heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 28 września 2009, 12:12

Australia: Cały kraj połączą światłowody

Rozpoczęła się realizacja ogłoszonego w kwietniu przez rząd w Canberze planu budowy ogólnokrajowej sieci światłowodowej. Pierwsze kable kładzione są na Tasmanii.

Zaledwie 0,1 procenta australijskich gospodarstw domowych jest połączonych z internetem za pośrednictwem światłowodów. Pozostała część korzysta najczęściej z infrastruktury miedziowej, nierzadko mającej nawet 100 lat. Większość z 10 milionów gospodarstw domowych ma więc dostęp do relatywnie wolnego Internetu. Ma się to jednak zmienić.

W Australii rozpoczęła się realizacja największego w historii kraju planu rozwoju infrastruktury. Wart 37 miliardów dolarów amerykańskich projekt ma połączyć 90 procent domów i firm siecią światłowodów (zapewniających transfer na poziomie nawet 100 Mbps) - podaje Yahoo! za agencją AFP.

Koszt realizacji projektu jest wysoki nie tylko ze względu na rozmiar państwa (7,7 milionów kilometrów kwadratowych to obszar dwukrotnie większy niż całej Unii Europejskiej), ale także na rozmieszczenie ludności. Większość Australijczyków zamieszkuje nadmorskie miasta, jednak to interior ma największe problemy pod względem dostępu do infrastruktury.

To właśnie tam większość osób albo korzysta z dostępu wdzwanianego, albo nie ma w ogóle dostępu do Sieci. Kevin Rudd, premier Australii, ogłaszając w kwietniu rozpoczęcie prac nad projektem, powiedział, że Związek ma jeden z najniższych wśród krajów rozwiniętych wskaźnik dostępu do Internetu, a także prędkości.

Projekt cieszy się ogromnym zainteresowaniem za granicą, w tym w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Unii Europejskiej.

Położenie setek tysięcy kilometrów światłowodów to jednak dopiero początek. Konieczne jest przystosowanie wszystkich instytucji i gospodarstw domowych do nowej technologii. Oprócz tego w planach jest także wyłączenie telewizji i telefonii analogowej, by mogły one zostać zastąpione cyfrowymi odpowiednikami.

Koniec realizacji projektu przewidziany jest na rok 2017. Pierwsze prace rozpoczęto jest na Tasmanii.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.09.2009 r.

UK Antypirackie prawo będzie kosztować, ale ile?, 12:00

Uniwersalny pilot Thomson ROC 10509, 10:05


Nowsze

28.09.2009 r.

Bliżej ekscytonowych chipów, 16:41

Ignorowanie sądu jest najtańsze, 16:43


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.53 | SQL: 18 | Uptime: 495 days, 8:49 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl