heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 13 lipca 2010, 09:38

Będzie pozew zbiorowy przeciwko Apple i AT&T

Sąd zgodził się połączyć niektóre indywidualne pozwy wniesione przeciwko obu firmom w okresie ostatnich trzech lat w jeden pozew zbiorowy.

W połowie zeszłego tygodnia zapadło w Stanach Zjednoczonych ważne rozstrzygnięcie dotyczące firm Apple oraz AT&T. Sąd w Kalifornii uznał, że części indywidualnych pozwów, jakie wpłynęły od czerwca 2007 roku przeciwko obu firmom, mogą zostać połączone w jeden pozew zbiorowy - informuje agencja AP. Chodzi w szczególności o zarzuty na podstawie prawa antymonopolowego.

Aby kupić iPhone'a w USA konieczne jest podpisanie umowy z operatorem AT&T, będącym wyłączonym jego dostawcą wśród telekomów za Oceanem. Powodzi utrzymują, że rzekomo dwuletni kontrakt wiąże ich de facto na okres pięciu lat. Oskarżają oni także obie firmy o sekretne zawarcie porozumienia, którego warunków opinia publiczna nie poznała.

Co więcej, Apple miała blokować możliwość korzystania z usług innych operatorów telekomunikacyjnych. Użytkownicy nie mają także swobody w wyborze aplikacji, z których chcieliby korzystać na kupionych urządzeniach. Firma bowiem dokładnie sprawdza każdy program, zanim zostanie umieszczony w App Store. Korzystanie z innych jest oczywiście możliwe, jednak trzebaby w tym celu złamać fabryczne zabezpieczenia iPhone'a (dokonać tzw. jailbreak'a), co oznaczałoby utratę gwarancji.

W pozwie powodzi (tylko osoby, które podpisały umowy z AT&T na dwa lata) domagać się będą zakazania firmie z Cupertino sprzedaży zablokowanych iPhone'ów, umożliwienia pobierania dowolnych aplikacji bez utraty gwarancji, a także pokrycia wszelkich kosztów prawnych oraz samego procesu.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

13.07.2010 r.

Chrome podatne na kradzież haseł, 9:36

RIAA chce zamrozić aktywa Lime Wire, 9:36


Nowsze

13.07.2010 r.

Belgia: Dostawcy Internetu nie muszą blokować TPB, 9:41

14.07.2010 r.

Rekordowy zysk Intela, 13:26


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.10 | SQL: 23 | Uptime: 26 days, 9:01 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl