heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 29 listopada 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 13 stycznia 2010, 16:05

Multos - inteligentne karty Hitachi

W portfelach Polaków jest coraz więcej kart i dokumentów, a miejsca wciąż tyle samo. Multiaplikacyjne karty są funkcjonalnym rozwiązaniem dla każdego, a ich wykorzystanie przyczynia się do znacznego usprawnienia pracy urzędów, przedsiębiorstw oraz instytucji finansowych. Na polskim rynku karty z inteligentnym systemem operacyjnym MULTOS oferuje firma Hitachi.

Karty z systemem operacyjnym MULTOS są wykorzystywane powszechnie w wielu krajach na całym świecie: we Francji miliony wieloaplikacyjnych kart płatniczych, w Japonii 15 milionów kart bankowych z uwierzytelnianiem biometrycznym, w Hong-Kongu elektroniczne paszporty i dowody osobiste, a w Norwegii wielozadaniowe karty z podpisem kwalifikowanym. Również w Polsce zrealizowano pierwsze, innowacyjne projekty kartowe z wykorzystaniem platformy MULTOS. Wśród nich można wymienić te w polskich bankach wykorzystujące karty MULTOS jako narzędzie płatnicze oraz w administracji publicznej i firmach, które pragnęły zwiększyć swoje bezpieczeństwo poprzez wykorzystanie multiaplikacyjnych kart dostępowych. Powszechne korzystanie z inteligentnych, wielozadaniowych nośników w formie karty stanie się już wkrótce faktem i znacznym udogodnieniem dla użytkowników.

Nowe rozwiązania również w Polsce


W Polsce w 2011 roku, z powodu nowych wytycznych dla administracji publicznej, znów dojdzie do „rewolucji”. Wymiana dotychczasowych dowodów osobistych na nowe, elektroniczne dokumenty tożsamości ma być pierwszym krokiem do wprowadzenia Polski w świat wirtualnej administracji. Jest to część planu „Polska Cyfrowa”, który zakłada między innymi informatyzację urzędów, instytucji edukacyjnych oraz budowę szerokopasmowego Internetu. Nowe dowody osobiste wyposażone zostaną w chipy zawierające informacje o posiadaczu danego dokumentu z możliwością nanoszenia zmian, co ma ograniczyć koszty ponoszone przez obywateli oraz usprawnić działalność instytucji pożytku publicznego.

Inteligentne karty, których wprowadzenie stanie się jedną z pierwszych zmian zaproponowanych w nowelizacji ustawy o informatyzacji, mającej wejść w życie jeszcze w 2010 roku, charakteryzuje różnorodność standardów. Dotychczas w Polsce dominowały platformy natywne lub też platformy Java. Jednakże najbardziej elastycznym i innowacyjnym rozwiązaniem wśród platform kartowych jest otwarta platforma MULTOS stworzona przez takie firmy, jak Hitachi, MasterCard czy Keycorp. Karty MULTOS zapewniają klientom multiaplikacyjność, najwyższe bezpieczeństwo, otwartość oraz pełną interoperacyjność, przez co wydawca karty nie musi być ograniczony tylko do jednego producenta. Gwarantuje to specjalnie stworzone w tym celu konsorcjum nadzorcze MAOSCO, w którego działalność oprócz wyżej wymienionych i liderujących firm zaangażowane są tak znane marki, jak Gemalto, Oberthur, Samsung, Infineon czy też Fujitsu.

- System MULTOS zapewnia możliwość umieszczania na karcie mikroprocesorowej wielu aplikacji, wśród których wymienić można identyfikację cyfrową (PKI), biometrię, płatności, systemy lojalnościowe, aplikacje zdrowia (e-health) itd. – podaje Tadeusz Woszczyński, Dyrektor Pionu Rozwiązań Systemowych Hitachi Europe w Polsce.

Karta rozwojowa


Dodatkową cechą systemu MULTOS jest bezpłatne wgrywanie i usuwanie kolejnych aplikacji, jednakże z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa. Stykowa, bezstykowa lub dualna karta wyposażona w bezpieczny chip z systemem operacyjnym MULTOS i zestawem aplikacji to ułatwienie nie tylko dla użytkowników, którzy mogą teraz zaufać jednej, ale również dla autoryzowanych wydawców.

MULTOS jest platformą otwartą, co oznacza, że każdy może opracować aplikację na karty MULTOS przy pomocy ogólnodostępnych narzędzi.

Na wysoki poziom bezpieczeństwa kart z systemem operacyjnym MULTOS wpływa głównie pełny nadzór wydawcy nad dodawaniem i usuwaniem aplikacji autoryzowanych przy pomocy dedykowanych certyfikatów elektronicznych oraz pełna separacja aplikacji na karcie z zastosowaniem specjalnych zapór „firewall”.

Hitachi Europe Ltd. Information Systems Group dostarcza w Polsce zarówno moduły MULTOS, gotowe karty MULTOS z wybraną konfiguracją aplikacji, oprogramowanie Middleware do komunikacji z kartami MULTOS, portfolio aplikacji kartowych, oprogramowanie do zarządzania aplikacjami na kartach MULTOS (AMS), jak również opracowuje aplikacje MULTOS na zamówienie klienta i zapewnia usługi konsultingowe.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

13.01.2010 r.

Google wycofa się z Chin?, 15:47

Wiadomości Associated Press zniknęły z Google News, 15:45


Nowsze

14.01.2010 r.

Chiny chcą u siebie Google, 11:11

McKinnon zyskał kolejną szansę, 15:53


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.07 | SQL: 14 | Uptime: 356 days, 5:55 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl