heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 25 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 24 lutego 2011, 16:52

BTDigg wyszuka pliki w sieci BitTorrent bez trackera

Sieci P2P mają wielu wrogów wśród obrońców praw autorskich i jedynie postępująca decentralizacja pozwala na ich niezakłócone działanie.

Na celowniku organizacji antypirackich znajdują się jednak nie tylko użytkownicy, ale także wyszukiwarki plików torrent. Warto w skrócie przypomnieć, że tego typu metapliki zawierają informacje na temat lokalizacji trackera, on natomiast informuje, którzy użytkownicy posiadają dane materiały. Stąd więc bez skutecznych wyszukiwarek plików torrent znacznie trudniej o swobodne dzielenie się nowymi plikami.

Model, w którym organizacje walczące z piractwem mogą zablokować wyszukiwarkę, nie jest dla BitTorrenta najbezpieczniejszy, zatem jakiś czas temu opracowano technologię DHT (rozproszonych tablic mieszających), umożliwiającą odnajdywanie użytkowników udostępniających pliki bez konieczności łączenia się z trackerem. Dzięki takiemu modelowi sieci BitTorrent faktycznie nie da się wyłączyć.

Wyszukiwarka BTDigg działa właśnie w oparciu o technologię DHT, zatem nie łączy się z trackerem, a pliki wyszukuje, badając sieć połączonych ze sobą internautów. Ze względu na bardzo ascetyczny wygląd (prawdopodobnie w wersji roboczej) internetowe narzędzie działa bardzo szybko.

Co ważniejsze, całość jest jednak dowodem na to, że walka z wyszukiwarkami plików torrent i ich sukcesywne zamykanie straciło właśnie sens, bo sama sieć BitTorrent i tak będzie sobie bez nich świetnie radziła.

Adrian Nowak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

21.02.2011 r.

Z Zatoką Meksykańską jest gorzej niż myślano, 10:41

18.02.2011 r.

Chiński superkomputer na rodzimej technologii, 18:03


Nowsze

24.02.2011 r.

Plastik przewodzący prąd, 16:55

28.02.2011 r.

Awaria Gmaila - tysiące kont zresetowanych, 12:58


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.94 | SQL: 14 | Uptime: 106 days, 25 min h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl