heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 19 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 1 października 2009, 11:43

Czy wszyscy Internauci pójdą siedzieć?

Zapewne aż tak źle nie będzie, ale wkrótce będą się oni mogli poczuć jak przestępcy. A to za sprawą propozycji nowelizacji prawa prasowego, przedstawioną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zmierzającą do tego by wprowadzić obowiązek rejestrowania stron internetowych. O tym, że nie jest to zagrożenie fikcyjne świadczą wyroki polskich sądów karzących za niezarejestrowanie strony.

W Polsce istnieje około 2 milionów blogów i kilkakrotnie więcej stron internetowych. Wedle aktualnie obowiązującego prawa prasowego (z 1984 roku!), polscy Internauci powinni rejestrować swoje strony internetowe i blogi w sądzie. Obowiązek ten ma zostać utrzymany w nowej ustawie. Ustawodawca rezygnuje z określenia dziennika, jako medium "ogólnoinformacyjnego", co może doprowadzić do objęcia tym terminem szeregu serwisów internetowych, które nie mają w powszechnym odbiorze takiego charakteru.

- Sytuacja jest poważna i niepokojąca, bo zdarza się, że sądy nakładają kilkutysięczne kary na włascicieli nierejestrowanych stron. Jest też ona dość absurdalna bo jesteśmy jedynym państwem w UE z przepisami rodem z Chin, czy Białorusi. Nie można tego zostawić obojętnie - mówi Paweł Sito, prezes Fundacji Nowe Media. - dlatego w najbliższy piątek wraz z Centrum Monitoringu Wolności Prasy i Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich organizujemy konferencję na ten temat. Na apel Fundacji i SDP odpowiedzieli znani Internauci - m.in. Edwin Bendyk oraz Marcin Jagodziński, obecni także będą przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Zaprosiliśmy kilku polityków, od prawa do lewa, nie zależy nam tylko na „ożywionej dyskusji”, a na realnej zmianie. Na doprowadzeniu do zmiany przepisów tak, by nie cofały rozwoju Internetu w Polsce i nie ograniczały wolności słowa - dodaje Wiktor Świetlik dyrektor CMWP, współorganizator wydarzenia. - Zapraszamy wszystkich Internautów, którzy czują, że mogą być dotknięci zarówno obecnymi, jak i proponowanymi przepisami.

Konferencja odbędzie się 2 października w siedzibie SDP przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie o godz 12.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

01.10.2009 r.

Epson Stylus Photo PX710W - drukarka z Wi-Fi, 11:38

30.09.2009 r.

Menedżerowie Microsoftu ukarani, 17:00


Nowsze

01.10.2009 r.

Fermi - przyszłość według Nvidii, 18:10

Allegro wprowadzi konta dla firm, 18:11


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.73 | SQL: 18 | Uptime: 212 days, 19:02 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl