heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 18 października 2011, 17:08

Galileo: Pierwsze satelity będą wystrzelone w czwartek

Dwie pierwsze satelity nawigacyjne Galileo zostaną wystrzelone w najbliższy czwartek, z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Wydarzeniu temu będzie towarzyszyć ceremonia, która odbędzie się na esplanadzie "Solidarność 1980" biegnącej w pobliżu siedziby Parlamentu Europejskiego.

Galileo ma europejskim systemem nawigacji satelitarnej konkurencyjnym dla amerykańskiego GPS. Co istotne, projekt europejski ma być kontrolowany przez instytucje cywilne, a nie wojskowe. Będąc systemem uzupełniającym w stosunku do obecnych, Galileo ma zwiększyć wiarygodność i dostępność usług nawigacyjnych i lokalizacyjnych na całym świecie.

Galileo jest Europie potrzebny. Umożliwi on rozwój europejskiego know-how w zakresie kosmosu. Możliwy będzie rozwój nowych urządzeń, usług, miejsc pracy itd. Niestety realizacja projektu opóźniała się, a ponadto okazał się on droższy o 1,9 mld euro niż zakładano.

System Galileo ma ruszyć w roku 2014 z trzema usługami: darmową usługą otwartą, usługą dla instytucji publicznych (tzw. Public Regulated Service) oraz usługą ratunkową.

W czerwcu podpisano ostatnie umowy związane z projektem, natomiast na przyszły czwartek zaplanowano wystrzelenie dwóch pierwszych satelitów nawigacyjnych z kosmodromu położonego w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelity zostaną umieszczone na orbicie przebiegającej na wysokości 23600 km. To pierwsze z tych urządzeń, które pozwolą na świadczenie usług od 2014 r.

Z okazji wystrzelenia satelitów zaplanowano ceremonię na esplanadzie "Solidarność 1980" w Brukseli. Impreza rozpocznie się w czwartek o godz. 11:00 i będą w niej uczestniczyli przedstawiciele unijnych władz.

Wystrzelenie satelitów nastąpi po godz. 12:34 i będzie pokazane na dużym ekranie wystawionym na esplanadzie. Oficjalne zamknięcie imprezy będzie miało miejsce o godz. 14:00, ale satelity zostaną umieszczone na swoim miejscu dopiero o godzinie 16:45.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

17.10.2011 r.

Skype już w pełni należy do Microsoftu, 12:16

RIM w ramach przeprosin rozda aplikacje, 12:14


Nowsze

18.10.2011 r.

Amazon zaczyna współpracę z autorami, 17:09

Sól pomaga dyskom twardym, 17:10


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.28 | SQL: 18 | Uptime: 495 days, 7:42 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl