heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 7 czerwca 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 24 kwietnia 2012, 15:25

Facebook spowalnia

Wyniki finansowe Facebooka nieco pogorszyły się w ostatnim kwartale - ujawnił społecznościowy gigant na początku tygodnia. Zdaniem analityków może to być próba zwiększenia stabilizacji witryny przed zbliżającym się debiutem giełdowym.

Witryna stworzona w 2004 roku przez Marka Zuckerberga odwiedzana jest już przez ponad 900 milionów użytkowników miesięcznie, natomiast łączna liczba pracowników Facebooka przekracza 3,5 tysiąca. Tylko w ciągu ostatniego roku społecznościowy gigant zatrudnił około tysiąca osób.

Finansowe spadki


Facebook przed amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ujawnił w poniedziałek, że w pierwszym kwartale przychody firmy sięgnęły 1,06 miliarda dolarów, co jest spadkiem o 6% w stosunku do trzech ostatnich miesięcy ubiegłego roku. Jak zauważa agencja Reuters, był to pierwszy spadek kwartalny korporacji od przynajmniej 2010 roku.

Jeszcze bardziej, bo aż o 12% spadły zyski, które na początku roku wynosiły 205 milionów dolarów (233 miliony dolarów przed rokiem). Jednocześnie gwałtownie wzrosły wydatki, które w ciągu 12 miesięcy niemal się podwoiły, znacznie przekraczając zyski koncernu.

Przygotowanie do IPO?


Zdaniem analityków niekorzystne dane finansowe w tak szybko rozwijającej się firmie mogą być efektem przygotowania do debiutu giełdowego. Skala spadków nieco jednak zaskoczyła. To było największe spowolnienie, jakiego mogliśmy się spodziewać - powiedział analityk Brian Wieser z Pivotal Research Group.

- Nieważne, jak całość zostanie podzielona, jednak gdy firma rosnąca tak szybko traci tak dużo w jakimkolwiek obszarze, będzie to co najmniej niepokojące dla inwestorów - powiedział Wieser. Jego zdaniem Facebookowi nie pomoże również gigantyczna wycena, która może przekraczać nawet 100 miliardów dolarów.

Choć w ostatnim czasie Facebook starał się prawdopodobnie unikać wprowadzania rewolucyjnych zmian, przekładające się na to wyniki finansowe mogą mocno utrudnić mu wejście na amerykański parkiet. - Największym problemem jest uświadomienie sobie, że Facebook nie będzie miał łatwego okresu, gdy będzie musiał się spotkać z wysokimi oczekiwaniami publicznego rynku - uważa Jeff Sica szefujący funduszowi SICA Wealth Management.

Adrian Nowak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

24.04.2012 r.

Procesory Intel Core trzeciej generacji, 15:21

23.04.2012 r.

HTC z własnymi procesorami, 18:10


Nowsze

24.04.2012 r.

Google w elicie lobbystów, 15:27

25.04.2012 r.

Google Drive w ogniu krytyki, 16:17


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 2.45 | SQL: 13 | Uptime: 181 days, 13:22 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl