heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 13 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 21 grudnia 2009, 12:19

Moonlight 2, czyli kolejny linuksowy Silverlight

Moonlight 2, czyli linuksowa wersja produktu Silverlight firmy Microsoft została udostępniona przez projekt Mono. Microsoft i Novell poinformowały również o rozszerzeniu współpracy pomiędzy firmami nad rozwiązaniem Moonlight w celu zapewnienia zgodności ze specyfikacjami Silverlight 3 i Silverlight 4.

Silverlight to będąca konkurentem Flasha wieloplatformowa wtyczka do przeglądarek internetowych pozwalająca na dostarczanie bogatych wizualnie aplikacji. Moonlight to jej linuksowa wersja oparta na otwartym dostępie do kodu źródłowego.

Moonlight 2 jest zgodny z Microsoft Silverlight 2 i zawiera pewne funkcje Silverlight 3, w tym obsługę Bitmap API, dialogi plików, funkcje ułatwień, dołączaną kolejkę mediów oraz dedykowane kodeki. Nowa wersja Moonlight zapewnia lepszą obsługę mediów strumieniowych z uwzględnieniem jakości wykorzystywanego połączenia.

Oprócz tego, w tej wersji biblioteki funkcje Mono są wbudowane w dystrybucję Moonlight, co pozwala twórcom oprogramowania przygotowywać dla użytkowników Linuksa bogate aplikacje internetowe z użyciem rozmaitych języków programowania, takich jak C#, Ruby, Python i Javascript.

Demonstracyjne wydanie Moonlight 3 zostanie udostępnione w pierwszym kwartale roku 2010, zaś wersja finalna zaplanowana jest na trzeci kwartał roku 2010. Wkrótce potem pojawi się Moonlight 4.

Przedstawiony we wrześniu 2007 roku Moonlight jest jednym z efektów współpracy technicznej w ramach umowy o zgodności interoperacyjnej, którą Novell i Microsoft zawarły w listopadzie 2006 roku. W ramach tej umowy Microsoft dostarczy Novellowi nowe pakiety testowe i specyfikacje Silverlight 3 i 4.

Co więcej, Microsoft rozszerza swą klauzulę patentową dla użytkowników końcowych Moonlight. Nie będzie ona już ograniczona do użytkowników, którzy nabyli Moonlight od firmy Novell lub za pośrednictwem jej kanału sprzedaży, ale obejmie również wszystkich użytkowników, którzy pozyskali Moonlight z innego źródła

Więcej informacji o Moonlight można znaleźć pod adresem go-mono.com/moonlight, skąd można również pobrać to rozwiązanie.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.12.2009 r.

Google przegrał w sądzie, 18:18

Złapali "gorące elektrony", 18:16


Nowsze

21.12.2009 r.

Kwantowe bardziej pojemne?, 16:47

Intel prezentuje nowej generacji platformę Atom, 17:50


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.34 | SQL: 12 | Uptime: 83 days, 17:15 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl