heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 30 września 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 27 stycznia 2010, 08:26

Szkodliwe programy w Polsce - grudzień 2009

Kaspersky Lab Polska prezentuje listopadowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego oprogramowania na terenie Polski.

Raport składa się z dwóch części. W pierwszej znajduje się Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast oraz aktywność szkodników w każdym z województw. Druga cześć raportu składa się z Top 20 oprogramowania najczęściej atakującego komputery polskich użytkowników Sieci. Dopełnieniem są tabelki prezentujące różnice w stosunku do ostatniego zestawienia.

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast


Wirusy w Polsce w grudniu 2009

Powyższy wykres prezentuje miasta, które najbardziej przyczyniły się do infekowania polskich komputerów w grudniu. Stanowią one ponad 75% wszystkich infekcji. Dopełnieniem wykresu jest tabelka obejmująca zmiany w odniesieniu do ostatniego miesiąca.

Wirusy w Polsce w grudniu 2009

Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast, grudzień 2009W grudniu w rankingu Top 10 miast ponownie pojawił się Kraków z wartością 2% infekcji w skali kraju. Aż cztery miasta nie zmieniły na liście swojej pozycji, są to standardowo już na pierwszym miejscu Warszawa, a także Bydgoszcz, Łódź i Gdańsk. Bydgoszcz po raz kolejny notuje bardzo wysoką liczbę infekcji. Także Lublin notuje skok na czwarte miejsce z wynikiem 5,52% infekcji (2,48% i ósma lokata w listopadzie).

Poniższa mapa prezentuje poziom infekcji w poszczególnych województwach. Każdy kolor (legenda) odpowiada procentowemu udziałowi województwa w infekcji kraju.

• poniżej 5% - kolor żółty
• między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy
• między 20,01% a 30% - kolor czerwony
• powyżej 30% - kolor bordowy

Wirusy w Polsce w grudniu 2009

Poziom infekcji w poszczególnych województwach, grudzień 2009Połowa województw przekracza 5% infekcji - jest to więcej niż w poprzednim miesiącu. Dodatkowo, patrząc na skalę infekcji, potwierdzają się przypuszczenia, że w okresie świątecznym wzrasta liczba zarażeń komputerów. Jak zwykle najmniejsza liczba infekcji jest w województwach świętokrzyskim, opolskim oraz lubuskim. Największy wzrost infekcji odnotowało natomiast województwo lubelskie, głównie za sprawą Lublina, w którym liczba zainfekowanych komputerów zwiększyła się ponad dwukrotnie.

Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce


Druga część raportu przedstawia szkodliwe oprogramowanie (Top 20), które najczęściej atakowało komputery polskich użytkowników.

Wirusy w Polsce w grudniu 2009

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach polskich internautów, grudzień 2009Wszystkie szkodliwe programy z powyższej tabeli odpowiadają za 65% infekcji w Polsce. W porównaniu do poprzednich zestawień, natychmiast rzuca się w oczy zmiana na pierwszym miejscu. Do tej pory niepodzielnie zajmowane było ono przez szkodniki określane jako Trojan.Win32.Generic (wykrywane przez moduł heurystyki). W grudniu jednak liczba infekcji wywołana przez trojana Trojan.Win32.Inject.alwi była tak duża, że co piąty zainfekowany komputer biorący udział w programie KSN posiadał tego szkodnika na dysku. Na drugiej pozycji, także z wysokim wynikiem, znajduje się Trojan-Downloader.Win32.Agent.cxyf, który odpowiada za pobieranie na komputer ofiary dodatkowych programów, głównie wykradających hasła i dane. Grudzień sprzyja atakom polegających na wyłudzeniach i kradzieżach danych, stąd w raporcie styczniowym obydwa trojany mogą być na wiele niższych pozycjach lub nawet wypaść z Top 20.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.01.2010 r.

Udoskonalone taśmy magnetyczne, 17:27

DARPA: Cyfrowe DNA, 17:26


Nowsze

27.01.2010 r.

Canonical podpisała umowę z Yahoo!, 17:09

Google chce zostać w Chinach, 17:10


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 2.38 | SQL: 18 | Uptime: 310 days, 20:52 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl