heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 13 września 2010, 18:34

WikiLeaks ujawni dokumenty z Iraku

Dokumenty dotyczące wojny w Iraku mogą niebawem trafić do dziennikarzy i internautów, oczywiście dzięki stronie WikiLeaks - wynika z doniesień Newsweeka. Wygląda na to, że postępowanie toczące się w Szwecji przeciwko założycielowi WikiLeaks.org nie ma wpływu na działalność strony i nadal będzie ona deptać po odciskach władzom USA.

Newsweek donosi, że WikiLeaks (strona odpowiedzialna za głośny wyciek dokumentów z Afganistanu) przygotowuje się do opublikowania dokumentów wojskowych z wojny w Iraku. W tym celu podjęła ona współpracę z organizacją The Bureau of Investigative Journalism oraz przedstawicielami telewizji i prasy drukowanej.

Współpraca ma na celu opracowanie materiałów prasowych i telewizyjnych na podstawie dokumentów z Iraku, które podobno są w posiadaniu WikiLeaks. Według Newsweeka wyciek ma wyglądać tak samo jak w przypadku dokumentów z wojny w Afganistanie. Różne media, który uzyskają wcześniej dostęp do dokumentów, opublikują swoje materiały na ich temat w tym samym czasie.

Newseek dowiedział się o możliwym wycieku od Iaina Overtona, przedstawiciela The Bureau of Investigative Journalism. Z jego informacji wynika, że dokumenty mogą być opublikowane "za kilka tygodni".

Nie wiadomo jakie media będą uczestniczyć w przedsięwzięciu (w wycieku "afgańskim" uczestniczyły New York Times, Guardiam i Der Spiegel). Według Overtona objętość dokumentów z Iraku jest duża, większa niż opublikowanych dokumentów z Afganistanu.

Opublikowanie dokumentów z Iraku będzie zapewne kolejnym kontrowersyjnym krokiem WikiLeaks. Znów pojawią się głosy, że działalność witryny zagraża bezpieczeństwu wojska i cywilów. Z drugiej strony opublikowane dokumenty mogą pomóc w lepszym zrozumieniu tego, co dzieje się w Iraku.

Zbliżający się wyciek będzie miał szczególne znaczenie także dla WikiLeaks. Będzie to demonstracja siły projektu, którego założyciel został w ostatnim czasie oskarżony o gwałt i prawdopodobnie nie może w pełni uczestniczyć w podejmowanych działaniach. Oczywiście wyciek "iracki" mógł być przygotowany wcześniej i być może ma związek z tajemniczym szyfrowanym plikiem opublikowanym na stronie WikiLeaks.org. Widać jednak, że postępowanie przeciwko Julianowi Assange nie oznacza natychmiastowego przerwania strumienia wycieków.

Poza tym WikiLeaks może zyskać pieniądze na dalszą działalność. Im głośniej będzie o tej stronie, tym więcej znajdzie się osób, które chcą ją wspierać. Iain Overton stwierdził też, że media uczestniczące w wycieku wniosą wkład finansowy, który "pomoże w pokryciu kosztów produkcji" sensacyjnych materiałów.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

13.09.2010 r.

Słońce zamiast pasty do zębów, 18:20

10.09.2010 r.

DARPA chce zdalnie stymulować mózgi żołnierzy, 18:19


Nowsze

15.09.2010 r.

PCI Express 3.0 już w listopadzie, 14:47

Sennheiser HD 598, 14:51


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.22 | SQL: 14 | Uptime: 26 days, 8:05 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl