Sobota, 23 kwietnia 2011, 09:32
iOS i Android zapisują, gdzie przebywał użytkownik
Okazuje się, że nie tylko iPhone zapisuje w osobnym pliku historyczne dane o lokalizacji telefonu. Robi to też system Android.W ubiegłym tygodniu specjaliści poinformowali, że iPhone, w tajemnicy przed użytkownikiem, zapisuje w specjalnym pliku informacje dotyczące lokalizacji telefonu. Plik ten jest też kopiowany na komputer użytkownika i synchronizowany z plikiem w telefonie. Jako, że zapisane są dane geograficzne oraz czas ich rejestracji, ktoś, kto np. ukradnie takich plik, będzie mógł łatwo sprawdzić, gdzie w danym momencie przebywał użytkownik telefonu.
Problem dotyczy systemu operacyjnego iOS4, który trafił na rynek w czerwcu 2010 roku. Oznacza to, że miejsca pobytu niektórych użytkowników można śledzić na 10 miesięcy wstecz.
Teraz szwedzcy badacze odkryli, że podobny plik tworzy Android. Jeden z nich, Magnus Eriksson, mówi, że Android zapisuje lokalizacje i numery identyfikacyjne 50 ostatnich masztów nadawczych GSM oraz ostatnich 200 sieci Wi-Fi w zasięgu których się znajdował. Stare dane są na bieżąco nadpisywane, co różni system Google od systemu Apple czasem ich przechowywania. Ponadto plik Androida jest trudniej dostępny niż plik z iOS-a.
Nie wiadomo, czy dane zbierane przez system trafiają do Google czy też nie.
Sprawą zainteresowali się już amerykańscy politycy. Senator Al Franken napisał list do Steve'a Jobsa, zwracając uwagę na niebezpieczeństwa związane z przechowywaniem informacji o położeniu użytkowników.
Specjaliści mówią, co prawda, że plik najprawdopodobniej nie trafia do Apple automatycznie, ale jest doń wysyłany, gdy użytkownik wyrazi zgodę na przesyłanie firmie „informacji diagnostycznych". Ponadto wiadomo, że dane z pliku były wielokrotnie wykorzystywane przez policję.
Apple na razie nie udzieliło żadnego komentarza na temat odkrytego pliku i jego roli. Warto jednak zauważyć, że użytkownicy zgadzają się na zbieranie i przetwarzanie takich informacji akceptując licencję uzytkowania iPhone'a.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Skaner Google'a słabo chroni Androida
, 23.08.2018 r.
Nowa wersja trojana Faketoken dla Androida atakuje użytkowników aplikacji taksówkowych i umożliwiających dzielenie kosztów przejazdów
, 19.09.2017 r.
Mobilny trojan bankowy zaatakował 318 000 użytkowników urządzeń z Androidem poprzez lukę w popularnej przeglądarce
, 24.02.2017 r.
Drammer: luki w zabezpieczeniach sprzętowych piętą achillesową Androida
, 14.01.2017 r.
Złośliwe oprogramowanie na Androida atakuje aplikacje bankowe
, 20.12.2016 r.
Co bezpieczniejsze - Android czy iOS?
, 10.10.2016 r.
Pandora pozwana przez RIAA za starsze piosenki
, 18.04.2014 r.
Łazik Curiosity nie znalazł na Marsie śladów metanu
, 20.09.2013 r.
Co odkrył Curiosity?
, 21.11.2012 r.
System bezpieczeństwa dla platform iOS i Android
, 27.08.2012 r.Starsze
Grafenowy papier mocniejszy niż stal, 13:07
Laser przewodnikiem atomów, 13:07
Nowsze
Sony zapowiada dwa tablety, 17:29
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.08 | SQL: 18 | Uptime: 84 days, 12:59 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl