heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 2 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Wykonac B.dobry Cooler - Mały Majsterkowicz


213.238.84.* napisał:
Chciałbym zrobic bardzo dobry cooler - (nie piszcie nie ma sensu, kupisz taniej) piszac b.dobry mysle o najlepszym mozliwym oddawaniu ciepła.
Zgromadziłem sobie materiały czyli miedz i alu ! Zrobiłem sobie projekt coolerka oto on : User posted image

lecz zastanawiam sie czy to wypali, nie chodzi o wykonanie tylko o przewodnictwo cieplne jak zrobic (zaprojektowac) by oddawanie ciepła było najlepsze, najwieksze ! blink.gif
Nie chciał bym powielac projektow takich firm zalman czy pentagram - mowie o wygladzie,
chciałbym cos innego, moze uda nam sie zbudowac cos innowacyjnego ?? kto wie
Piszcie co myslicie, jak wy byscie takie cos zbudowali.

81.168.250.* napisał:
Sorry ale jakos jak patrze na ten rysunek to przychodzi mi na mysl pociety TT Sonic tower. ?Co przewodnictwa cieplnego - mysle ze projekt ok, zalezy tylko czy chcesz by to bylo chlodzonko posywne czy aktywne. moze finy radiatora moglbys tak pokarbowac jak to jest w pentagramach - to zwiekszylo by ich powierzchnie nieco (dluzsze blaszki powyginane tak by mialy pierwotny wymiar).

217.153.221.* napisał:

Nie podobają mi sie te rurki odchodzące do "wież" i ich mocowanie w bloku. Jeśli bedą one wykonane tylko z miedzi, a nie z rurek wypełnionych np eterem to będzie to wąskie gardło całego systemu. Jeśli cooler miałby być wykonany tylko z miedzi to blisko procesora powinno być duzo materiału, niestety na Twoim projekcie jest duzo wolnego miejsca.
Wg mnie lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie wałka (lub stożka) z miedzi przymocowanego do procesora i finy umieszczone po jego obwodzie. Schematycznie tak:


[attachmentid=4488]

80.55.116.* napisał:
Podjołeś sie poważnego wyzwania, wykonac cooler to nie taka prosta rzecz dry.gif same materiały to nie wszytsko, liczy sie wykonanie i konstrukcja coolera icon_razz2.gif

213.238.81.* napisał:
Mam do dyspozycji tak :

* miedz -- Rurki od 5 mm do 10mm, blaszki w okrągłym kształcie 26mm srednicy około 500 sztuk, dwa kwadraty 40x40x7 mm
*alu -- rurki od 0,6mm do 10mm, prostokat 140x45x5 mm

melonowy - wyglada jak sonic tower, ale wczesniej niewidziałem tej produkcji, ale rzeczywiscie tylko tamten jest z całosci no i blaszki sa z aluminium

artmik - chcesz mi powiedziec ze w srodku rurek np arctic freezera jest eter ? a nie powietrze ?

81.219.217.* napisał:
Na pewno jest tam coś innego niż tylko powietrze icon_smile3.gif

217.153.221.* napisał:
Powietrze jest beznadziejnym przewodnikiem ciepła. Najwięcej ciepła pobierane jest przez ciecz przy przechodzeniu w stan gazowy (tzw ciepło parowania) Eter (eter etylowy)ma niską temperatuurę wrzenia (ok 37 C) i wysokie ciepło parowania, więc wydaje sie być idealnym środkiem do zastosowania w rurkach. Odparowyje przy procesorze pobierając w trakcie parowania dużą ilość ciepła, następnie skrapla się w innej częsci oddając to ciepło do otoczenia. Eter pobiera dużą ilość ciepła z otoczenia w trakcie parowania, po wylaniu np na rękę, w miejscu gdzie wylany był eter, robi sie momentalnie zimna, co w ekstremalnym przypadku może grozić odmrożeniem. Jednak jego zastosowanie wymuszałoby zastosowanie strumienia chłodzącego poniżej 37C, aby znowu sie skroplił.
Inną łatwo dostepną nadającą się cieczą jest aceton, który wydaje sie być o tyle lepszy od eteru ponieważ temp wrzenia wynosi ok 56 C więc łatwo go skroplić, a pobiera przy parowaniu ok 50% ciepła więcej niż eter - (jednak ze wzgledu na wyższą temperaturę wrzenia ne spowoduje odmrożenia ręki icon_wink2.gif, ). Wyzsz temperatutra wrzenia pozwala tez na łatwiejsze skroplenie go w częsci chłodzacej.

Dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie mieszaniny tych dwóch cieczy, przy niższych temperaturach głównym czynnikiem chłodzącym byłby eter i utrzymywałby temperature ok 40 C, przy wyższych temp aceton, którego zadaniem byłoby utrzymywanie temperatury w ok 56C.
Teoretycznie to tak wygląda, natomiast nie mam pojęcia jaka ciecz jest zastosowana w heatpipeach, byc może spirytus lub woda pod zmiejszonym ciśnieniem - obniżenie cisnienia powoduje wrzenie cieczy w niższych temperaturach.

Uff. ale sie rozpisałem....

87.207.147.* napisał:
zdecydowanie nie ma w nich powietrza icon_razz.gif http://www.overclockers.com/articles342/ http://www.heatsink-guide.com/content.php?content=heatpipes.shtml

nie wiem czy da się kupić heatpipy ;] http://www.thermacore.com/default.asp

jesli chcesz się ograniczać do materiałów które juz masz tj rurek z miedzi okągłych blaszek i tych plytek z miedzi -> nie da rady z tego zmontować nic o wydajności choćby zblizonej do whisperrocka czy arctica silenta64, nie mówiąc już o freezarce ;]

jak chcesz się pobawić -> na pewno wydajne by było coś a'la jeż. nie finy a kolce wtopione dosyć głęboko w dużą 'połówkę kuli'. z tym że wykonanie tego łatwe by nie było i napewno nie wystarczyło by ci to co już masz

213.238.93.* napisał:
Powietrze w rurkach miedzianych przy otwartym obiegu, mysle bedzie dobre, przy zamknietym raczej juz bedzie miało gorsze osiagi bo "air" jest izolatorem.

Czyli juz mamy jakies konkrety: trzeba pomyslec o stworzeniu heatpipe-ów - mysle ze moze sie udac, konkludujac im dłuzsze wtedy rurki tym wieksza powierzchnia na parowanie a co za tym idzie oddawanie ciepła ?
Coraz bardziej skłaniam sie do: "rurki wygietej spiralnie i na niej umieszczone płytki miedzianew odstepach 1-2mm" co myslicie ?

Zastanawia mnie jeszcze czy łaczac heatpipy uzyc spawu "do powierzchni" czy raczej moze zatopienia w podstawie ?

Wróćmy jeszez do tych cieczy: artmik proponujesz aceton i eter, jakie sbubstancje ciekłe daja cechy które opisałes (moze cos z mniej dostepnych) ale beda lepiej odparowywac i wrzec w nizszej temp ? (moze cos mniej wybuchowego niz eter dietylowy ? cool.gif moze włąśnie jak napisały Forest - Amoniak ?

Dzieki za zainteresowanie tematem - jako overclocker trzeba znac podstawy, moze innym tez przyblizy to podstawowe działnia przy odprowadzaniu ciepła. rolleyes.gif

217.153.221.* napisał:
Jeśli nie będziemy obniżali ciśnienia w rurkach (co w warunkach amatorskich nie jest łatwe do wykonania) to temperatura wrzenia cieczy powinna być poniżej 100C. temperatura procesora bedzie się raczej utrzymywała w okolicach temperatury wrzenia czynnika chłodzącego lub kilka stopni powyżej.

czterochlorek węgla (tzw tetra) ma temp ok 76C i (małe ciepło parowania) i duża temwrzenia raczej dysfalifikują ten rozpuszczalnik.


Raczej przychodzą mi na myśl tylko palne rozpyusczalniki, tak sie zastanawiałem i własciwie powinny to być ciecze o temp wrzenia ok 50C więc albo palne ciecze albo bardzo trujące (tych nie polecam) np cyjanowodór icon_biggrin3.gif

może metanol? temp wrzenia ok 65C i duże ciepło parowania, ale też palny, zresztą nie ma zbytniego niebezpieczeństwa, przecież rurki powinny być szczelnie zamknięte, aby ciecz nie uciekała. Np rurke można zalutowac zanużając wna czas lutowania rurkę napełnioną rozpuszczalnikiem w mieszninie lodu (sniegu) i soli kuchennej - uzyskamy wtedy temp dużo poniżej -10C, więc nie ma niebezpieczeństwa parowania przy lutowaniu.

Praktycznie i tak trzebaby było dobrac odpowiedni zwiazek, który spełniałby dobrze swoje zadanie. jednak na chwile obecną bardzo dobry wydaję się być aceton.
Woda była by dobra, niestety trzeba by było obniżyc ciśnienie w rurkach, a jest to problem, aby po obnizeniu ciśnienia zamknąć ja szczelnie, tak aby woda parowała w temp np 50C.

195.225.68.* napisał:
wlasnie - ciekawe dlaczego nie sprzedają heat pipe ów icon_smile3.gif
trzba by kupić jakiś tani coolerek i wyrwać z niego te rurki icon_razz.gif
np - poniszczonego AC frezzera icon_biggrin3.gif


83.5.111.* napisał:
Chemik89 - no comment

Artmik - czyli najlepszy rozwiazaniem były by: Azot (-195,8*C) lub Amoniak (-33*C) temp wrzenia ?

217.153.221.* napisał:
Teoretycznie tak, ale zauważ że byłby problem w późniejszym skropleniu w/w gazów. Możnaby zastosować dostępne ciekłe gazy, ale wydaje mi sie, że główną zasada tej technologii jest wykorzystywanie środka chłodniczego w obiegu zamkniętym bez dodatkowych sprężarek stosowanych do ponownego skroplenia czynnika chłodzącego.

Znalazłem cos takiego:
http://www.overclockers.com/tips1215/

Czyli mniej więcej to co miałem na myśli - trzeba by popróbowac z grubszymi rurkami doprowadzającymi pary eteru/acetonu do chłodnicy, bo przy małych średnicach moze być wąskim gardłem. Nie chce mi sie tego liczyć , bo jest to możliwe go policzenia znając temperatury pracy procesora.

83.5.111.* napisał:
Rozumiem, dla mnie najlepiej jakby była to woda ale wytworzenie "próźni" - zmniejszonego cisnienia w warunkach domowych bedzie bardzo trudne o tyle ze wyssac powietrze jeszcze by sie dało ale potem zamkniecie naczynia było by juz bardzo trudne.

A jak to jest np z rozpuszczeniem amoniaku w wodzie ?


217.153.221.* napisał:
Wydaje sie, że temp wrzenia rozworu 20% to ok 50C i maleje ze wzrostem stęzenia, ale pewny nie jest i proszę sie tym nie kierować. Trzeba by było sprawdzić w tablicach chemicznych/fizycznych . Niestety nie mam ich w tej chwili pod ręką.

195.225.68.* napisał:
można jeszcze nalać rtęci do środka icon_lol.gif nie bedzie to heat pipe ale zawsze gwarancja znakomitego przewodnictwa temperatury icon_smile3.gif
(*
co do wytworzenia prużnie i zalutowania tego potem to nie jest to wcale takie trudne icon_smile3.gif
mamy rurke zamkniętą juz z jednj strony , nawiercamy lekko żeby był wiekszy otwór na jakieś 0,5cm ,nalewamy nasz "Tajemniczy KOKTAJL ":P
no i teraz troche problematycznie hym icon_smile3.gif
wkładamy do rurki od kompresora (lub tego czym mamy zamiar odessać powietrze icon_smile3.gif
jakiś korek ... coś takiego icon_razz.gif np. z jakiejś gumy wmiare twardej
odsysamy powietrze - musimy zabezpieczyć jakos korek żeby nie uciekł do góry za bardzo i nie zatkał nam rurki icon_smile3.gif
jak już zrobimy zadowalajacą nas prużnie zprowadzamy korek na dół - zatrzyma sie i mamy uszczelniony układ icon_razz.gif
zalutowujemy i zgłowy
jeszcze lepszym sposobem byłoby tam ograzu po wlaniu specyfiku wlutować wentyl np.od dentki wtedy nie byłoby problemu icon_smile3.gif
zalutował na końcu i LUX icon_smile3.gif
*)

*to tylko teoria icon_razz.gif

http://img321.imageshack.us/my.php?image=12mt.jpg

217.153.221.* napisał:
Zamiast rtęci juz lepiej zrobić z pełnej miedzi:

Przewodność cieplna miedzi: 401 W/(m*K)
Przewodność cieplnartęci : 8,34 W/(m*K)

213.238.93.* napisał:
Nie nie, rtęć i pełna miedz czyli zamiast rurek pręty odpadaja.
Najlepszym roztworem według mnie był by : woda destylowana + amoniak tylko jeszcze nie wiem jak obliczyc procentowy roztwór by np: zamkniety w 10 cm rurce miedzianej o średnicy 8mm i temperaturze procesora od 37 - 45*C oddawał takie ciepło jak bedzie nam potrzebne.
Zakładajac hipotetycznie ze uzyskamy temperature wrzenia roztworu w okolicach 30 i temp proca 45*C to heatpipe musi nam oddac 15*C dobrze rozumuje ? Jak obliczyc właściwosci tego roztworu ?

83.26.251.* napisał:
zależy
- ilu % woda Des... i jakie stężenie tego amoniaku masz icon_smile3.gif


""""Zamiast rtęci juz lepiej zrobić z pełnej miedzi:

Przewodność cieplna miedzi: 401 W/(m*K)
Przewodność cieplnartęci : 8,34 W/(m*K)
"""""

ale rtęć ma większą pojemność cieplną icon_biggrin3.gif o wiele większą icon_razz.gif
te 35* to byś cłodził nie powiem ile icon_razz.gif mozna wsumie zrobić 1 wielki pojemik - w nim rtęć icon_smile3.gif kondensator cieplny icon_razz.gif

213.238.83.* napisał:
Chemik89 ale zwaz na to ze cooler ma oddawac jak najwiecej ciepła do otoczenia, a nie go magazynowac wiec nie rozumiem stwierdzenia ze rtec ma wieksza pojemnosc cieplna !?

195.225.68.* napisał:
taki "joke" to był icon_razz.gif
wiem ze rtęć sie nie nadaje - nadawała by sie do WC icon_razz.gif
ale temp takiej BECZKI z rtęćią przez jakieś 1/2 godziny byłaby ~30* ( lub jeżeli zchłodzona to nizej icon_smile3.gif icon_smile3.gif bez względu czy stresss czy idle icon_razz.gif

zostaje jeszcze
ferrofluid
Srebro 429 W/(m*K) icon_razz.gif:P

dobra juz nie bede icon_razz.gif



Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.44 | SQL: 1 | Uptime: 41 days, 15:16 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl