heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 15 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 26 października 2010, 17:07

Galileo: kolejny kontrakt i zapowiedź startu w 2014 r.

Podpisanie czwartego z sześciu kontraktów związanych z projektem Galileo zostało ogłoszone dziś przez Komisję Europejską. Kontrakt na operowanie infrastrukturą kosmiczną i naziemną wygrała spółka SpaceOpal GmbH. Jest to krok do uruchomienia usług systemu Galileo w 2014 r.

Projekt Galileo ma doprowadzić do stworzenia europejskiego systemu konkurencyjnego dla amerykańskiego GPS. W przeciwieństwie do GPS projekt europejski ma być kontrolowany przez instytucje cywilne. Będąc systemem uzupełniającym w stosunku do obecnych, Galileo ma zwiększyć wiarygodność i dostępność usług nawigacyjnych i lokalizacyjnych na całym świecie.

Na początku roku wspominaliśmy o podpisaniu pierwszych kontraktów związanych z zamówieniami na system. Dziś ogłoszono podpisanie czwartego kontraktu o wartości 194 mln euro. Został on zawarty między Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) a spółką SpaceOpal GmbH, utworzoną przez niemiecką firmę DLR GfR oraz włoską Telespazio S.p.A.

Spółce SpaceOpal GmbH powierzono opiekę nad infrastrukturą kosmiczną i naziemną. Kontrakty podpisane wcześniej dotyczyły wsparcia inżynieryjnego, satelitów i wyrzutni satelitów. Dwa kontrakty, jakie czekają na podpisanie, dotyczą ukończenia infrastruktury naziemnej. Powinny być one podpisane na początku 2011 r.

KE podtrzymała zapowiedź udostępnienia systemu Galileo w 2014 r. z trzema usługami: darmową usługą otwartą, usługą dla instytucji publicznych (tzw. Public Regulated Service) oraz usługą ratunkową.

Galileo jest Europie potrzebny. Umożliwi on rozwój europejskiego know-how w zakresie kosmosu. Możliwy będzie rozwój nowych urządzeń, usług, miejsc pracy itd. Połączenie Galileo i GPS ma otworzyć drogę do nowych zastosowań technologii nawigacyjnych. KE spodziewa się, że w czasie 12 lat system może przynieść europejskiej gospodarce 90 mld euro. Rosja, Japonia i Chiny również pracują nad podobnymi systemami.

Niestety prace nad Galileo są droższe, niż sądzono. Projekt miał początkowo kosztować 1,8 mld euro, już teraz jednak wiadomo, że koszty przekroczą 5 mld euro. Co więcej, będą on pokryte z funduszy publicznych, gdyż obrany na początku projekt współpracy z firmami załamał się w 2007 roku, co groziło porzuceniem Galileo.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.10.2010 r.

Francja: Tysiące skarg do Hadopi, 17:06

Definitywny koniec marki ATI, 17:05


Nowsze

27.10.2010 r.

Nasza Klasa na sprzedaż za 130 mln Euro?, 16:46

Amazon wygrał ze skarbówką, 16:46


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 9.11 | SQL: 13 | Uptime: 63 days, 4:02 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl