heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 8 czerwca 2010, 09:41

Polska Wikipedia jutro się zmienia

Polskojęzyczna Wikipedia jutro upodobni się do tej anglojęzycznej. Będzie miała nowe narzędzia dla redaktorów i odświeżony wygląd. Tradycjonalistów ucieszy to, że będzie możliwość powrotu do starego wyglądu.

Wikipedia informuje o zbliżających się zmianach m.in. na swojej stronie głównej (w górnej części strony) oraz na koncie polskiej Wikipedii w serwisie Facebook.

Przede wszystkim Wikipedia będzie miała nową skórkę o nazwie Wektor. Ma ona bardziej przejrzysty wygląd i wyszukiwarkę umieszczoną w prawej górnej części ekranu, podobnie jak w innych serwisach. Osoby zalogowane zauważą, że niektóre karty zostały przeniesione do rozwijanego menu po prawej, a artykuły obserwowane oznaczono gwiazdką.

Zmiany dotyczą też narzędzi dla redaktorów. Będą oni mogli korzystać z nowego paska edycji z wbudowaną pomocą. Nowe ikony mają ułatwić odnalezienie najczęściej używanych funkcji. Można ukrywać ikony rzadziej używanych narzędzi.

Niektóre narzędzia i gadżety mogą nie współpracować z nową skórką. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie Wikipedia:Narzędzia. Nie będą też aktywne style lub skrypty użytkownika, ale mogą one okazać się niepotrzebne.

Można wrócić do starego wyglądu i okna edycji. Trzeba jedynie posiadać konto użytkownika. W zakładce Wygląd będzie dostępna stara skórka (Książka) a w zakładce Edycja, będzie można wyłączyć rozszerzony pasek narzędzi edycyjnych.

Wprowadzone na Wikipedii zmiany są elementem inicjatywy Wikipedia Usability Initiative realizowanej dzięki grantowi Fundacji Stantona. Celem przedsięwzięcia jest poprawianie oprogramowania Wikipedii na podstawie badań zachowania użytkowników. Łatwiejsze w obsłudze aplikacje mogą zachęcić więcej osób do współtworzenia internetowej encyklopedii.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

07.06.2010 r.

Google zmienia wygląd, 17:30

Toshiba Dynabook TX/98MBL z Blu-ray 3D, 17:29


Nowsze

08.06.2010 r.

SP1 dla Windows 7 już niedługo, 15:24

EVGA - Classified SR-2 - potwór dla graczy i stacji roboczych, 17:47


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.16 | SQL: 18 | Uptime: 26 days, 8:50 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl