heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Blok za 15zł


217.113.229.* napisał:
Nie będzie niestety fotek, bo nie mam dojścia do cyfrówki, a blok już jest zaklejony (niestety zaklejony - palnika też nie mam).
Miedź kupiona na wagę. Wymiary 50x50x15mm. Mniej niż 10pln.
Do tego kolanka fi12mm cena 2,50 w OBI. Do tego doszła blaszka bimetalowa - na wierzchu alu, od środka miedź - ma lepszą sztywność niż miedź.
Otwór wlotowy na środku ze spłaszczonej rurki fi12.
Kanały szerokość 7mm.
Przegródki 2mm
Grubość spodu 2mm.
Otwory wlotowe fi12.

Wygląda to tak.
user posted image

Można go wykonać na zwykłej frezarce bez żadnych problemów.
Mi gościu zrobił za darmo w jakieś 20 minut.

213.77.19.* napisał:
cóż ... kalkulacja kosztów brzmi zdecydowanie zachęcająco icon_exclaim.gif

pytanka :
- gdzie zakupiłeś miedź ? bo ja lokalne (Elbląg) mam z tym $%!?e problemy !
- blaszka bimetalowa ? ... fajne ! a skąd ? icon_wink2.gif
(tak wiem jestem tendencyjny ...)

217.113.229.* napisał:
-Miedź kupiłem w slepie icon_biggrin3.gif . Jest w Łodzi na Przybyszewskiego przy Łęczyckiej taki sklep z metalami kolorowymi METALPOL. Mają tam i płaskowniki i blache i rurki z miedzi i z aluminium.
-Kawałek tej blachy akurat majster miał w rupieciach i mi dał. Możesz sobie skleić dwie blachy i będziesz miał to samo.

213.77.19.* napisał:
aha
OK - w sumie ciekawy pomysł ... tylko czy to nie zadziała jak termometr bimetaliczny, wyginając sie .... w którąś stronę ? (co ma większą rozszerzalność cieplną : Al czy Cu ?)

217.113.229.* napisał:
Chyba miedź ma większą. Przy takich małych różnicach temperatur i stosunkowo niewielkich różnicach rozszerzalności cieplnej nie powinno to mieć wpływu. Zrobiłem przed przyklejeniem mały eksperyment. Nagrzałem tę blaszkę nad kuchnią do temp topnienia cyny (na pewno grubo ponad 240*C) i się nie wygięła (no, może minimalnie). Za to jak włożyłem ją gorącą do zimnej wody to się wygięła o jakieś 5mm.
Przy zmianach temperatur o te kilka/kilkanaście *C nawet Poxipol spokojnie utrzyma ją na miejscu bo to będą bardzo małe siły.

217.113.229.* napisał:
Może ktoś ten blok skomentować? Witchhunter powiedz "dwa słowa" icon_biggrin3.gif . Nie wiem jeszcze jak się sprawdza, bo nie mam nagrzewnicy żeby to ustrojstwo zapuścić. Ma ktoś pomysł jak zrobić coś bardziej wydajnego na zwykłej frezarce/za te pieniądze? Ten prawdopodobnie odstąpię kumplowi i chcę potem coś mocniejszego zrobić.

213.76.32.* napisał:


hehe, niech bedzie icon_wink3.gif

Pomysl jest bardzo podobny do maze1, tyle ze o jedna petla wiecej. Coz moge powiedziec, nie wiem jak bedzie z glebokoscia kanalu, ale pewnie cos ~10mm, do tego jeszcze duzo 90 stopniowych skretow tak wiec mozesz sie spodziewac calkiem sporych oporow przeplywu, jednak nie jakichs tragicznych. Blok bedzie raczej troche lepszy od mate-owych, ale jesli juz to nieznacznie.
Co do tego, jaki blok bylby lepszy za podobne pieniadze... zajrzyj sobie na http://forum./viewtopic.php?t=19272&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=... chodzi glownie o to, ze zrobienie takich kanalow jak tam raczej nie wplynie negatywnie na koszty/trudnosc frezowania a wydajnosc bedzie na pewno ciut lepsza icon_wink3.gif

UPDATE:
Chodzi o co takiego icon_rolleyes.gif
user posted image

217.113.229.* napisał:

OK. Zgoda, a teraz podzielę się z tobą wiedzą, bo akurat mam taki przedmiot "mechanika płynów" i mam z niego w tym semestrze laboratoria, ćwiczenia i wykłady, a za dwa tygodnie egzamin.
Otórz ta energia która jest tracona przy wszelkiego rodzaju zakrętach itp zużywana jest na podtrzymanie przepływu turbulentnego (przepływ laminarny to niższy stan energetyczny). Na każdym zakręcie tworzą się zawirowania (chaotyczne, bo turbulencje to nie są wiry tylko zmieniające się w czasie zaburzenia) Wiesz też pewnie, że przy przepływie turbulentnym ciepło z miedzi jest odprowadzane kilkukrotnie lepiej (nawet kiedyś o tym pisałem). Więc miej na uwadze że twierdzenie:
większe opory => gorsza wydajność
nie jest prawdziwe. Może być (np. wąskie kanaliki, lub węże), ale nie musi.
Właśnie cały pic w tym, że straty mają dwa źródła:
-tarcie cieczy o ścianki
-dysypacja energii w wirach
Te drugie lubimy icon_wink3.gif
Sorry, że Ci tłumacze jak chłopu na miedzy - nie wątpię, że to wiesz - ale na pewno są tacy co nie wiedzą.
ps. Też mi się wydaje, że blok Thorra będzie wydajniejszy.

217.113.229.* napisał:
Do tych którzy piszą do mnie na priva z prośbą o zrobienie bloczku.
Dowiem się czy ten miły pan który robił ten bloczek zgodziłby się zrobić jeszcze kilka. Jak będę wiedział, czy tak i za ile to założe topik na oślej i będzie można wtedy o czymkolwiek gadać. Jutro, najpóźniej pojutrze będę wiedział.

213.76.58.* napisał:
To jak sie dowiesz to odpowiedz na priva. Na osla nie zagladam, przynajmniej ja za czesto.

Pozdrawiam

217.113.229.* napisał:
Ok Crasher i inni. Nie ma problemu.
-------------------------------------------------

A to jeszcze inny blok który można zrobić na zwykłej frezarce i myślę, że w ogóle jeden z lepszych jakie da się na niej zrobić.

user posted image

Wlot u góry na środku. Dwa wyloty też skierowane do góry na końcu kanałów. Wysokość 10mm. Spód 2mm. Szerokość kanału 7 mm.

62.87.243.* napisał:
Ja zlorzylem blok za ok 7zł... icon_biggrin3.gif
Hiehiehie.....
Co prawda jest z alu ale to tylko na prubę.

195.245.213.* napisał:
Twój bloczek ma jedną niezaprzeczalną zaletę. JEST Z JEDNORODNEGO MATERIŁU icon_exclaim.gif
Co do dynamiki płynów to się nie czepiam bo ja muzyk jestem i za wiele na ten temat nie wiem icon_rolleyes.gif
Podoba mi się projekt twojego drugiego bloku icon_cool3.gif
Wlot na środku, i dwa wyloty w rogach

Ja na rozklekotanej frezarce (wrzeciono latało jak diabli) wykonałem taki bloczek
user posted image
Niestety miedź, która użyłem była strasznie zmęczona (popękana) i blok cieknie. icon_sad2.gif icon_cry.gif icon_evil.gif

213.76.32.* napisał:


Masz oczywiscie racje, co do tego, ze jestem powyzszego swiadomy tez icon_smile3.gif Twierdze jedno, im wieksze opory przeplywu tym mniejszy przeplyw. Z tego zas wynika, ze w pewnym momencie przeplyw moze byc tak niski, ze mimo jego znacznej turbulencji blok bedzie mniej wydajny niz w przypadku, gdyby przeplyw byl duzo wiekszy a malo turbulentny. Niestety jesli idzie o projektowanie blokow to trzeba troche poeksperymentowac. Widzisz, twoja pierwsza propozycja owszem zaklada bardzo turbulentny przeplyw, ale problem w tym, ze jest ona taki we wzglednie kazdym kawalku kanalu, a to juz sa straty. Turbulencje jak slusznie twierdzisz wynikaja takze z oporow przeplywu. Stymze przeplyw turbulentny jest istotny tylko tam, gdzie nastepuje wymiana ciepla miedzy miedzia a woda. Tak wiec kluczowa jest przestrzen nad rdzeniem, i tam przeplyw powinien byc mozliwie najbardziej turbulentny, ale jesli idzie o reszte blokow to jedyne do czego sie przyczynia to zmniejszenie przeplywu, a wiec i pogorszenia wydajnosci. Dlatego turbulencja tak, ale tam gdzie jest potrzebna icon_smile3.gif

Twoja 2 propozycja jest juz lepsza, gdyz kluczowy obszar nad rdzeniem dostaje szybki turbulentny przeplyw, a blok jest o polowe mniej restrykcyjny dzieki zastosowaniu 2 kanalow wylotowych (chyba, ze zle dedykuje ze schematu icon_wink3.gif ) I zgadzam sie, jest to chyba jeden z najbardziej wydajnych konstrukci wykonywalnych w omawianym przedziale cenowym przy udziale zwyklej frezarki icon_twisted.gif

213.76.76.* napisał:


Witchhunter kontynuuj wywód icon_smile3.gif
Co proponujesz za wymiary ?!?

80.50.146.* napisał:
Nie ma co w zasadzie kontynuowac... zadaj pytanie, sprobuje odpowiedziec icon_wink3.gif

Co do wymiarow, to tyle o ile chodzi o szer x dlugosc to chyba 50x50 bedzie najodpowiedniejsze, zreszta nie maja one wiekszego znaczenia icon_smile3.gif To juz w twojej kwestii niejako lezy, zeby tak je dobrac, aby kanaly byly nie za male w przekroju poprzecznym. Dlatego wysokosc samego kanalu dalbym 10-13mm. 6mm To troche malo, moznaby dac wieksze zeby zmniejszy opory. Jako, ze wlot bylby nad jadrem kwestie turbulencji przeplywu tam mielibysmy niejako z glowy, ale moznaby pomyslec o jakichs turbulizatorach nad rdzeniem. Z tego co rozumiem kanal bedzie mial plaskie dno, moznaby wyfrezowan na spodzie kanalu dodatkowy pasek gleboki na powiedzmy 1mm przechodzacy serpentyna przez czesc kanalu (cos a'la maze3)...

Jesli idzie o rozwiazania tansze w produkcji warto obejrzechttp://dtekcustoms.safeshopper.com/18/125.htm?956, ktory to jest jednym z lepszych blokow w tej chwili i lepszym tez od maze3

213.76.76.* napisał:

No tu jest sprawa do zrobienia. Moj dobry koles ma firme jubilerska i cala mase roznych dżingli do obrabiania wiec mozna by cos tam na spodzie wyfrezowac. Pytanie czy tylko na podstawie wlotu i co dokladnie - spirale ?!?

217.113.229.* napisał:

Witchhunter
Co ty tak z tymi oporami?
Kanał 12X10mm ma przekrój większy od większości używanych przez ludzi węży. To doprowadzi do tego że woda będzie płynęła wolniej w bloku niż w wężu. Poza tym co z tego że będziesz miał mały opór na bloku skoro 10 cm węża będzie miało większy. To przecież w ogóle nie o to chodzi icon_exclaim.gif Ciecz w bloku musi płynąć odpowiednio szybko żeby liczba Reynoldsa przekroczyła wartość krytyczną i ciecz płynęła burzliwie. Można to osiągnąć przez zmniejszenie przekroju poprzecznego kanału. Co z tego że woda będzie sobie gracko płynąć szerokim kanalikem. Próbowałeś przytykać lekko wąż od pompki? Ja mam aqua szut 600l/h i nie boje się, że pompka będzie za słaba. Gdyby zrobić przekrój przez kanał 5x5mm to zgoda - byłby za mały. Ale 12x6 to moim zdaniem w sam raz, a już na pewno nie za mało.

80.50.146.* napisał:

Znowu, wszystko fajnie tylko po co woda ma tak szybko plynac przez caly blok. Znacznie lepszym rozwiazaniem byloby zrobienie czegos w rodzaju "sprezacza" na wlocie. Czyli np przekroj poprzeczny nie wygladalby nie tak: O, tylko 0. Wowczas krytyczny obszar nad rdzeniem bedzie mial szybko plynaca sprezona silnie sturbulizowana wode, a cala reszta bloku bioraca znikomy udzial w wymianie ciepla nie bedzie ograniczala przeplywu. Tak wiec blok powinien stawiac opor porownywalny z wezem, co dla weza 12mmID jest wlasnie kanal ~12x10mm. Oczywiscie, mozna zrobic jak proponujesz, mniejsze kanaly, ale w ten sposob znowu dodajesz opory tam, gdzie nie sa one wogole potrzebne icon_wink3.gif
Ja niestety jestem pieprznietym perfekcjonista, i dla mnie liczy sie kazdy 1 l/h icon_twisted.gif

213.76.76.* napisał:

Czyli jak sobie zrobie kanal wlotowy z pasowanej rurki fi12 i koncowke pirdolne mlotkiem w takie jajo to bedzie cool ?

217.113.229.* napisał:

No właśnie chyba nie czytasz uważnie tego co napisałem. Chcemy mieć turbulencje. I nie zgodze się że obszar bloku poza jądrem nie ma znaczenia. MA bo ciepło w miedzi rozchodzi się błyskawicznie i nie odbierzesz całego ciepła na dwóch centymetrach kwadratowych. Gdyby tak było to bloki byłyby ćwierć tego co są.
Update:
Z tą rurką masz oczywiście rację. Sam tak właśnie blok zrobiłem.

80.50.146.* napisał:

icon_lol.gif jesli tylko zdolasz taka koncowke do bloku szczelnie przyczepic to tak, mozna to i tak zrobic icon_lol.gif
Mozna tez je zaslepic i zrobic kilka malych dziurek (cos jak glowica prysznicowa), pomyslow mnostwo.

80.50.146.* napisał:


Gdyby moc idealnie wykonac blok, nie martwic sie o podlaczenie weze, opory przeplywu itd do ultra-wydajny blok nie musialby miec wymiarow wiekszych niz 20x20mm. Tylko, ze:
1. jest to niewykonalne
2. proby sa niesamowicie kosztowne

Tak wiec sa 2 szkoly
1. Rozwiazania tansze, gdzie cieplo rozchodzi sie po wiekszej przestrzeni, dzieki czemu jest latwiej odbieralne, ale pamietac nalezy, ze kazdy, nawet najlepszy przewodnik cieplny stawia takze pewien opor. Ten opor powoduje zwiekszona temp na procesorze
2. Rozwiazanie duzo bardziej kosztowne, ktore zaklada uzycia mozliwie najlepszej technologii obrubki miedzi jaka jest dostepna, aby tak skonstruowac kluczowy obszar nad rdzeniem, zeby maxymalnie szybko odebrac z niego cieplo.

Jest to rozwiazanie oczywiscie lepsze od poprzedniego, i wlasnie o dazenie do tego mi chodzi w moich rozwazaniach. Oczywiscie, mam caly czas na uwadze aspekt kosztow... i przyznaje sie, troche o nim zapominam.
Cieplo owszem, moze i rozchodzi sie szybko, ale przy dnie bloku grubosci np. 1mm uplynie troche czasu zanim sie ono po calym bloku rozejdzie. Oczywiscie mowie o sytuacji, gdzie nie ma przeplywu.

Wiec owszem, chcemy miec turublencje, czytam bardzo uwaznie, ale nie chcemy jej wszedzie, bo nie jest ona nam wszedzie potrzebna.

213.76.76.* napisał:
W nawiazaniu do turbulencji.
Wlot chce zrobic z rurki z miedzi twardej 12/10mm.
Koncowka przecieta w trzech miejscach na 4 mm glebokosci i na cieplo odgiac to do zrodka pod katem powiedzmy 45 stopni.
user posted image

Da to cos ?!?

217.113.229.* napisał:
No wiec niestety nie będzie robione więcej bloczków bo gościu, frezował i lutował to nie dwadzieścia minut a ponad trzy godziny. To informacja z pierwszej ręki. Sorry za wprowadzenie wszystkich w błąd. Koszt byłby za wysoki - praca jest droga.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.43 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 10:50 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl