heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 5 marca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 3 listopada 2009, 09:26

Rządowe dokumenty wyciekają przez P2P

Głupota urzędnika sprawiła, że tajny dokument wyciekł do publicznej wiadomości. Traf chciał, że stało się to przez program P2P, co teraz RIAA chce wykorzystać, by przeforsować swoje postulaty dotyczące zmian w prawie.

Poprzez sieci P2P wymieniane są nie tylko pliki muzyczne, filmowe czy też programy komputerowe. W Stanach Zjednoczonych publicznie dostępne w ten sposób są także niektóre dokumenty rządowe. Byłoby to może i godne pochwalenia, gdyby nie fakt, że zawierały one informacje nieprzeznaczone dla szerszego grona odbiorców.

Jedna z urzędniczek Izby Reprezentantów, niższej izby amerykańskiego parlamentu, zapisała jeden ze służbowych plików na komputerze domowym. Nie uświadomiła sobie jednak faktu, że folder ten był przeznaczony do dzielenia się z innymi za pośrednictwem Gnutelli. W ten sposób całą Ameryka dowiedziała się, że wobec 30 członków parlamentu prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w związku z zarzutami o nieetyczne zachowania - informuje CBS News.

Widać więc wyraźnie, że niezależnie od tego, w jaki sposób zabezpieczone zostaną systemy przed atakami z zewnątrz czy przed dostępem wewnętrznym przez niepowołane osoby, najsłabszym ogniwem i tak pozostaje człowiek. Nie ma też znaczenia, czy mówimy o instytucji rządowej, wielkiej korporacji czy też domowym komputerze. Z zabezpieczeń korzysta człowiek i to on jest najczęściej przyczyną problemów.

O komentarz poproszona została także RIAA, zaciekle walcząca z programami typu P2P i zjawiskiem dzielenia się plikami chronionymi prawami autorskimi. Zdaniem jej przedstawicieli incydent ten jest najlepszym dowodem na to, że należy kontrolować tego typu oprogramowanie, by nie dochodziło do wymiany plików muzycznych - podaje FreakBits. Można się spodziewać, że stowarzyszenie będzie chciało wykorzystać tę wpadkę jako argument w walce o korzystne dla siebie zmiany w prawie.

Idąc tym tropem należałoby także zakazać sprzedaży przenośnych pamięci, gdyż ich zgubienie bądź kradzież także może doprowadzić do upublicznienia tajnych informacji, nie mówiąc już o muzyce, która mogłaby się tam znajdować.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

03.11.2009 r.

Google najbardziej pożądanym pracodawcą, 9:24

02.11.2009 r.

A-DATA S596 - najszybszy na świecie dysk SSD, 18:02


Nowsze

03.11.2009 r.

Top 10 telefonów komórkowych - październik 2009, 13:47

Vista bezpieczniejsza od XP, 15:41


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.36 | SQL: 16 | Uptime: 255 days, 18:48 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl