Wtorek, 28 września 2010, 22:34
Cenzura internetu w USA dzięki COICA
W USA trwają pracę nad ustawą pod nazwą COICA, która pozwoli na blokowanie wybranych stron internetowych. Może to być początek końca wolności słowa w amerykańskim internecie.COICA to skrót od "Combating Online Infringement and Counterfeits Act". Jak widać po nazwie, ustawa ma służyć walce z różnymi naruszeniami w sieci. Z proponowanym tekstem ustawy można się zapoznać w serwisie Govtrack.us. Według informacji z tego źródła ustawa została przekazana do prac w komisji Senate Judiciary.
COICA przewiduje stworzenie dwóch czarnych list, z których jedna byłaby prowadzona przez sądy, druga przez prokuratora generalnego. Dostawcy usług internetowych mieliby blokować strony z pierwszej listy. Mieliby oni również zagwarantowaną nietykalność w razie blokowania domen z drugiej listy.
O ustawie pisze m.in. The Huffington Post, który zauważa, że definicja naruszeń jest w ustawie dość szeroka. Można zatem wyobrazić sobie cenzurowanie YouTube, ponieważ na stronie tej nierzadko dochodzi do naruszeń praw autorskich.
Obecnie Viacom zarzuca łamanie praw autorskich temu serwisowi, ale sprawa w sądzie została przegrana. Gdyby COICA weszła w życie, Viacom nie musiałby wygrywać procesu. Wystarczyłoby najpierw przekonać Departament Sprawiedliwości do wpisania YouTube na listę i potem naciskać na dostawców internetu.
The Huffington Post nawołuje do podpisania petycji w sprawie COICA. W serwisach takich, jak Twitter, bez problemu znajdziemy objawy niezadowolenia części użytkowników internetu z możliwości wprowadzenia tego typu przepisów.
Sprawa dotyczy po części również nas. Europejscy i polscy politycy lubią kopiować pomysły zza oceanu. W Polsce już zresztą proponowano Rejestr Stron i Usług Niedozwolonych. Łatwo sobie wyobrazić polskich polityków mówiących o "rozwiązaniu sprawdzonym w USA".
Widać USA wcale nie jest tak daleko od Chin, jak może się początkowo wydawać.
Marcin Maj
Wersja do druku
Podobne tematy
Hakerzy w dobie koronawirusa próbują wyłudzić dane posiadaczy kont w PKO BP
, 18.03.2020 r.
Sztuczna inteligencja lepiej przewiduje wyroki Sądu Najwyższego USA niż naukowcy zajmujący się prawem
, 07.05.2017 r.
USA oskarżają czterech Rosjan o atak na Yahoo!
, 20.03.2017 r.
Internet wolny od nadzoru USA
, 03.10.2016 r.
USA: Sąd uznaje bitcoiny za pieniądze
, 21.09.2016 r.
Cenzura sieci na świecie
, 17.04.2012 r.
USA: Cenzura może kosztować więcej niż 10 mln USD rocznie
, 19.08.2011 r.
Google mocniej walczy z piractwem - cenzura?
, 06.12.2010 r.
Cenzura Internetu w Afganistanie
, 01.05.2010 r.Starsze
Czytanie z elektronu, 16:57
Tytanowa pianka w roli implantu, 16:57
Nowsze
Twórca Wikipedii krytykuje Wikileaks, 22:36
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.77 | SQL: 19 | Uptime: 29 days, 14:38 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl