heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 28 października 2011, 16:51

Hakerzy zaatakowali amerykańskie satelity

Do satelitów krążących ponad 700 kilometrów nad Ziemią udało się włamać prawdopodobnie hakerom z Chin.

W 2007 i 2008 roku amerykańskie satelity Landsat-7 oraz Terra AM-1 były celem hakerskich ataków - donosi Bloomberg BusinessWeek.

Według nieoficjalnych informacji hakerom udało się uzyskać dostęp do satelitów obserwacyjnych, które badają klimat oraz teren. Raport, do którego dotarł amerykański serwis, wskazuje, że Landsat-7 była pod kontrolą hakerów co najmniej przez 12 minut.

- Takie zakłócenia stanowią wiele potencjalnych zagrożeń, szczególnie jeśli zaatakowane satelity pełnią bardziej newralgiczne funkcje - czytamy w nieoficjalnej wersji raportu. - Dostęp do systemu kontroli satelity może prowadzić do jej uszkodzenia lub całkowitego zniszczenia. Włamywacz może w takim przypadku również zakłócać lub fałszować informacje transmitowane przez satelitę.

Jak zauważa blog Sophos, choć raport nie wskazuje jednoznacznie na hakerów, którzy dopuścili się ataku, prawdopodobnie stali za nim włamywacze z Chin. Tamtejsze wojsko ma w swoich planach wojennych m.in. wyłączenie systemów satelitarnych wroga oraz "naziemnej infrastruktury, takiej jak obiekty umożliwiające kontrolę satelitów". W przeszłości Chiny również wielokrotnie niespecjalnie kryły się z cyfrowymi atakami.

Adrian Nowak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.10.2011 r.

Google zainteresowany kupnem Yahoo!, 14:44

Wikileaks zawiesza działalność, 14:43


Nowsze

28.10.2011 r.

Sony odkupi SonyEricssona, 16:51

Zabezpieczenia NSA w ofercie Cisco, 16:52


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.18 | SQL: 13 | Uptime: 26 days, 1:22 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl