heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Szlif Arctic Cooling Freezer 64 Pro


83.7.27.* napisał:
Witam.
Mam pytanie do bardziej doświadczonych:
Zamówiłem właśnie AC Freezera 64 PRO i mam zamiar zamontować go na swoim Athlonie 64 3500+ (Manchester). Do tej pory przy wszystkich swoich kolejnych kompach używałem wyłącznie BOX-owych coolerów więc moje doświadczenie w stosowaniu czegoś lepszego jest praktycznie zerowe.
Ale do rzeczy:
Wyczytałem w sieci że na podstawie radiatora w tym coolerze znajduje sie preaplikowana pasta termoprzewodząca która niestety jest ponoć marnej jakości. Mam zamiar zastosowac zamiast niej Arctic Silver 5 tyle że nie wiem jak mam usunąć tą starą ( słyszałem że są do tego jakies specjalne specyfiki).
Poza tym podobno zaleca sie przeszlifowanie papierem wodnym tejże podstawy w celu uzyskania "lusterka" - ponieważ tu i w tym względzie nie jest ponoć najlepiej. Tylko że - no własnie - jak dokładnie to zrobić? Czy ktoś mógłby mi pomóc? Na pewno robiliście już takie rzeczy - prosze więc o wyrozumiałość i pomoc.
Z góry dziękuję.


81.190.173.* napisał:
cya

81.168.131.* napisał:
była juz o tym mowa: paste dobierasz w zależności od polerowanego materiału, i rezultatu jaki chcesz uzyskać (gładkie "lustro", czy tylko wyrównanie powierzchni)

Ścierna 220 - przykładowe zastosowanie: metale kolorowe , stal nierdzewna , plexi , acryl

Zielona 600 ( Uniwersalna ) - przykładowe zastosowanie : metale kolorowe , tombak , mosiądz , srebro , stal , stopy metali kolorowych. Skład: mieszanina fizyczna tlenku chromowego w lepiszczu tłuszczowym.

Czerwona 600 - przykładowe zastosowanie: złoto , metale kolorowe , znal , stopy metali kolorowych. Skład: mieszanina fizyczna tlenków żelazowo – żelazawych w lepiszczu tłuszczowym.

Biała LUX 800 - przykładowe zastosowanie: srebro , iryd , alu , stopy alu , bursztyn , kość , tworzywa sztuczne , acryl , plexi. Skład: mieszanina fizyczna tlenku glinu w lepiszczu tłuszczowym.

Niebieska 800 - przykładowe zastosowanie: srebro , kość , bursztyn , stal , granit , marmur.
Skład : mieszanina fizyczna krzemianu sodowego , tlenku glinu w lepiszczu tłuszczowym.

Siwa HIT 1000 - przykładowe zastosowanie: stal nierdzewna , kwasoodporna , narzędziowa , chrom , nikiel , mosiądz.

Różowa 1200 - przykładowe zastosowanie: stal nierdzewna kwasoodporna narzędziowa , chrom , nikiel , mosiądz. Skład : mieszanina tlenków żelazowego , glinu , cyrkonu w lepiszczu tłuszczowym.

opis wziąłem z
http://www.allegro.pl/item87568976__pasta_polerska_200g.html aukcji

83.7.2.* napisał:
Koledzy mili - bo lekko odbiegamy od tematu i to juz w pierwszysch odpowiedziach icon_wink3.gif
To jak? - czy ktoś szlifował AC FREEZER 64 PRO ???

81.168.131.* napisał:
nie szlifowałem tego modelu jeszcze ale zasada jest taka sama dla wszystkich radiatorów. paste którą bedziesz miał na freezerze usuń tak jak mówił macron. Przemyj podstawe alkoholem, i bierz sie za szlifowanie. Zacznij od papieru o ziarnistości 500 lub 1000 a nastepnie 2000 - drobniejszego nie dostaniesz. Jeżeli jednak podstawa będzie w miare przyzwoita to możesz sobie darować pierwsze dwa papiery i przejść od razu do tego najdrobniejszego. Potem polerujesz miękką szmatką z odpowiednią pasta polerską (podstawa jest miedziana wiec wybierz coś do metali kolorowych)
Od siebie moge jeszcze polecić zebyś szlifował i polerował przy uzyciu wiertarki, tylko ważne zeby miała zmienna prędkośc obrotową (np. wiertarki akumulatorowe)

195.136.126.* napisał:
Jeśli nie masz doświadczenia to nie polecam ci w ogóle szlifować. Dużej różnicy wydajności nie ma a roboty dużo.

81.168.131.* napisał:
iam ma racje, niewielki z tego pozytek. Jeżeli sie jednak podejmiesz szlifowania to radze sobie na próbe najpierw dowolny kawałek metalu wypolerować, zebyś nabrał jakiegoś doświadczenia. Ja sie uczyłem na boxowym radiatorze od celerona, a dopiero potem szlifowałem radiator którego uzywam obecnie (thermalright xp-120)

83.7.34.* napisał:
Tak po prawdzie to jeszcze nie widziałem jak wygląda podstawa w tym coolerze (dziś dopiero kupiłem go na allegro) - ale już w kilku innych miejscach czytałem o potrzebie usunięcia "fabrycznej" pasty(bo podobno to straszny badziew) i zaleceniu przeszlifowania (ponoć spadek temp o ?5-6? st) - i stąd własnie moje pytania. Dziękuję Waszmościom icon_wink3.gif
Temat ciągle otwarty ! icon_smile3.gif

A co myślicie o tym specyfiku Arctic Silver Clean - to zdaje sie jest własnie do przemywania podstawy? Chyba? unsure.gif

81.168.131.* napisał:
fabryczna paste usuń koniecznie, i przesmaruj czym porządnym i sprawdzonym (arctic silver 5, albo ceramikiem jak nie masz za duzo kasy) Spadek 5-6*C po przeszlifowaniu to kompletna bzdura, jak zyskasz 2*C to będzie dobrze. A co do tego specyfiku do usuwania past... znam lepszy - alkohol etylowy, potocznie spirytus. Kupisz 100ml za niecałe 10zł, 90ml wypijesz, pozostałą częścią wypucujesz podstawe i po kłopocie. Przyjemne z pożytecznym zarazem icon_smile3.gif

81.190.173.* napisał:
cya

81.219.231.* napisał:
Racja alkochol etylowy spokojnie da rade, mozesz uzywac zmywacza do paznokci, Ja ostanio nie miałem czym zmyć pasty z grafy a ten zmywacz pieknie wszystko rozpuscił. Wiec tyle co do zmywania pasty a co do szlifowania zastanów sie czy jest ci to potrzebne.

81.168.131.* napisał:
a tam zmywacz, tego nie wypijesz co najwyżej możesz sie sztachnąc. Spiryt rządzi icon_razz.gif

81.190.170.* napisał:
Spirytus 100ml 10zł? Kup denaturat(tylko nie pij bo jagodzianka szkodzi icon_wink3.gif ). A ze szlifowaniem to mozesz se dać siana- próżny trud(2* w normalnej eksploatacji raczej nie zbawią icon_wink3.gif ) Kup jakąś porządną termoprzewodzącą(AS5 lub ACeramique) a napewno zbijesz *C lepiej niż szlifem(ja się szykuje do wymienienia tego zaschniętego [ciach!]a na coś lepszego bo to co nałożyli jest skandaliczne(mam jeszcze tubke po tym co dodali do silencera ale jej jest i tak i tak za mało...)
Pozdrówka

83.7.35.* napisał:
Oczywiście chodziło mi o to że te 5-6 stopni można zbić poprzez wywalenie fabrycznej i zastosowanie lepszej pasty termoprzewodzacej a nie przez sam szlif ( sorry- rzeczywiście -->troche niefortunie skleciłem tamto zdanie - wybaczcie laugh.gif )
No nic - tak czy tak spróbuję "pobawić się" w szlifowanie - może uda mi się niczego nie sp./#*$#..ć. Trzymajcie kciuki icon_wink3.gif

81.168.131.* napisał:
jak juz skonczysz, a masz dostęp do aparatu cyfrowego to wrzuć pare fotek z efektami polerowania. Pozdrawiam

83.7.37.* napisał:
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jakiej pasty polerskiej mam użyć w ostatniej fazie szlifowania? Wiem już od Was, że ma być to pasta do miedzi (lub metali kolorowych) - ale może jakaś konkretna nazwa? Chodziłem dziś od sklepu do sklepu - wszystko na próżno - niczego nie znalazłem icon_sad3.gif

81.168.131.* napisał:
Zielona 600 ( Uniwersalna ) ta będzie dobra http://www.allegro.pl/item87568976__pasta_polerska_200g.html

83.7.4.* napisał:
O ja durny... blink.gif --> no jasne że na Allegro icon_biggrin3.gif Hahahah - sklepy laugh.gif laugh.gif laugh.gif

83.7.14.* napisał:
Powiem tak - szlifowaliśmy razem z qmplem - obaj mamy identyczna konfiguracje i obudowę - obaj dalismy taką - a nawet tą sama (z tej samej tubki) pastę Arctic Silver 5 - i u mnie na procku temp jest w spoczynku 40 st a u qmpla 30 - nie wiem już o co tu biega i nic nie rozumiem blink.gif

Powiem tak - szlifowaliśmy razem z qmplem - obaj mamy identyczna konfiguracje i obudowę - obaj dalismy taką - a nawet tą sama (z tej samej tubki) pastę Arctic Silver 5 - i u mnie na procku temp jest w spoczynku 40 st a u qmpla 30 - nie wiem już o co tu biega i nic nie rozumiem blink.gif

88.156.9.* napisał:
Proc procowi nie rowny. Nawet w obrebie jednej seri sa wahania. Twoj przypadek jest kolejnym dowodem tej tezy. Nic nie poradzisz icon_sad2.gif

83.11.150.* napisał:
Co do polerowania!
Ja zawsze poleruje papierem ok 100, a na końcu używam preparatu do polerowania stali szlachetnych marki kiwi!!
Każda pasta polerska się do tego umywa!!
Przetrzesz parę razy i już masz lustereczko!
REWELKA
minusik to cena, chociaż nie wiem jak się ma do cen past polerskich
Ja poleruję tym wszystko aluminium, plastik(obudowę w telefonie),miedż i mosiądz!
naprawdę polecam!

83.28.244.* napisał:

Proc procowi nie rowny. Nawet w obrebie jednej seri sa wahania. Twoj przypadek jest kolejnym dowodem tej tezy. Nic nie poradzisz icon_sad2.gif



laugh.gif Poradzi wystarczy zdjąć czapeczkę z procka, różnice temperatur są właśnie z stąd ze jedna czapeczka lepiej przywiera do rdzenia lub gorzej,tam tez jest pasta.


Oryginalna pasta jest bardzo dobra MX-1 Thermal Compoundi nie radzę jej ścierać lepszej nie kupisz pełne włąsciwosci cieplne osiaga po 3 dniach wygrzania.
Co do polerowania tez odradzam wynik lepszy o 2-1 stopnie,nie warto tracic gwarancji no
i jak będziesz chciał pogolić na allegro to tez nie bardzo.


Mam pytanie z innej serii:
Jak wiadomo optymalne mocowanie dla tego wiatraka było by taki żeby dmuchał w stronę zasilacza czyli mocowanie jak na DFI
http://img.ktr.pl/p/pldfilputnf4slid/db.jpg co w przypadku jak mocowanie wygląda jak tu:
http://www.proline.pl/picturesbig/plyty_glowne-gigabyte_ga_k8nsc_939_nvidia_nforce3_ultra.jpg wiatrak wieje na tylną ściankę lipa.
Czy ktoś może experymentował z zapięciem da się cos zmienić????


83.14.146.* napisał:

Od siebie moge jeszcze polecić zebyś szlifował i polerował przy uzyciu wiertarki, tylko ważne zeby miała zmienna prędkośc obrotową (np. wiertarki akumulatorowe)

Jak ty chcesz równo szlifować za pomocą wiertarki ? Jakim narzędziem ?Bo chyba nie tymi kółkami z papierem ściernym?
Jednym ruchem można zrobić krzywdę radiatorowi.
No chyba ,że przysłowiowe lustro z papierem ściernym w jakiś sposób do niej przymocujesz,a radiator będziesz tylko przytrzymywał żeby się nie kręcił na tym cudeńku.A nawet to z tym radiatorem nie pomoże.

yogurt1 posłuchaj lepiej rady z postu wyżej i nie kombinuj,bo będziesz musiał kupić drugi;albo udać się do kogoś kto się na tym zna- jeżeli będzie jeszcze do odratowania.

83.28.195.* napisał:
Właśnie był listonosz widzę ze jest możliwość regulacji zapinki i frezera można obracać o 90 stopni, pytanie zasadnicze?
Jak lepiej go przymocować żeby wiał w stronę zasilacza czy tylnej ścianki obudowy,
może ktoś experymentował, jakie różnice w temperaturze??
Chętnie bym poeksperymentował sam,ale pasta na podstawce jest tak pięknie posmarowana ze szkoda mi ruszać. icon_smile3.gif


217.117.130.* napisał:

Właśnie był listonosz widzę ze jest możliwość regulacji zapinki i frezera można obracać o 90 stopni, pytanie zasadnicze?
Jak lepiej go przymocować żeby wiał w stronę zasilacza czy tylnej ścianki obudowy,
może ktoś experymentował, jakie różnice w temperaturze??
Chętnie bym poeksperymentował sam,ale pasta na podstawce jest tak pięknie posmarowana ze szkoda mi ruszać. icon_smile3.gif




To zalezy.Jesli posiadasz wiatrak wydmuchujacy z tylu obudowy to proponuje zwrucic cooler freezera na tył obudowy gdzie wiatrak bedzie wyciagał ciepłe powietrze z freezera.

Jesli posiadasz jakas lepsza paste niz mx-1 ktory jest standardowo na freezerze to mozesz ja zmienic.Jedni mowia ze poinno sie zmienic inny ze nie ma takiej potzreby.mx-1 jest w zasadzie dobra pasta ale jesli posiadasz cos lepszego to zmieniaj.

83.28.192.* napisał:
Już zainstalowany, tak jak zaleca producent, czyli na tył budy(wiatrak wyciągający mam)
Paste zostawiam org. w spoczynku 31-32 w stresie 45-46 wiatrak na radiatorze chodzi na 1400 obrotów błoga cisza i niskie temperatury, więc jestem zadowolony, bardzo dobry zakup. Tylko HDD lipa, od obudowy jest odizolowany a mimo wszystko słychać,delikatnie więc dam sobie chyba spokój.
Tak myślę, żeby w pełni wykorzystać rozwiązania typu Heat-Pipe komputer musiałby leżeć na boku jednym słowy rurki musiałby być w pionie, chyba że się mylę???


83.6.234.* napisał:

Tak myślę, żeby w pełni wykorzystać rozwiązania typu Heat-Pipe komputer musiałby leżeć na boku jednym słowy rurki musiałby być w pionie, chyba że się mylę???

Nie. Producent wyraźnie mówi, że rurki mogą (a może nawet powinny, nie pamiętam) leżeć poziomo (czyli standardowa obudowa Tower). Ciecz w nich nie kursuje dzięki grawitacji a kapilarom w rurkach.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 5.33 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 10:47 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl