heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 17 listopada 2011, 14:54

Czterdziesta rocznica Intel 4004, pierwszego na świecie mikroprocesora

40 lat temu firma Intel wprowadziła pierwszy na świecie komercyjnie dostępny mikroprocesor – Intel 4004 – zapoczątkowując cyfrową rewolucję. Choć większość ludzi nigdy nie widziała mikroprocesora, zawierające je urządzenia tak mocno wrosły w codzienne życie, że stały się praktycznie nieodzowne.

Rozpowszechnienie się mikroprocesorów jest w dużej mierze zasługą nieustępliwej pogoni Intela za prawem Moore’a, prognozą tempa rozwoju technologii krzemowej, która stwierdza, że mniej więcej co dwa lata gęstość tranzystorów podwaja się, zwiększając wydajność i funkcjonalność układów przy jednoczesnym obniżaniu kosztów. Prawo to od ponad 40 lat jest podstawowym modelem biznesowym branży półprzewodnikowej.

Na przykład w porównaniu z układem Intel 4004 współczesne procesory Intel Core drugiej generacji są ponad 350 000 razy wydajniejsze, a każdy zawarty w nich tranzystor zużywa około 5000 razy mniej energii. W tym samym czasie cena jednego tranzystora zmniejszyła się około 50 000 razy.

Intel 4004

Intel 4004Przyszłe mikroprocesory Intela wytwarzane w 22-nanometrowym procesie produkcyjnym pojawią się w systemach, które wejdą do sprzedaży w przyszłym roku. Zapewnią one jeszcze większą energooszczędność za sprawą przełomowych tranzystorów 3-D Tri-Gate, które wykorzystują nową strukturę tranzystorową. Te nowe tranzystory rozpoczynają nową erę prawa Moore’a i umożliwiają wprowadzenie kolejnych innowacji w szerokiej gamie urządzeń.

Patrząc wstecz na zmiany, które dokonały się od czasu wprowadzenia pierwszego mikroprocesora, warto pomyśleć o przyszłości i o tym, jak cyfrowa rewolucja będzie się rozwijać w miarę ewolucji technologii mikroprocesorowej.

Takie postępy w technologii krzemowej przygotowują grunt pod epokę, w której systemy komputerowe, „świadome” tego, co dzieje się wokół nich, będą przewidywać ludzkie potrzeby. Zdolność ta całkowicie zmieni sposób interakcji z urządzeniami informatycznymi oraz oferowanymi przez nie usługami. Przyszłe urządzenia świadome kontekstu, od komputerów i smartfonów do samochodów i telewizorów, będą mogły doradzać użytkownikom i prowadzić ich przez dzień w sposób przypominający raczej osobistego asystenta, niż tradycyjny komputer..

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

16.11.2011 r.

Developerzy przerzucają się na Mac OS X, 14:44

Procesory ARM trafią do superkomputera, 14:43


Nowsze

17.11.2011 r.

Nokia: Czas na zyski przyjdzie później, 14:57

Intel prezentuje 50-rdzeniowy Knights Corner, 14:59


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.43 | SQL: 14 | Uptime: 495 days, 9:45 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl