heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 22 lutego 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 10 kwietnia 2012, 16:02

Chrome OS upodobni się do innych systemów

Interfejs Chrome OS nie będzie dalej ograniczany do jednego okna przeglądarki. W nowej wersji deweloperskiej wprowadzono interfejs Aura, który upodobni Chrome OS do innych systemów. To oznacza śmierć dotychczasowej wizji Google, ale również szanse na skuteczniejsze konkurowanie z innymi systemami.

Chrome OS - internetowy system operacyjny od Google - jest tworem szczególnym. Stoi za nim olbrzymia firma, a zainteresowanie produkcją urządzeń z tym systemem wyrażali tacy giganci, jak Dell czy HTC. Mimo to system wciąż traktowany jest jak prototyp i właściwie nie wiadomo, ilu ludzi go używa.

Jedną z charakterystycznych cech Chrome OS było "uwięzienie użytkownika w przeglądarce" - tak określali to pierwsi użytkownicy. Użytkownik wszystko musiał robić w Chrome, nawet ustawienia systemowe wyświetlały się w oknie przeglądarki. Niby jest to proste, ale ludzie źle się z tym czuli.

Wczoraj TechCrunch i kilka innych gazet zauważyło, że najnowsza wersja Chrome OS z kanału aktualizacji Dev wprowadza nowy interfejs o nazwie Aura. Na stronie wiki projektu można poczytać o jego założeniach, ale najistotniejsze jest to, że upodabnia on Chrome OS do innych systemów.

Nowy system posiada dolny pasek z ikonkami uruchamiającymi aplikacje (coś w rodzaju Launchpada). Jest też pasek zadań podobny do tego windowsowego. Aura daje użytkownikowi pulpit, na którym można ustawić własną tapetę. Jest też wsparcie dla zachodzących na siebie okien. Ze strony projektu Aura wynika, że ma on oferować bogatsze efekty wizualne dzięki akceleracji sprzętowej.

W nowej wersji Chrome OS są też inne istotne nowości - m.in. wsparcie dla plików tar, gz, bzip2, ulepszenia lokalnych odtwarzaczy audio i wideo, nowe tryby pracy z wieloma monitorami.

Przedstawiciele Google wcześniej mówili, że internetowy system operacyjny ma być tak prosty, jak to możliwe, że nie będzie "torturował" użytkownika swoimi funkcjami. Teraz jednak Google jakby przyznawała, że pewne funkcje muszą się w systemie operacyjnym pojawić, nawet jeśli logika wskazuje na ich zbędność.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.04.2012 r.

Koniec wsparcia dla Windows Vista, 16:01

Microsoft płaci deweloperom, 16:01


Nowsze

11.04.2012 r.

Cisco Connect Cloud - sieci domowe następnej generacji, 10:27

Sprzedaż patentów nie wystarczy AOL, 10:29


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.10 | SQL: 13 | Uptime: 440 days, 20:16 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl