heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 19 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 27 sierpnia 2010, 19:08

Pierwszy rootkit na 64-bitowe systemy

Rozpoczęła się epoka rootkitów atakujących 64-bitowe systemy operacyjne. Tak przynajmniej uważa Marco Giuliani, ekspert ds. bezpieczeństwa z firmy Prevx. Badacze odkryli właśnie rootkita, który omija zabezpieczenia 64-bitowego Windows i jest w stanie zainfekować system.

Rootkit zwany Alureon, TDL czy Tidserv to ten sam szkodliwy kod, który wywoływał w lutym "niebieski ekran śmierci" na zainfekowanych komputerach z systemem Windows XP, na którym zainstalowano właśnie poprawki. Wtedy, najprawdopodobniej wskutek błędów twórców szkodliwego kodu, wcześniej zainfekowane komputery po instalacji poprawek doświadczały awarii. Microsoft wycofał poprawki i wydał je później, ale wraz z mechanizmem, który blokował ich instalację w przypadku wykrycia infekcji na komputerze użytkownika.

Przestępcy zmodyfikowali jego kod i, jak informują Prevx oraz Symantec, aktywnie wykorzystują szkodliwy kod.

Szkodliwy kod jest bardzo zaawansowany. Omija dwie antyrootkitowe technologie w Windows - Kernel Mode Code Signing oraz Kernel Patch Protection. Rootkit dokonuje tego, jak informuje Giuliani, poprzez nadpisanie głównego sektora rozruchowego dysku twardego, co pozwala na przejęcie uruchamiania procesu uruchamiania dysku podczas startu komputera i załadowanie własnych sterowników. Rootkity przechwytujące MBR są praktycznie niewidoczne dla systemu operacyjnego i programów antywirusowych.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

27.08.2010 r.

1&1, największa na świecie firma hostingowa, wkracza do Polski, 19:07

Google Realtime - nowa wyszukiwarka aktualności, 9:23


Nowsze

27.08.2010 r.

Wikileaks, wolność słowa a bezpieczeństwo, 19:09

Kwantowe komputery mogą korzystać z bizmutu, 19:09


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.33 | SQL: 13 | Uptime: 527 days, 19:41 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl