Piątek, 5 listopada 2010, 13:32
Powstał najcieńszy możliwy izolator
Tegoroczni laureaci Nagrody Nobla, odkrywcy grafenu Kostya Novoselov i Andre Geim, stworzyli najcieńszy izlolator na świecie. Fluorografen powstał na bazie grafenu, jednak w przeciwieństwie do niego nie przewodzi prądu.Grafen jest bardzo dobrym przewodnikiem, gdyż z obu stron warstwy tego materiału znajdują się chmury elektronów. Uczeni z University of Manchester do każdego atomu węgla doczepili atom fluoru w ten sposób, by zaburzyć pracę chmury elektronów, ale jednocześnie, by nie zniszczyć heksagonalnej struktury grafenu. Wcześniej używali w tym celu atomów wodoru, jednak całość okazała się niestabilna w wysokich temperaturach.
Zdaniem naukowców fluorografen to najcieńszy możliwy do uzyskania izolator, stworzony dzięki dołączeniu atomów fluoru do każdego atomu węgla w grafenie. To pierwszy stoichiometryczna chemiczna pochodna grafenu i jednocześnie półprzewodnik o szerokim paśmie wzbronionym. Flurografen jest mechanicznie silnym oraz chemicznie i termicznie stabilnym związkiem. Właściwości tego materiału są bardzo podobne do teflonu. Nazywam go 2D Teflon.
Nowy materiał, po dalszych udoskonaleniach, może znaleźć szerokie zastosowanie w elektronice.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Powstało największe archiwum oprogramowania
, 15.04.2013 r.
Powstał europejski urząd ds. superkomputerów
, 10.06.2010 r.
Powstał 100-milimetrowy plaster grafenowy
, 25.01.2010 r.
Powstał dźwiękowy "laser"
, 19.06.2009 r.Starsze
Wyleczą alkoholizm i uzależnienie od nikotyny naraz, 17:33
Wielki Zderzacz Hadronów zakończył badania, 17:31
Nowsze
Elastyczny metamateriał, 13:33
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.54 | SQL: 13 | Uptime: 174 days, 3:09 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl