heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 4 grudnia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 26 stycznia 2011, 12:19

10 miliardów splątanych par

Naukowcy z Oxford University dokonali znaczącego kroku w kierunku budowy kwantowych komputerów. Po raz pierwszy w historii udało im się uzyskać na krzemie 10 miliardów splątanych kwantowo par elektron-atom.

Uczeni wykorzystali pole magnetyczne oraz niską temperaturę do splątania elektronów z jądrami atomów fosforu umieszczonymi na krysztale krzemu. Każda z takich par, a właściwie jej spin, może przechowywać jeden bit kwantowej informacji.

W pracach brali udział uczeni z Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanady i Niemiec.

Osiągnięcie jest tym bardziej ważne, że do uzyskana par użyto materiałów, które już obecnie są wykorzystywane w przemyśle półprzewodnikowym, a zatem samo zintegrowanie istniejącej technologii z już istniejącymi nie powinno stanowić większego problemu.

- Stworzenie 10 miliardów stabilnych splątanych par w krzemie to dla nas ważny krok. Teraz musimy zastanowić się, jak połączyć te pary, by zbudować skalowalny komputer kwantowy - stwierdził doktor John Morton.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

24.01.2011 r.

Microsoft współpracuje z hakerem, 18:34

21.01.2011 r.

Zmiany na szczytach władzy w Google, 17:53


Nowsze

26.01.2011 r.

LED dwa razy lepszy dzięki dziurom, 12:23

Enermax Hoplite - HotSwap wchodzi pod strzechy, 16:00


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 2.36 | SQL: 8 | Uptime: 215 days, 22:28 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl