemem są dwa zjawiska:
1. przy częstotliwości jakiej użyłeś (19.1, 38.2Hz) występują dość spore przepięcia, które powodują że wentylator pracuje nawet gdy napięcie jest rzędu 1-2V (z tym że niestabilnie - jak sam zauważyłeś). Miernik "trochę" oszukiwał z powodu przepięć, co dodatkowo wprowadzało nas w błąd.
2. Układ układ oddaje całkiem sporo energi z cewki dławika do wyjścia (wysoka sprawność) co jednak powoduje zmniejszenie zakresu regulacji na wejściu.
Rozwiązałem to następująco:
[attachmentid=7035]
Układ ma zmniejszoną sprawność (energia cewki nie jest oddawana na wyjście) i przyspieszone są procesy przełączania mosfeta icon_wink2.gif
A tu masz wyniki przy 152.6Hz (czyli tak jak w Orbitalu przy indexie=9), obciążenie: rezystor 33ohm (co daje 363mA12V):
[attachmentid=7036]
W zakresie 4 - 11V jest ponad 20 poziomów możliwych do ustawienia. Powyżej 11V zmiany następują powoli, ale tego już nie da się uniknąć przy tak prostym układzie i przy braku sprzężenia zwrotnego. Oczywiście im mniejsze będzie obciążenie (mniej/słabsze wiatraki) tym wykres będzie bardziej "stromy" - będzie mniej poziomów regulacji i odwrotnie (czyli np. można dołączyć jeszcze jeden wiatrak w celu złagodzenia wykresu icon_wink2.gif

Kilka uwag na temat nowego schematu:
doszedł dodatkowy kondensator C2A=1000u (konieczny przy tak małych częstotliwościach)
R4 i R4A powinny min. 1Watowe
C4 musi być na min. 100V (przepięcia przy wyłączeniu cewki)

Zrób testy u siebie (i zapodaj wyniki ofkoz) - mam nadzieję że tym razem będzie ok.

Na koniec jeszcze jedno: Jest sposób żeby zmusić ten kontroler do liniowej regulacji niezależnie od obciążenia, ale wymaga to znacznie bardziej skomplikowanego układu. Jak chcesz, to możemy cuś takiego wykombinować icon_biggrin3.gif



83.24.217.* napisał:
Tradycyjnie dziekuje za odpowiedz.

Jeszcze poczekam na odp. na kwestie ponizej i jutro/pojutrze jade na zakupy - elektronike sklece pewnie dopiero w czwartek i od razu podam rezultaty.

Co do nieliniowosci to specjalnie mnie ona nie boli - te wiatraki beda kontrolowane automatycznie przez mechanizm zwany PID w zaleznosci od temperatury wody. To i tak bedzie automat, wiec te drobne (w miare drobne) zaburzenie liniowosci nie sprawi, ze kontroler zwariuje i nie bedzie dzialac plynnie.

Boli mnie jeszcze terkotanie...
Rozumiem, ze urzadzonko w tej chwili zdejmuje obciazenie z Matrix Orbitala i przy zwieraniu/rozwieraniu zawsze mam 12V (tzn. napiecie sie nie wacha)???

Pierwotnie chcialem zrobic cos takiego (o ile sie da), ktore zmienialoby PWM na ladny, ciagly, staly prad (czyli na wyjsciu zamiast sterowania PWM byloby klasyczne sterowanie za pomoca zmiany napiecia). Jak juz pisalem wiatraki jeszcze troche terkocza. Moge ustawic wieksza czestotliwosc, ale wtedy pojawia mi sie glupi problem - nawet przy malym PWM mam zdecydowanie za szybkie obroty (i tym samym halas).

Dla uproszeczenia zapiszmy to tak:
19,1Hz = od 3V (terkotanie) do 12V (dzwiek ok)
152,6Hz = pewnie bedzie od 8V (ok) do 12V (ok)

Czy jest wiec jakas mozliwosc, aby przy wiekszej czestotliwosci zwiekszyc rozpietosc napiecia na wyjsciu - czyli ten "dół" ustalic na 3V, a nie na 8V, przy zachowaniu maksimum w postaci 12V???

P.S.
Co to za rezystor 4R7?

149.226.255.* napisał:
No więc tak: "lekkie terkotanie" było skutkiem zbyt niskiej częstotliwości i zbyt małej pojemności C2.
Wcześniej napisałem, że układ jest obliczony dla 1.2kHz, tylko że wtedy jakoś nie zajarzyłem, że bez sprzężenia zwrotnego będą jaja icon_wink2.gif (tutaj trochę się usprawiedliwię - normalnie nikt nie stosuje PWM bez sprzężenia zwrotnego i dlatego jakoś o tym zapomniałem icon_biggrin3.gif). Przy testach ustawiłeś 19/32Hz, so skutkowało tętnieniami i przepięciami przekraczającymi 5V.
Przy ustawieniu 152Hz i C2+C2A=2000u tętnienia nie przekraczają 0.8V (sprawdzane oscyloskopem), co powinno wyeliminować jakiekolwiek dziwne dźwięki. W razie jakby co - można zawsze dołożyć jeszcze jeden kondensator icon_wink2.gif

Nic wcześniej nie wspomniałeś o PID - będzie on działał dobrze tylko jeśli jest możliwość ograniczenia na "sztywno" górnego poziomu obrotów (step) do 30-35 (23-27%), czyli w obszarze liniowym wykresu. W przeciwnym razie regulator będzie głupiał, ponieważ z założenia oczekuje że zależność pomiędzy %PMW i napięciem jest liniowa.

Jak już wyżej napisałem, można zrobić układ który będzie działał idealnie (czyli będzie liniowy nawet przy 20kHz icon_wink2.gif) ale będzie on trochę skomplikowany. Z tym układem nic więcej już się nie da zrobić - ale u mnie test wyszedł ok - więc u Ciebie też powinien.

4R7 = 4.7ohm
3k3 = 3.3kohm
Takie oznaczenia zapobiegają pomyłkom (ktoś mógłby przeoczyć kropkę) - jest to standard.

83.24.245.* napisał:
Czyli reasumujac:
1. Albo 152Hz i plynna praca, ale start zaczyna sie juz przy wysokich obrotach
2. Albo 19Hz i start przy niskich obrotach, ale bedzie tez terkotanie

Am i correct?

149.226.255.* napisał:
Czyli reasumujac:
1. Albo 152Hz i plynna praca, ale start zaczyna sie juz przy wysokich obrotach
2. Albo 19Hz i start przy niskich obrotach, ale bedzie tez terkotanie

Przy 152Hz powinieneś uzyskać w miarę liniową regulację od 0.0V do 11V (0/128 do 30/128), więc nie wiem o co chodzi z tym startem przy wysokich obrotach blink.gif. Problem polega tylko na tym, czy w parametrach PID możesz ograniczyć max. poziom prędkości do 30/128?

83.24.191.* napisał:
W PIDzie moge ograniczyc output (tzn. normalnie jest min=0, max=100, ale mozna to dowolnie zmienic).

Sprawe opisze organoleptycznie:
19,1Hz, PWM=5% - wiatraki pracuja wolno i troche terkocza
152Hz, PWM=5% - wiatraki pracuja szybko juz przy tak niskim PWM!!!

Nie wiem dlaczego tak sie dzieje, ale jutro podam wyniki napiecia przy obu ustawieniach.

Tak sie zastanawialem czy ustawienie 152Hz + zamiana rezystora 270Ohm na jakis mocniejszy nic by tu nie pomogla?
Moje rozumowanie jest tutaj takie:
- na poczatku tez byl problem, ze juz przy niskim PWM bylo 6V na wyjsciu
- dodanie rezystora 270 Ohm naprawilo problem
- wieksza czestotliwosc oznacza na wyjsciu wyzsze napiecie
- byc moze mocniejszy rezystor znowu spowodowalby, ze obnizenie minimalnej wartosci napiecia
Co w ogole by dawalo modyfikowanie tego rezystora (juz sie zastanawiam czy nie zastapic go jakims potencjometrem)???

Sam Matrix Orbital jest dla mnie bardzo fajny. Wkurza mnie troche, ze ten PWM jest tam tak cienki (problem jest tylko przy wentylatorach 120mm) i jesli juz mialbym kombinowac tu cos bardziej pro icon_smile3.gif to tylko z tym zalozeniem, ze nadal sama kontrola odbywa sie przez ten panel i soft, ktory jest do niego.

149.226.255.* napisał:
Sprawe opisze organoleptycznie:
19,1Hz, PWM=5% - wiatraki pracuja wolno i troche terkocza
152Hz, PWM=5% - wiatraki pracuja szybko juz przy tak niskim PWM!!!

Na zmienionym układzie, czy na starej wersji?

Rezystor R1 powoduje szybsze wyłączenie tranzystora wyjściowego w Orbitalu i szybsze wyłączanie mosfeta.
W ostatniej wersji układu można zmniejszyć jego wartość do 100-120ohm, poniżej można uszkodzić tranzystor w kontrolerze. U mnie układ poprawiony działał tak jak widać na wykresie. Spróbuj zmniejszyć R1 i sprawdź dla 19 i 150Hz. Jeśli sytuacja przy 150Hz się poprawi, tzn. że ten kontroler źle formuje impulsy i jest do d*py dry.gif.

83.24.242.* napisał:
Hej,

Po modyfikacji urzadzenia wedle schematu (R2=270Ohm) jest zdecydowanie lepiej (19Hz). Jedno tylko co mnie jeszcze wkurza to dosc wysokie obroty juz na 5%.

Po podlaczeniu FanMate'a jest idealnie plynnie (PWM=5%, 19Hz, Fanmate ustawiony na min) i nawet dlawik nie terkocze, ale niestety takie rozwiazanie jakos mnie nie cieszy (tzn. nie chce miec na stale tego fanmate'a).

Zaraz sprawdze jak to wyglada z mniejszym oporem.
Update: na oko zadnej roznicy, ale dopiero jutro podam wyniki napiec.
Niemniej tomazzi, prosze napisz jak/czy mozliwe jest obnizenie napiecia na niskim PWM?

149.226.255.* napisał:
Właśnie wpadłem na nowy pomysł - gdyby tranzystor wyjściowy pracował liniowo zniknąłby problem z dużą pojemnością wyjściową i indukcyjnością dławika. Wadą będzie mała sprawność układu - czyli znaczne nagrzewanie tranzystora -> będzie konieczny sporawy radiator. Chyba, że zrobiłbyś 3 układy, każdy na 1 wiatrak?. Niedługo wrzucę jakiś schemacik i zobaczymy.
EDIT:
Schemat:
[attachmentid=7060]
Opis:
Układ działa zupełnie inaczej niż poprzednie wersje: w punkcie A występuje napięcie proporcjonalne do %PWM i niezależne od obciążenia (jest całkowane przez kondensatory C1,C1A i R2A) Wzmacniacz operacyjny IC1 pracuje jako klasyczny stabilizator liniowy, czyli porównuje napięcie w pkt-cie A z napięciem na wyjściu i odpowiednio steruje mosfetem, tak aby napięcia te były równe. Rezystor R4A można regulować w zakresie 100-300K - koryguje to współczynnik proporcjonalności VOUT/%PWM. Wartość domyślna 220K daje wsp. = 1, ale zawsze są rozrzuty produkcyjne icon_wink2.gif
TL081 (lub ew. TL071) jest produkowany w obudowie DIP8, numery końcówek są na schemacie.
Kondensatory C1 i C1A koniecznie tantalowe. Wszystkie rezystory 0.125W (czyli "małe")

Układ bez problemów będzie działał przy 19Hz, górnej granicy nie sprawdzałem, ale na oko będzie to kilkanaście kHz icon_wink2.gif

83.24.196.* napisał:
A jaki bedzie efekt koncowy takiego pomyslu???

Powiem tak - cenie sobie jakosc, wiec jesli wymaga to ode mnie jakies dodatkowej pracy lub malych nakladow to nie ma problemu. Z radiatorem tez nie powinien byc dymu. Moge przykleic tranzystor do chlodnicy, wiec chlodzenie byloby ok, lub faktycznie zaaplikowac ciut wiekszy radiator.

P.S.
Jesli uklad bylby oparty na tych czescia, ktore byly uzywane do tej pory to skonczylbym go w niedziele (a juz chcialbym zamknac temat, bo tylko tego mi brakuje do skonczenia WC'ta).

149.226.255.* napisał:
Oops, coś mi się z odświerzaniem zważyło blink.gif
TL081/071 będzie kosztował jakieś 5PLN lub mniej, a nowe rezystory to grosze.

EDIT: Co do przykręcenia mosfeta do chłodnicy:pomysł ok, tylko konieczna będzie izolacja - na blaszce mosfeta będzie 12V. Uważaj, żebyś zwary nie zrobił... icon_wink2.gif Są w sprzedaży gotowe przekładki izolacyjne pod TO-220 (czyli obudowa mosfeta)

R4A możesz od razu zastąpić szeregowo połączonym potenciometrem (jakimś małym, "na śrubokręt") o wartości 220K i rezystorem 100K. Wówczas będziesz miał możliwość regulacji 100K-320K.

83.24.196.* napisał:
No i dlawika tu nie ma!

19Hz to dla mnie dobra czestotliwosc. Mam jeszcze pytanie - jaka roznica w jakosci wyjscia bedzie miedzy ta wersja, a wczesniejszymi???

Postaram sie to odpalic i dac testy we wtorek.

149.226.255.* napisał:
Napięcie będzie praktycznie gładkie, liniowość prawie idealna (delikatna zależność od temp. otoczenia i napięcia na linii 12V). Ten układ defakto działa jak FanMate regulowany %PWM icon_wink2.gif Straty mocy na mosfecie to jedyna wada.

83.24.229.* napisał:
Czyli jestesmy w domu icon_smile3.gif!!!

Czy straty na mosfecie powoduja tylko jego przegrzewanie czy tez co jeszcze (tzn. pytam o wady ukladu)?

P.S.
Czy mosfet mozna troche oddalic od reszty? Chcialbym go wyprowadzić poza urządzenie, ale to oznacza, ze musze dodac kilka cm kabla.

EDIT:
P.S.2
Uprzedzajac ewntualne problemy - jak w tym ukladzie regulowac napiecie minimalne na wyjsciu? Chcialbym uniknac faktu, ze przy PWM=5% mam 6V lub wiecej.

83.24.198.* napisał:
Dzisiaj koncze uklad.
Tomazzi > jesli bedziesz mogl to prosze odpowiedz na pytania w powyzszym poscie.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.83 | SQL: 1 | Uptime: 228 days, 21:19 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl