Temat
Opornik(telpod) - 3.3 Pln
80.55.251.* napisał:
Siemanko,własnie zamontowałem sobie dwa wiatraczki 8 cm na przód (wciąga na dole) i tył (wyciąga nad grafiką) obudowy.
Nie są to żadne markowe ale jakieś takie co sie walały po strychu.
Dzieki opornikowi Telpod (a dokładniej mówią opornikom - bo każdy wentyl ma swój) jestem w stanie rególwać ich pracą płynnie od Off do Maxx.
Umieściłem je (oporniki) z przodu obudowy - dziurki na przednim panelu od stacji dyskietek i wszystko wygląda w miarę a sprawdza się w 100%.
Wcześniej miałem takie oporniki do wentylach na grafie (mam nadal) i na mostku północnym( teraz zalman wystarcza).
Napiszę trochę konkretów
do małych wiatraczków takich jak grafika, NB, SB (0,8W)- Telpod 470omów-A 10-86 - nadaje się idelanie
Wiatraczki 8 cm (0,11W) - Telpod 4,7 kB 95-06 - jest w sam raz daje dużą możliwość rególacji - nie to co w innych markowych panelach milimetr przekręcisz i wiatak wieje jak głupi - tutaj pełna kulturka
Z większymi ten powyższe też sobie da radę ,ale najlepiej jak się wypowiedzą Ci co się znają na elektronice.
tak to coś wygląda - http://www.meditronik.com.pl/el/d1073.htm
wystarczy ten łepek okleic plastrem , nałożyć skówkę z długopisu , zaznaczyć kreskami miejsca: min, średnio, i max (ewentualnie np cicho, głośniej, tornado i juz jest naprawdę tani, własny, predni panel sterujący.
Oczywiście wybór tych oporników jest duży, ja nie jestem elektronikiem , pewnie ktroś kto się zna lepiej moze by i jeszcze lepiej dobrał je do konkretnych wartości "W".
A jeżeli chodzi o drgania wiatrków - rozwiązałem to za pomocą samoprzylepnej taśmy na rzepy.
Zrezgnowałem ze śrubek a rzepy( z pasmanterii) mają naprawdę dobry klej i wiatrak trzyma się b. dobrze a o wibracjach itp nie ma mowy bo rzepa dobrze izoluje te drgania od obudowy.
Tyle moich doświadczeń.
A chciałem zapytać o trywialna sprawę - w którym miejscu z boku obudowy umieścić 12 cm wentylator żeby jak najlepiej chłodził grafikę i procka ze wskazaniem na procka. Chodzi mi o to gdzie mam zrobić dziurę. MIedzy prockiem a grafą , czy prosto nad grafą , nad prckiem czy jeszcze gdzieś indziej??
Będę wdziękczny za pomoc.
Dodam że ten wentyl ma chodzić na granicy słyszalności, nie będzie robił tornada .
Edit: małe sprostowanie - ponieważ rzepy nie wytrzymałyjavascript:emoticon(':oops:')
smilie i wiatrak powoli się odkleił. Stało się tak ponieważ rzepy umieśiłem na rogach i nie ma tam dużej powierzchni. Te przykleione do obudowy trzymają się bardzo dobrze.
Jednak rozwiązałem ten problem za pomocą.....igły i nitki. Przez dziurki na śróbki poprzyszywałem rzepy do rogów wentyla i teraz juz jestem pewny że sie nie odczepią javascript:emoticon(':lol:')
smilie.
83.27.59.* napisał:
FAjna rzecz.212.76.39.* napisał:
primo - to nie zadne oporniki (rezystory) tylko potencjometry osiowe
secundo - patrzac na cene to raczej malej mocy pewnie 0.25W wiec strach sie bac jak sie sfajczy (z przegrzania) taki potencjometr podlaczony np do wentyla na procku
tertio - te panele jak to okreslasz za XXX zl maja czesto wiele dodatkowych opcji - odczyt obrotow, rozne dodatkowe gniazda, wyswietlacze LCD, programowalne uklady z pamiecia sterujace praca wentlkow
wniosek
nie ma sie czym podniecac - tylko poszukac na forum bo bylo o tym setki razy, takze dlaczego takie rozwiazania nie sa bezpieczne i optymalne - zwlaszcza potencjometry o takiej duzej rezystancji (oporze) maksymalnej jak podajesz (te 4.7 kB mialo chyba byc 4.7 kOhm) przy tej wartosci to nawet niczym nie da sie kierowac 1 mm przekrecisz i resystancja rosnie 3-4 krotnie
dlatego nadal najpopularniejszym sposobem jest prosty uklad na tranzysotrze/stabilizatorze napiecia - cena niewiele wieksza niz te 3.3 PLN a 100x bezpieczniejsze i funkcjonalne
PS
a jak wyliczac konieczna rezystancje zeby obnizyc napiecie dla danego wentylka do okreslonej wartosci mozesz poczytac np tu (autoreklama)
http://forum./index.php?act=ST&f=8&t=8063&hl=&view=findpost&p=216520
80.55.251.* napisał:
no nie do końca jest jak piszesz
primo - jak byś doczytał - nie pisałem o wentylach na procka a jedynia takich do obudowy
secundo - nie ma się co bać, ponieważ jest to sprawdzone rozwiąznie działa już 6 miesięcy i jakoś się nic nie sfajczyło (pozatym ogranoleptycznie stwierdzam że nie grzeją sie na tyle żeby było się o co martwić)
co do innych paneli to ich nie dyskredytuje a jedynie osobom które nie potrzebują wyświetlaczy i innych bajerów chcaiłem pomóc.
A wydatek 10 zł to nie np 80 zł - Racja?
Ja cenię sobie prostotę i funkcjonalność (panele pewnie takie są - no może nie te na sledziu z tyłu obudowy) a także to żebym miał wszystko pod kontrolą a to rozwiązanie daje mi tą możliwosć i powtarzam jest TANIE
cyt :(te 4.7 kB mialo chyba byc 4.7 kOhm) - odp. nie wiem jak miało byś - spisałem z tego no.....potencjometra osiowego.
I wcale nie 1mm - też pisałem o tym - rególacji mozna dokonoywać na ok 50 stopniach obrotu gałki.
cyt. tranzysotrze/stabilizatorze napiecia - cena niewiele wieksza niz te 3.3 PLN a 100x bezpieczniejsze i funkcjonalne - odp nie kłócę sie czy bezpieczniej ale czy funkcjonalniej to bbym polemizował - dlaczego - ponieważ na moim przypadku , a podejrzewam ze nie jest on odosobniony wygląda to tak :
mam WC i kiedy siedzę na necie mp3 itp - jest wszystko na off a kiedy gram , używam programów wymagających więcej mocy itp to sobie daje na pozycję w której jest wydajnie a nie chuczy mi komp a jak potrzebaa max wdyajnośc to na na maksa wentylik i jest tornado javascript:emoticon(':lol:')
smilie.
I tu dla mnie jest przewaga tego rozwąznia nad tym co proponujesz ponieważ mam możliwosć decydowania a tam jest na stałe ustalone.
POwtarzam - nie uogólniam - piszę wyłacznie o swoich potrzeach i wymaganiach.
Ps - dzięki za linka zaraz sobie poczytam
Edit : znalazłem najtańszy rególator obrotów aż 3 wentyli http://www.4max.pl/default.asp?g=125&gg=82&produkt=1404
jest całkiem fajny , ale cieka jestem jak do niego podłaczłe np wiatraczek z grafiki i 12 cm olbrzyma i jakaś 8 cm to jak to bedzie wyglądać rególacja . To znaczy jak rozwiązali problem różnych "W" wentyli - mały ma 0.8 a te większe nawet do 1.4 W
smilie
62.121.106.* napisał:
ale tam jest tylko pokazane jak liczycz rezystancje na przykladzie rezystora (stosuje sie to takze do potencjometrow tyle ze tu nie bedzie na stale napiecie tylko regulacja od maxa w dol) - wiec np dzieki temu wzorowi bedziesz mogl sobie policzycz jaki powinien byc potencjometr zeby sobie regulowac np od 12V do 4V, albo inaczej o ile za duza resystancje maksymalna maja Twoje potencjomtery ...
83.21.9.* napisał:
A jak poczytamy dalej, to sie okazuje, ze ten regulator ma 10W na kanal. Jak to rozwiazali? Hmm... scalak LM317T mozna regulowac od 12V przy 1.5A, czyli mozna podlaczyc do niego kilka wentylatorow. Jak wentyl ma 6W, to mozna "teoretycznie" podlaczyc az 3... tylko ze reguluje sie nimi wszystkimi... ehh, poczytaj na forum jednak
83.16.137.* napisał:
A czymże są potencjometry jak nie opornikami/rezystorami o regulowanej rezystancji
Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.93 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 21:00 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl