heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 24 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 27 sierpnia 2010, 09:23

Google Realtime - nowa wyszukiwarka aktualności

Google udostępniła nową wyszukiwarkę działającą w czasie rzeczywistym. Pozwala ona na śledzenie wiadomości, blogów i wpisów na Twitterze. Można też cofnąć się w czasie i zobaczyć co w sieci pisano i mówiono na dany temat w danym czasie.

W grudniu Google po raz pierwszy przedstawiła wyszukiwanie w czasie rzeczywistym. Wtedy najświeższe informacje takie jak nowe wpisy blogowe, ukazywały się na wydzielonej liście (Latest results for...), którą można było przewijać i wyświetlić na pełnym ekranie. W marcu takie wyszukiwanie w czasie rzeczywistym udostępniono w polskiej wersji Google.

Teraz Google robi kolejny krok. Firma udostępniła osobną stronę dla wyszukiwania w czasie rzeczywistym, która jest dostępna pod adresem www.google.com/realtime.

Po wpisaniu frazy wyszukiwania do tej wyszukiwarki ujrzymy bardzo świeże wyniki, nawet sprzed kilku minut. Po lewej stronie wyników znajduje się menu, które pozwala na zawężenie wyników do treści określonego rodzaju. Dostępne są w nim takie funkcje jak: Wszystko, Grafika, Filmy, Mapy, Wiadomości, Książki, Blogi, Aktualizacje i Dyskusje.

Domyślnie wybrana jest opcja Aktualizacje, dzięki czemu widzimy wpisy na mikroblogach. W tej opcji dostępna jest linia czasu, która pozwala śledzić jak intensywnie poruszany był dany temat w danych dniach i godzinach. W przypadku wpisów blogowych, wiadomości lub filmów możemy zawęzić wyniki do tych z ostatnich 10 minut, ostatniej godziny, doby albo ostatniego tygodnia czy miesiąca (służą do tego linki po lewej stronie).

Pod wynikami wyszukiwania znajdziemy linki ułatwiające śledzenie danego tematu. Można utworzyć alerty e-mail dla danego zapytania lub subskrybować kanał RSS.

Google Realtime daje też możliwość sprawdzenia co na dany temat pisano w konkretnym miejscu np. w okolicy użytkownika lub we wskazanym przez niego stanie USA. Ta opcja jest jednak dostępna tylko w wersji angielskiej, japońskiej, rosyjskiej i hiszpańskiej. Można też śledzić dyskusje jaką wywołuje dany wpis na Twitterze i ta funkcja również jest dostępna w czterech wspomnianych wersjach. Strone Google Realtime i jej pozostałe funkcje są dostępne w 40 językach.

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym wymagało od Google opracowania wielu nowych rozwiązań. Nie wystarczy przyśpieszyć indeksowania. Trzeba zapewnić m.in. ocenę jakości wyników. Nowe rozwiązania były potrzebne także po stronie partnerów Google. Dzięki temu wpisy z Twittera mogą zniknąć z Google, jeśli zostały usunięte przez użytkownika lub oznaczone jako prywatne.

Poniżej film Google prezentujący nową funkcję:Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.08.2010 r.

The Pirate Bay dostaje prośbę o nieusuwanie torrenta, 16:27

Wikileaks znowu oburza, 16:24


Nowsze

27.08.2010 r.

1&1, największa na świecie firma hostingowa, wkracza do Polski, 19:07

Pierwszy rootkit na 64-bitowe systemy, 19:08


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.76 | SQL: 14 | Uptime: 65 days, 17:24 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl