heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 18 sierpnia 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 12 października 2011, 11:58

RIM: Rośnie presja na zmiany

Coraz większa część akcjonariuszy głośno wyraża swoje niezadowolenie z sytuacji w Research In Motion. By przeprowadzić zmiany, potrzebna jest odwaga. Kto wyciągnie RIM z kryzysu?

Jaguar Financial Corp., jeden z udziałowców kanadyjskiej firmy Research In Motion, poinformował, że już posiadacze przynajmniej 8 proc. akcji producenta BlackBerry domagają się odważnych i zasadniczych decyzji odnośnie przyszłości przedsiębiorstwa. Liczba ta może dalej rosnąć, jako że prowadzone są rozmowy z kolejnymi udziałowcami, także wyrażającymi nadzieję na zmiany. Podczas wczorajszych notowań w Toronto akcje RIM zyskały blisko 1,4 proc., w Nowym Jorku wzrost był już znacznie silniejszy - 5,08 proc.

Vic Alboini z Jaguara powiedział agencji Reuters, że jest ogromne poparcie dla działań mających przynieść jak największą wartość dodaną dla Research In Motion. Chodzić może tak o sprzedaż całej firmy, jak i jej podział na kilka mniejszych - zajmujących się sieciami, urządzeniami oraz patentami. Żadna taka decyzja nie jest jednak podejmowana od tak, z dnia na dzień. Na pewno jednak w Waterloo (Ontario), gdzie RIM ma siedzibę, od kilku miesięcy trwa tworzenie różnych scenariuszy.

Z 8 procentami głosów można domagać się już zwołania spotkania akcjonariuszy, podczas którego Jaguar może chcieć przekonywać do swojej wizji przyszłości firmy, zwiększając presję na pozostałych. Ciśnienie i tak jest już spore, gdyż akcje RIM systematycznie od początku roku tracą na wartości. Taka sytuacja nie może trwać w nieskończoność.

Alboini dodał, że nie kontaktował się z Carlem Icahnem, o którym krążą spekulacje odnośnie jego możliwego zaangażowania w Research In Motion. Spekulacje te windują kurs akcji firmy, podgrzewając jednocześnie atmosferę wokół niej.

Strategia skupienia się na rynkach rozwijających się była niewątpliwie słuszna, jednak wzrost w tych krajach, podobnie jak w bogatszych rejonach, ma swoje ograniczenia. Zwłaszcza, że RIM celuje przede wszystkim w przedsiębiorców. W Chinach, Indiach czy Brazylii obecni są także inni konkurenci, którzy również nie zamierzają tak łatwo oddać pola, szukając jednocześnie możliwości wzrostu dla samych siebie.

Zmiany są potrzebne, o czym dobitnie świadczą prezentowane wyniki. Pytanie tylko, czy władze firmy będą miały wystarczająco dużo odwagi, by je przeprowadzić.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.10.2011 r.

Yahoo! wyjdzie z giełdy?, 14:45

08.10.2011 r.

Wpadka HTC, 10:38


Nowsze

12.10.2011 r.

Nowa forma węgla wytrzymała jak diament, 11:59

Azure - najszybsza z chmur, 12:00


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 1.60 | SQL: 18 | Uptime: 286 days, 22:42 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl