Wtorek, 24 listopada 2009, 10:34
Teleskop Powerseeker 114EQ
Hama Polska wprowadził do oferty teleskop Celestron Powerseeker 114EQ z oprogramowaniem “The Sky”. Urządzenie odpowiada na potrzeby osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z astronomią. Załączone oprogramowanie ułatwia znajdowanie oraz identyfikację setek obiektów nocnego nieba. Atrakcyjna cena sprawia, że Celestron Powerseeker 114EQ to znakomity prezent gwiazdkowy na koniec Międzynarodowego Roku Astronomii.Połączenie nauki z zabawą możliwe jest po szybkim montażu teleskopu bez konieczności użycia specjalistycznych narzędzi. Model Powerseeker 114EQ dysponuje kompaktową, łatwą do transportu aluminiową obudową w kolorze czarnym. Został wyposażony w wygodny w obsłudze montaż paralaktyczny typu niemieckiego, który umożliwia precyzyjne prowadzenie teleskopu. Średnica obiektywu wynosi 114 mm, zaś długość ogniskowej to 900 mm. W komplecie znajdują się okulary (20 mm i 4 mm) oraz celownik 5x25. Aluminiowy statyw zapewnia stabilną obserwację nieba.
Sugerowana cena detaliczna teleskopu Celestron Powerseeker 114EQ wynosi 549 zł. Produkt objęty jest 2-letnią gwarancją producenta.
2009: Międzynarodowy Rok Astronomii
Rok 2009 został przez Organizację Narodów Zjednoczonych ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Astronomii. To właśnie w tym roku wypada 400 rocznica użycia przez Galileusza lunety do oglądania nieba. Obserwacje tego uczonego stanowiły przełom w postrzeganiu i rozumieniu kosmosu. Od tego czasu każda nowa klasa przyrządów astronomicznych pozwalała na dokonanie przełomowych, fundamentalnych odkryć.
O teleskopie
Zadaniem teleskopu astronomicznego jest zebranie jak największej ilości promieniowania emitowanego przez odległe i zazwyczaj bardzo słabo widoczne obiekty. Podstawowym parametrem określającym możliwości teleskopu jest średnica jego obiektywu. Od średnicy zależy również zdolność rozdzielcza instrumentu, czyli możliwość rozróżniania szczegółów obrazu tworzonego przez teleskop. Fakt ten wynika z falowej natury światła. Zdolność rozdzielcza teleskopu o średnicy D przy długości fali l wynosi w przybliżeniu l/D radianów, co dla światła widzialnego daje w przybliżeniu 15"/D (D w cm). Teoretyczną zdolność instrumentu ograniczają zjawiska atmosferyczne. W zależności od warunków atmosferycznych zdolność rozdzielcza wynosi od 0.5" (najlepsze warunki) do nawet 60". W Polsce parametr ten rzadko bywa lepszy niż 2".
Teleskop Powerseeker 114EQ
Wersja do druku
Podobne tematy
Starsze
Przydatne niedoskonałości, 16:40
Krytyczny błąd w Internet Explorerze?, 16:39
Nowsze
Intel: Z chipem w mózgu, 13:07
Ile "waży" Internet?, 18:06
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Fionka - 08 września 2010, 11:17
Ja mojemu bratu kupiłam również teleskop, ale Opticon. Przekonała mnie stosunek jakości do ceny. Zresztą opinie o nim też są dobre.
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.34 | SQL: 13 | Uptime: 495 days, 16:21 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl