heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 17 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 15 października 2009, 13:46

BSA: Milion dolarów za donosy o piractwie

Antypiracka organizacja Business Software Alliance (BSA) przeznaczyła kolejny milion dolarów na nagrody dla osób, które wskażą firmę korzystającą z nielegalnego oprogramowania. Poprzednio wypłacane nagrody sprawiły, że do BSA trafiło wiele zgłoszeń i najwyraźniej program się opłaca.

Program nagród za wskazanie piratów ruszył w 2005 roku. Jego efektem było osiągnięcie porozumień z setkami firm i wypłacenie ok. 22 mln USD odszkodowań. Pula nagród dla osób zgłaszających piractwo urosła w okresie od lipca do września z 200 tys. USD do 1 mln USD.

Na początku tego miesiąca BSA przeznaczyła kolejny milion na nagrody. Organizacja zapowiedziała też, że kampania "Blow the Whistle" (ang. dmuchaj w gwizdek) zachęcająca pracowników do donoszenia o piractwie będzie trwać do końca roku.

Nastąpił znaczny wzrost liczby zgłoszeń piractwa w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Mamy nadzieję, że rozszerzenie programu nagród utrzyma ten impet – stwierdził Jenny Blank, przedstawiciel BSA odpowiedzialny za kwestie prawne – Kampania "Blow the Whistle" pozwoli na zintensyfikowanie wysiłków BSA przez podnoszenie świadomości o tym problemie i pomaganie w edukowaniu przedsiębiorców o wadze odpowiedniego zarządzania oprogramowaniem.

BSA zapowiedziała również inne inicjatywy o charakterze edukacyjnym, ale właśnie program nagród za zgłoszenia zdaje się wywoływać szczególne emocje. Organizacja przyznaje, że najczęściej o piractwie w firmach donoszą zwolnieni pracownicy. Oznacza to, że osoby te generalnie akceptują piractwo (nie przeszkadzało im gdy pracowały), ale nie mają nic przeciwko temu, aby ich pracodawca za piractwo odpowiedział.

Według statystyk BSA przedstawionych w kwietniu br. przeciętna liczba donosów na firmy korzystające z pirackiego oprogramowania wynosi 100 tygodniowo. W styczniu oraz w lutym 2009 roku BSA otrzymało ponad 800 zawiadomień o przypadkach piractwa w regionie Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki (EMEA). Oznacza to 8-procentowy wzrost w porównaniu z początkiem ubiegłego roku.

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło firm z sektora architektonicznego, projektowania przemysłowego i graficznego, a także firm zajmujących się dystrybucją i sprzedażą.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

15.10.2009 r.

Wirusy na Twojej stronie startowej?, 12:15

14.10.2009 r.

Partia Piratów walczy z piractwem?, 17:16


Nowsze

15.10.2009 r.

Prawie jak HDTV, 17:53

Kuba połączy się z USA?, 17:55


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.60 | SQL: 18 | Uptime: 504 days, 1:48 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl