heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 4 czerwca 2012, 11:14

Słabo chronione dane w urządzeniach mobilnych

Chociaż użytkownicy przechowują większość swoich danych na komputerach osobistych, coraz więcej osób przesyła prywatne pliki na swoje smartfony i tablety. Jednak urządzenia te zwykle są znacznie słabiej chronione niż komputery PC, przez co zapisane w nich informacje są narażone na większe ryzyko utraty.

Trend ten został wykazany w globalnym badaniu obejmującym prawie 9000 użytkowników, przeprowadzonym na zlecenie Kaspersky Lab w marcu 2012 r. przez Harris Interactive.

Według wyników badania, 33% użytkowników wysyła e-maile do swoich przyjaciół i krewnych przy użyciu smartfonu lub tabletu. Jednocześnie, prawie dwukrotnie więcej użytkowników (59%) wykorzystuje swój komputer, aby być w kontakcie z innymi. Znacznie mniej osób wykorzystuje obecnie urządzenia mobilne do prowadzenia korespondencji związanej z pracą: tylko jeden na pięciu wykorzystuje urządzenie mobilne do przechowywania poczty biznesowej.

Badanie obejmujące użytkowników smartfonów i tabletów pokazuje, że tego rodzaju urządzenia są ogólnie bardziej podatne na działania cyberprzestępcze niż komputery osobiste. 16% właścicieli tabletów i 18% użytkowników telefonów komórkowych w żaden sposób nie chroni swoich danych. Ponad połowa ankietowanych wykorzystuje tylko podstawowe zabezpieczenia, takie jak hasła i kody PIN, które nie zapewniają żadnej ochrony przed infekcją czy przechwytywaniem danych.

Tego rodzaju zagrożenia można zwalczać przy użyciu specjalistycznych aplikacji mobilnych (takich jak Kaspersky Mobile Security), które oprócz niezawodnej ochrony przed kradzieżą informacji za pośrednictwem szkodliwego oprogramowania, zapewniają również bezpieczeństwo danych, nawet w przypadku utraty lub kradzieży urządzenia. Niestety, tego rodzaju zaawansowane oprogramowanie jest stosowane przez zaledwie 28% właścicieli smartfonów oraz 44% właścicieli tabletów. W przypadku tradycyjnych komputerów stacjonarnych czy laptopów, oprogramowanie bezpieczeństwa posiada 85% użytkowników.

Warto pamiętać, że zagrożona jest nie tylko korespondencja, ale również inne informacje osobiste. Hasła i informacje dotyczące konta bankowego są zapisywane na urządzeniach mobilnych przez odpowiednio 17 i 18% użytkowników. Jednocześnie, większość respondentów (58%) uważa utratę tych informacji za jedno z najpoważniejszych zagrożeń.

Użytkownicy chętniej przechowują swoje dane na urządzeniach lokalnych niż w serwisach online. Badanie pokazuje, że serwisy służące do przechowywania danych w chmurze są najczęściej wykorzystywane do wymiany dokumentów osobistych (21%) oraz związanych z pracą (20%), jak również do przechowywania danych multimedialnych – zdjęć, danych audio i wideo (20%). Jednocześnie 28% respondentów nigdy nie korzysta z systemów przechowywania danych online.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

01.06.2012 r.

Nokia nie zgadza się z zarzutami firmy Google, 18:22

31.05.2012 r.

San Diego z procesorem Intela, 18:34


Nowsze

04.06.2012 r.

Awaria popularnych stron w Polsce, 11:16

Sony rekordowo tani, 11:18


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.06 | SQL: 11 | Uptime: 1 day, 8:12 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl