heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 17 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 14 sierpnia 2009, 09:03

ICANN wygrała z domain tastingiem

O 99,7% spadła liczba domen rejestrowanych na krótki czas w celu wypróbowania – wynika z raportu ICANN, organizacji odpowiedzialnej za kontrole nad rynkiem adresów internetowych. Korporacja twierdzi, że wygrała z tzw. "domain tastingiem" czyli zajmowaniem wielu adresów w celu spekulacji.

Jeszcze w ubiegłym roku możliwe było masowe i bezpłatne testowanie domen. Rozwiązanie takie wprowadzono po to, aby osoby popełniające błąd przy rejestracji (np. robiące literówkę w adresie) mogły bez problemów wycofać się z zakupu.

Niestety z czasem ujawniły się wady takiego rozwiązania. Niektórzy rejestratorzy masowo rezerwowali tysiące adresów, na których ustawiali strony z reklamami. Zatrzymywali potem tylko te, które generowały najwięcej kliknięć (tzw. domain tasting). Zdarzało się, że domeny były na okrągło rejestrowane i porzucane, a więc były one praktycznie niedostępne (tzw. domain kiting).

Ponadto domeny rejestrowane na okres próbny były wykorzystywane w procederze typosquattingu. Kolejnym problemem był frontrunning - zajmowanie przez rejestratorów tych adresów, których dostępność sprawdzają potencjalni nabywcy w przeznaczonych do tego wyszukiwarkach.

Pod koniec czerwca 2008 r. ICANN zdecydowała się na wprowadzenie rozwiązania zaradczego. Chodziło o niepodlegającą zwrotowi opłatę za rejestrowanie domen. Opłata ta była naliczana dla tych rejestratorów, u których liczba domen porzuconych w ciągu okresu testowego przekraczała 10% liczby "czystych" rejestracji.

Teraz ICANN wydała raport, który wskazuje na zwycięstwo z domain tastingiem. Wynika z niego, że w okresie od czerwca 2008 do kwietnia 2009 zanotowano spadek o 99,7% w liczbie domen porzucanych w okresie testowym (określanym jako Add Grace Period). W szczytowym okresie domain tastingu rejestrowano i porzucano kilkanaście milionów domen miesięcznie.

Prezes ICANN Rod Beckstrom stwierdził, że zwycięstwo to ukazuje siłę internetowej społeczności, która zidentyfikowała problem i potrafiła sobie z nim poradzić. Zdaniem Beckstroma jest to dowód na to, że oparty o wielu udziałowców model podejmowania decyzji w ICANN działa jak należy.

Spadek liczby domen porzucanych w okresie testowym (czerwiec 2008 - kwiecień 2009)

Spadek liczby domen porzucanych w okresie testowym (czerwiec 2008 - kwiecień 2009)Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

13.08.2009 r.

Przegrana Microsoftu, kłopot dla ODF?, 22:14

Samsung Omnia HD z procesorem 1 GHz w Indiach, 22:12


Nowsze

14.08.2009 r.

Internet Explorer 6 pożyje znacznie dłużej, 9:05

Najpopularniejsze szkodliwe programy w Polsce - lipiec 2009, 12:58


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.25 | SQL: 13 | Uptime: 504 days, 1:48 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl