heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 17 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 21 października 2010, 12:10

Microsoft pomaga w tłumaczeniu Wikipedii

WikiBhasha to aplikacja z centrum badań Microsoftu, która tłumaczy automatycznie teksty z Wikipedii i pozwala ludziom nanosić poprawki w tłumaczeniu. Może to przyśpieszyć rozwój Wikipedii w ponad 30 językach i przy okazji będzie wkładem w rozwój technologii tłumaczących.

Aplikacja WikiBhasha poprzednio znana jako WikiBABEL została udostępniona na początku tygodnia jako skryptozakładka (bookmarklet) i rozszerzenie projektu MediaWiki.

WikiBhasha pobiera tekst ze wskazanej przez użytkownika strony Wikipedii i wyświetla obok maszynowe tłumaczenie. Użytkownik może edytować tłumaczenie, dodać do niego treści lub usunąć je. Następnie można zobaczyć podgląd swojej pracy i opublikować go na Wikipedii w innym języku.

Tłumaczenie tekstów to dobry sposób, aby zwiększyć liczbę artykułów w internetowej encyklopedii. Dziś największą kolekcją tekstów szczyci się angielska Wikipedia (ponad 3 mln artykułów), ale wersje w innych językach bardzo od niej odstają. Przykładowo Wikipedia w języku hindi ma tylko ponad 55 tys. artykułów. Tłumaczenie maszynowe może szybko to zmienić, ale nadal potrzebny jest przegląd tłumaczeń przez ludzi.

WikiBhasha została stworzona przez badacza Microsoftu A. Kumarana, ale wystarał się on o to, aby udostępniono klienta na zasadach open source. Kod jest dostępny na stronie MediaWiki i można z niego korzystać na zasadach Apache License 2.0. Nie jest więc wykluczone wprowadzenie WikiBhasha do innych projektów MediaWiki.

Badacze Microsoftu również skorzystają na udostępnieniu WikiBhasha. Im więcej powstanie dobrych tłumaczeń z poprawkami tym więcej będzie materiału, który pozwoli na ulepszenie technologii tłumaczenia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie WikiBhasha.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

21.10.2010 r.

Opera 11 rusza z rozszerzeniami, 12:09

20.10.2010 r.

WD: Najbardziej pojemne dyski SATA, 13:31


Nowsze

21.10.2010 r.

Kolejny problem z metalami ziem rzadkich, 12:12

Rekordowy wynik Windows 7, 18:09


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.86 | SQL: 18 | Uptime: 504 days, 1:31 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl