heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 13 lipca 2010, 09:41

Belgia: Dostawcy Internetu nie muszą blokować TPB

Taka sankcja, zdaniem sądu, jest niewspółmierna do przestępstwa, jakim jest naruszenie praw autorskich. W Europie wciąż brakuje jednak spójnego działania organizacji antypirackich.

Wśród działających w Europie organizacji antypirackich, a także samych rządów, brak jest jednomyślności co do tego, jak sobie ze zjawiskiem wymiany plików chronionych prawem autorskim poradzić. Odłączać internautów, wysyłać im upomnienia, edukować, walczyć z administratorami serwisów, pozywać do sądu zwykłych użytkowników, a może po prostu nic nie robić? Sposobów jest wiele, żaden z nich jednak nie okazał się całkowicie skuteczny.

Poważnym problemem przed stosowaniem jednej metody na całym kontynencie są różnice w prawodawstwie poszczególnych państw, a także filozofia przyświecająca decydentom w stolicach. Z podobnym problemem boryka się także przemysł rozrywkowy za Oceanem - każdy stan w inny sposób może podejść do zagadnienia. Dlatego też nikogo nie powinny dziwić różne wyroki czy też odmienne praktyki.

W ostatniej odsłonie konfliktu posiadaczy praw autorskich przeciwko internautom, górą są ci drudzy. Tym razem odnieśli oni pośrednie zwycięstwo w Belgii. Jak podaje serwis TorrentFreak Belgijska Federacja Antypiracka (BAF) poniosła porażkę przed sądem, gdzie domagała się, by ten nakazał dwóm dostawcom Internetu - firmom Belgacom oraz Telenet - zablokowanie dostępu do serwisu The Pirate Bay.

Sąd w Antwerpii uznał, że proponowany przez organizację środek jest nieproporcjonalny do przestępstwa. Christophe Van Mechelen z BAF jest przekonany, że powinna zostać stworzona efektywna procedura, dzięki której możnaby szybko walczyć z zagranicznymi serwisami, działającymi w sprzeczności z belgijskim prawem.

Wątpliwym jest, by powstała unijna regulacja wspomagająca walkę z piractwem internetowym. Nie wszystkie państwa są równie zdeterminowane, by rozpocząć walkę z problemem. Nie bez znaczenia jest także fakt, że przeciwko zbyt daleko idącym sankcjom wystąpił już kilkukrotnie Parlament Europejski, bez zgody którego właściwie przyjęcie nowego prawa na szczeblu Unii Europejskiej nie jest możliwe.

Szybko też daliby o sobie znać obrońcy praw człowieka, podnosząc szereg argumentów przeciwko tego typu krokom. Trudno udowodnić, kto de facto dopuścił się naruszenia praw autorskich, w jaki sposób zdobyć przekonujące sądy dowody, internet nie służy jedynie wymianie plików chronionych prawem autorskim - to tylko kilka wątpliwości, które należałoby wziąć pod uwagę.

Tymczasem zarówno rządy, jak i unijne instytucje zdają się być zajęte sprawami większej wagi - walką z kryzysem gospodarczym, tworzeniem nowego porządku w świecie finansów, a także ochroną środowiska naturalnego. Nie wydaje się, by kwestia praw autorskich miała szybko znaleźć się ponownie w sferze zainteresowania polityków. No chyba, że inicjatywę w Strasbourgu przejmą dwaj europosłowie szwedzkiej Partii Piratów.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

13.07.2010 r.

Będzie pozew zbiorowy przeciwko Apple i AT&T, 9:38

Chrome podatne na kradzież haseł, 9:36


Nowsze

14.07.2010 r.

Rekordowy zysk Intela, 13:26

Azotek uranu - nadzieja energetyki, 19:21


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.56 | SQL: 22 | Uptime: 139 days, 12:49 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl