heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 28 stycznia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 21 sierpnia 2009, 16:11

Wikimedia: 0,5 mln USD od Hewlett Foundation

Grant na dalsze działanie Wikipedii w wysokości pół miliona dolarów otrzymała Wikimedia Foundation. Darczyńcą jest, stworzona przez współzałożyciela koncernu Hewlett-Packard, Hewlett Foundation.

Grant w wysokości 500 tysięcy dolarów na swoją działalność otrzymała Wikimedia Foundation. Hojnym darczyńcą okazała się Hewlett Foundation, założona w 1967 roku przez Williama i Florę Hewlettów. Barbara Chow, dyrektor ds. programów edukacyjnych w Fundacji Hewlettów powiedziała, że Wikipedia jest idealnym narzędziem służącym do rozpowszechniania wiedzy.

Wikimedia Foundation jest organizacją non profit, dlatego też jej działalność, a także funkcjonowanie realizowanych przez nią projektów (z których największym jest wolna encyklopedia Wikipedia) zależne jest od pieniędzy sponsorów. Rokrocznie przeprowadzana jest zbiórka środków na dalsze działanie Wikipedii. W tym roku udało się uzbierać 6,2 mln dolarów, o 0,2 mln USD więcej niż potrzeba.

Sue Gardner, dyrektor wykonawcza Wikimedia Foundation, przyznała, że wsparcie od Hewlett Foundation nadeszło w krytycznym momencie. Otrzymane pół miliona dolarów pomoże w zaplanowaniu działań, których celem jest zwiększenie wpływu, jaki na świat wirtualny ma Wikipedia. Wikimedia rozpoczęła zbieranie opinii i pomysłów na temat realizowanych projektów i ich dalszego rozwoju.

Oprócz tego Wikimedia planuje jeszcze w tym roku podatkowym (skończy się on 31 października) realizację dwóch inicjatyw, które mają zwiększyć przyjazność oprogramowania Wikimedii, powstać mają także zestawy szkoleniowe dla osób edytujących hasła Wikipedii, a także spójne metody mierzenia wpływu Wikimedii.

The William and Flora Hewlett Foundation powstała w 1967 roku, by wspierać projekty związane z rozwojem społecznym i ochroną środowiska. Zatrudniająca 108 pracowników Fundacja dysponuje majątkiem o wartości 6,29 mld dolarów. Tylko w zeszłym roku przyznała granty o wartości 784,5 mln dolarów na realizację 667 projektów.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

21.08.2009 r.

Przestępcy lubią Operę, 13:40

Irańczycy prezentują... gry wideo, 13:38


Nowsze

22.08.2009 r.

Palm odrzucił propozycję Apple?, 9:41

Koalicja przeciwko bibliotece Google, 9:59


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 0.64 | SQL: 21 | Uptime: 51 days, 1:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl