heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 30 czerwca 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 8 września 2009, 20:24

Europa: Światłowody trzymają się mocno

Mimo recesji i ograniczania inwestycji, liczba gospodarstw domowych podłączonych do Sieci bezpośrednio światłowodem szybko rośnie. Ten rok nie ma być gorszy od poprzedniego.

Technologia światłowodowa w usługach telekomunikacyjnych nie jest niczym nadzwyczajnym. Jest ona szeroko stosowana w zakresie dostarczania dostępu do Internetu. Najczęściej jednak światłowód kończy się w skrzynce bądź studzience telekomunikacyjnej przez blokiem, skąd do mieszkania biegnie już kabel miedziany. Niewielu abonentów może pochwalić się doprowadzonym aż do do gniazdka światłowodem.

Ci, którzy jednak już dostęp taki mają, mogą cieszyć się prędkością transmisji zaczynającą się od 100 Mbps. Nie straszne jednoczesne pobieranie filmów, słuchanie radia i prowadzenie wideorozmowy.

Z najnowszych badań, przytoczonych przez serwis BBC News wynika, że w 2008 roku liczba gospodarstw domowych podłączonych bezpośrednio światłowodem do internetu wzrosła o 18 procent. Nic nie wskazuje też na to, by ten rok miałby być gorszy. Recesja w krajach zachodnich jak widać tego segmentu nie dotknęła.

Co ciekawe w pierwszej dziesiątce europejskich krajów znalazły się wszystkie kraje skandynawskie (Szwecja i Norwegia na 1. i 2. miejscu z odpowiednio 10,9- oraz 10,2-procentowym udziałem gospodarstw domowych podłączonych światłowodami), trzy kraje z naszego regionu (Słowenia, Litwa oraz Słowacja), a także Andora oraz Holandia.

Brak największych krajów w czołówce, a także dość niskie wskaźniki potwierdzają, że przed europejskimi telekomami wciąż bardzo dużo pracy do zrobienia i pieniędzy do wydania. Nie ulega wątpliwości, że jednym z największych problemów w doprowadzaniu światłowodów do domów Europejczyków są właśnie pieniądze. Jednocześnie jednak na całym Starym Kontynencie realizowane są obecnie 223 projekty, których celem jest podłączenie gospodarstw domowych światłowodami.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

08.09.2009 r.

Terapia dla uzależnionych od World of Warcraft, 18:53

Podwodna komunikacja, 17:11


Nowsze

09.09.2009 r.

150 mil na galonie, 0:35

Internetowe sklepy pod lupą UE, 16:13


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 1.08 | SQL: 13 | Uptime: 128 days, 8:37 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl